Raporty giełdowe i rynkowe

RSS
Raporty miesięczne
 • 24.02.2017, 12:12

  Raport miesięczny: Luty 2017

  Nastroje na krajowym rynku długu istotnie pogorszyły się w styczniu. Wyrazem tego był wyraźny wzrost rentowności obligacji skarbowych na całej długości krzywej. Dochodowość 10-latek zwiększyła się do 3,88%, w przypadku 5-latek wzrosła do 3,17%, natomiast rentowność papierów 2-letnich przekroczyła 2,20%. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przetargi obligacji organizowane przez Ministerstwo Finansów, które od nowego roku przeprowadzane są w innej niż dotychczasowa formule (oferowane są papiery kilku serii). Deklarowany popyt okazał się ponad dwukrotnie większy od podaży, dzięki czemu resort sprzedał obligacje za przeszło 15 mld PLN, a stopień pokrycia tegorocznych potrzeb pożyczkowych przekroczył 35%.

  Pobierz raport
 • 26.01.2017, 10:20

  Raport miesięczny: Styczeń 2017

  Zaskakująca decyzja agencji S&P wpłynęła korzystnie na notowania polskich aktywów- w grudniu rosły ceny obligacji, umacniał się też złoty. Dane makroekonomiczne sygnalizują, że sytuacja gospodarcza ulega poprawie. Napływ kapitału zagranicznego wywołał imponujące wzrosty na warszawskim parkiecie.
  W pierwszych dniach grudnia agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie „BBB plus”, ale jednocześnie (ku zaskoczeniu ekonomistów) podniosła jego perspektywę do stabilnej. Analitycy agencji ocenili, że pozycja budżetowa w ostatnich miesiącach nie uległa pogorszeniu, pomimo niższego od oczekiwań wzrostu gospodarczego. Wskazali również, że wygasły obawy o dalsze osłabienie kluczowych instytucji (NBP, Trybunał Konstytucyjny). Decyzja S&P okazała się dużą niespodzianką dla rynku, gdyż w styczniu ubiegłego roku obniżyła ona nie tylko ocenę wiarygodności kredytowej (z „A minus”), ale i perspektywę ratingu (do negatywnej). Dodatkowo w drugiej połowie listopada na rynek trafiły niepokojące opinie ze strony innych agencji, które wskazywały na zagrożenia dla budżetu wynikające z przyjęcia przez Sejm ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

  Pobierz raport
 • 29.12.2016, 15:10

  Raport miesięczny: Grudzień 2016

   

  Niespodziewany wynik wyborów prezydenckich w USA wywołał spadki na rynkach wschodzących, w tym i na GPW. Na wartości traciły nie tylko krajowe akcje, ale również i obligacje; znaczące osłabienie zanotował polski złoty. Dane z rodzimej gospodarki potwierdziły spowolnienie dynamiki PKB i nie napawają póki co optymizmem na najbliższe kwartały.

  Listopad okazał się słabym okresem dla głównych indeksów warszawskiego parkietu. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca były wybory prezydenckie w USA, z których ku ogólnemu zaskoczeniu zwycięsko wyszedł Donald Trump. Negatywna reakcja na rynkach rozwiniętych była znacznie krótsza niż w przypadku Brexitu, jednak rynki wschodzące znajdowały się pod presją podaży, a wskaźnik MSCI EM stracił w tym czasie -4,7%. Na tym tle giełda przy Książęcej wypadła całkiem nieźle, jednak w skali miesiąca spadek indeksu szerokiego rynku, WIG, przekroczył -1,1%. Nieco mniejszą zniżkę zanotował WIG20 (-0,9%)- w gronie blue chips zdecydowanie wyróżniał się KGHM. Rosnące od wyborów w USA ceny metali przemysłowych wsparły notowania miedziowego koncernu- akcje KGHM wzrosły o niemal 23%. Umocnienie franka szwajcarskiego przy braku rozwiązania kwestii walutowych kredytów hipotecznych negatywnie wpłynęły natomiast na notowania banków. Słabo wypadły także spółki z branży energetycznej. Indeksy sektorowe obejmujące walory instytucji finansowych oraz koncernów energetycznych straciły ponad -5,5%.

  Pobierz raport
 • 29.11.2016, 13:43

  Raport miesięczny: Listopad 2016

  W centrum uwagi inwestorów w październiku znajdowały się spółki o dużej kapitalizacji, szczególnie z sektora paliwowego. Ceny krajowych obligacji spadały w ślad za zniżkującymi cenami długu na rynkach bazowych. Złoty wyraźnie osłabił się w relacji do dolara.

  Blue chips w natarciu. Po fatalnym wrześniu krajowe blue chips w imponującym stylu wróciły w październiku do łask inwestorów. Indeks WIG20 wzrósł o +6,2% i z nawiązką odrobił straty sprzed miesiąca, znajdując się jednocześnie w gronie najsilniej rosnących wskaźników europejskich parkietów. Duża w tym zasługa spółek paliwowych, PKN Orlen i Lotosu, które zyskały ponad +19%. Oba koncerny zaprezentowały wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Na ich poziom spory wpływ miało wprowadzenie tzw. „pakietu paliwowego”, który ma na celu ograniczenie szarej strefy. Istotne wzrosty zaliczyły także spółki z branży energetycznej, spośród których najlepiej wypadła Enea zwyżkując o ponad +18%. Sektorowy indeks WIG-Energia wzrósł w ubiegłym miesiącu o blisko +4%. Poprawa notowań koncernów energetycznych stanowi dużą niespodziankę, ale powodów lepszego zachowania przedstawicieli sektora należy upatrywać w rosnących cenach surowców. Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku węgla koksowego i energetycznego korzystnie wpłynęła na kursy JSW i Bogdanki, które zyskały (odpowiednio) ponad +37% i 22%. Przyjęcie nowej polityki dywidendowej wsparło notowania PZU, jednak liderem zwyżek spośród największych spółek okazało się LPP. Odzieżowa spółka pochwaliła się wzrostem wolumenu miesięcznej sprzedaży, jednak rynkowi najbardziej spodobało się zwiększenie uzyskiwanej marży.
  Pobierz raport
 • 20.10.2016, 11:50

  Raport miesięczny: Październik 2016

  Sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej pozwala na nieco większy optymizm, jednak studzi go dalsza słabość w inwestycjach. Materializacja ryzyka politycznego przesądziła o spadku indeksu największych spółek, natomiast mid- i small-capy nadal są w dobrej kondycji.

  Spółki o mniejszej i średniej kapitalizacji kontynuowały wzrosty zapoczątkowane w pierwszej połowie lipca. Jednakże widoczne było wyhamowanie zwyżek ze względu na ochłodzenie na rynkach globalnych oraz realizację zysków po ponad dwumiesięcznym letnim rajdzie. „Zadyszkę” złapali niedawni liderzy, aczkolwiek skala wakacyjnych wzrostów była na tyle solidna, że obecnie w wielu przypadkach można mówić o przekroczeniu aktualnych wycen analityków. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał +2,2%, natomiast sWIG80 wzrósł o +1,1%. W kręgu zainteresowania inwestorów znajdowały się szczególnie mniejsze spółki, które do tej pory w małym stopniu skorzystały na poprawie koniunktury. W ujęciu sektorowym zwyżki notowali deweloperzy oraz spółki z branży budowlanej.
  Znacznie gorzej wypadły rodzime blue chips, a największą przecenę zanotowały spółki pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa. Popłoch wśród inwestorów wywołała zapowiedź podniesienia wartości nominalnej akcji o 50 mld PLN w okresie 5 lat, co wiązałoby się z koniecznością zapłaty blisko 10 mld PLN podatku. Na „pierwszy ogień” miałyby pójść spółki z sektora energii- subindeks WIG-Energetyka spadł we wrześniu o blisko -9%. Sporą zniżkę zaliczyło także PGNiG (-5,3%), a wśród najmocniej tracących znalazł się ponadto Alior Bank (-12,9%), który złożył wiążącą ofertę na zakup działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska. Potencjalna akwizycja wymagałaby pozyskania nowego kapitału, najprawdopodobniej w drodze emisji akcji. Indeks WIG20 spadł o -4,7%, ale biorąc pod uwagę „odcięcie” dywidendy z akcji PZU, miesięczna strata jest nieco mniejsza (-3,8%).
  Pobierz raport
Raporty dzienne
 • 17.03.2017, 10:22

  Raport dzienny: euforia na GPW

  Świat
  Nieco łagodniejszy wydźwięk komunikatu Fed oraz gorszy wynik w wyborach parlamentarnych w Holandii uzyskany przez nacjonalistyczną Partię Wolności sprawiły, że na parkietach Starego Kontynentu przez cały dzień utrzymywał się pozytywny sentyment. Spadek awersji do ryzyka przełożył się na spore zwyżki giełdowych indeksów państw peryferyjnych, dobrze radziły sobie również wskaźniki europejskich rynków wschodzących. Stonowana reakcja widoczna była za to na rynkach bazowych, które w ciągu dnia zmniejszyły nieco skalę zwyżek. Niewielkie zmiany notowane były także za oceanem- handel na Wall Street zakończył się nieznacznymi spadkami głównych wskaźników. Uwagę zwracał wzrost rentowności obligacji skarbowych, co było spowodowane rosnącymi szansami na podwyżkę stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu. Wyższe dochodowości obserwowane były również na europejskim rynku długu. Na rynku walutowym umacniało się euro, co związane było z wypowiedzią członka zarządu EBC, który opowiedział się za stopniową rezygnacją z programu luzowania ilościowego realizowanego przez EBC. Na czwartek zaplanowane były posiedzenia kilku banków centralnych (Japonii, Szwajcarii i Wlk. Brytanii), jednakże we wszystkich tych przypadkach bez zmian zostały utrzymane parametry prowadzonej polityki pieniężnej. Takie decyzje nie były zaskoczeniem dla rynków, natomiast pewną niespodzianką była decyzja Ludowego Banku Chin, który zdecydował się na podniesienie stóp procentowych dla operacji otwartego rynku. W Azji istotną przecenę zanotowała dziś giełda w Szanghaju. Handel na globalnych parkietach będzie dziś upływał pod znakiem wygasania kontraktów terminowych.

  Giełda

  Wzrost apetytu na ryzyko, który znalazł odzwierciedlenie w silnym wzroście indeksu rynków wschodzących, pozytywnie wpłynął na notowania na warszawskim parkiecie. W rezultacie krajowe indeksy solidarnie zwyżkowały, a najmocniejsze wzrosty zanotowały największe spółki. Wskaźnik blue chips już na otwarciu wyraźnie zyskiwał, a w końcowej fazie handlu udało się jeszcze poprawić wynik. Dzięki zwyżce o +2,4% WIG20 osiągnął najwyższy poziom od połowy 2015 roku. Lokomotywami wzrostów były spółki paliwowe, KGHM oraz banki. Dobrze radziły sobie również spółki modowe, ponadto pozytywnie odebrane przez rynek zostały wyniki Tauronu i Cyfrowego Polsatu. Słabo zaprezentowała się Energa, natomiast jedyną spółką z segmentu blue chips, która straciła na wartości, było Asseco Poland (-1,2%). Wartość obrotu akcjami największych firm wyniosła niespełna 825 mln PLN, a najchętniej handlowano walorami Pekao SA i KGHM. Wyższe były także obroty na całym rynku, w czym duża zasługa spółek o średniej kapitalizacji. Spośród mid-caps pozytywnie wyróżniały się rosnące o przeszło +4% Amrest i Intercars, solidne wzrosty zaliczyły jeszcze Bioton i Orbis. Istotnie na wartości zyskiwały banki, "pod kreską" zakończył dzień jedynie GetinNoble Bank, który rozczarował rynek wynikami kwartalnymi. Indeks mWIG40 wzrósł o +1,3%, a o blisko połowę mniejszą zwyżkę zaliczył sWIG80. W gronie "maluchów" uwagę zwracały wyraźnie zyskujące na wartości Polimex, Auto Partner i PEP; powody do zadowolenia mieli również posiadacze walorów Astarty, Mabionu i Oponeo.Pl. Po przeciwnej stronie rynku "na czerwono" świeciły notowania Polic (-3,5%). Dzisiaj największe „atrakcje” spodziewane są dopiero w ostatniej godzinie handlu, co jest związane z wygasaniem marcowej serii kontraktów terminowych. Dodatkowo zarówno wczoraj, jak i dziś sporo spółek publikowało wyniki finansowe, co również nie pozostanie bez wpływu na notowania.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w lutym o 4% rdr, natomiast zatrudnienie zwiększyło się w tym okresie o 4,6%. Krajowe obligacje zyskały wczoraj dzięki decyzji Fed oraz wynikowi wyborów w Holandii. Rentowności spadły na całej długości krzywej- dochodowość 5-latek i 10-latek obniżyła się o 2-3 pb.

  Waluty

  Czwartek przyniósł umocnienie złotego względem dolara i euro. Krajowa waluta zyskała blisko 2 grosze- po południu dolar kosztował 4 PLN, zaś notowania pary EUR/PLN zeszły poniżej poziomu 4,30. Choć posiedzenia banków centralnych Szwajcarii i Wlk. Brytanii nie przyniosły zmian w prowadzonej polityce monetarnej, to złoty lekko osłabił się w relacji do walut tych krajów.

  Pobierz raport
 • 15.03.2017, 11:00

  Raport dzienny: wyczekiwanie na decyzję FED

  Giełda
  Warszawska giełda poddała się wczoraj słabszym nastrojom jakie dominowały na europejskich parkietach. Wskaźnik największych spółek, WIG20, przez większą część dnia notował niewielkie spadki, tylko na chwilę wychodząc "nad kreskę". W ostatniej godzinie handlu dzięki mocnemu zachowaniu KGHM (+1,4%), indeks blue chips nieco poprawił swoje osiągnięcia i zakończył dzień spadkiem o -0,2%. Uwagę zwracały również solidne zwyżki notowań spółek paliwowych, z których najlepiej zaprezentował się Lotos (+4,7%). Walory PKN Orlen po sforsowaniu bariery 100 PLN zyskały +2,3%. Pozytywnie wyróżniało się także LPP (+2,1%), którego kapitalizacja zwiększyła się od początku marca o ponad +15%. Na przeciwnym biegunie znalazło się tym razem PGNiG- opublikowana strategia na najbliższe lata nie spotkała się z przychylnym przyjęciem inwestorów, czego rezultatem jest spadek kursu akcji o -4,2%. Korektę ostatnich wzrostów zaliczyło PZU (-2,5%), sesji do udanych nie zaliczą także spółki z sektora bankowego. Mieszane nastroje towarzyszyły posiadaczom akcji firm z branży energetycznej- zniżka notowań Tauronu (-1,9%) i PGE kontrastowała ze wzrostami kursów Enei i Energi. Obroty w segmencie blue chips były wyższe niż w poniedziałek, jednak łączna wartość handlu na całym rynku była o blisko -5% mniejsza niż dzień wcześniej. W gronie mid-caps na pierwszy plan wysunęły się walory Biotonu, które mocno zwyżkowały (+7,4%) po informacji o uzyskaniu dofinansowania z NCBiR na realizowany projekt badawczy. Powody do zadowolenia mieli także udziałowcy GTC (+4,4%), które w tym roku nie rozpieszczało inwestorów. Z kolei o niemal -5% przeceniony został Synthos, jednakże kursy większości "średniaków" wzrosły, dzięki czemu indeks mWIG40 zyskał +0,1%.
  sWIG80 stracił -0,3%, a niespełna 70% obrotów wygenerowanych w tym segmencie rynku przypadało na Polimex. Akcje budowlanej spółki potaniały o -9,7%, choć początkowo nieznacznie zyskiwały. Spektakularny wzrost zanotowały walory Prairie Mining (+32,5%).
  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym o 2,2% rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 0,3%. Z kolei opracowywany przez BIEC Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w marcu o 0,8 pkt., co sygnalizuje nasilenie tendencji inflacyjnych. Rentowności krajowych obligacji lekko wzrosły- największą zmianę (o 2 pb.) zanotowały papiery 10-letnie.

  Waluty

  Wtorek przyniósł umocnienie złotego w relacji do najważniejszych walut. Najwięcej (3 grosze) PLN zyskał wobec funta, który osłabiał się na rynkach światowych po decyzji brytyjskiego parlamentu, który upoważnił rząd do uruchomienia procedury Brexitu. Ponadto złoty odrobił blisko połowę ostatnich strat względem euro- kurs pary EUR/PLN spadł do poziomu 4,32. Złoty zyskiwał również w stosunku do franka i dolara.

   

  Pobierz raport
 • 14.03.2017, 11:11

  Raport dzienny: Mocny początek tygodnia na GPW S.A.

  Giełda
  Mocnym akcentem rozpoczął się bieżący tydzień na warszawskiej giełdzie. Drugi dzień z rzędu najsilniej na wartości zyskiwały największe spółki, których wskaźnik pomimo skromnego początku zwyżkował o +1,9%. Wypracowany w pierwszej godzinie handlu wzrost (ponad +1%) indeksu WIG20 utrzymywał się niemal przez całą sesję, a dopiero w końcówce popyt ponownie zaatakował zwiększając skalę zwyżek. Lokomotywami wczorajszych wzrostów były zyskujące przeszło +3% walory KGHM, PZU i mBanku. Dobre zachowanie akcji miedziowego koncernu to wynik braku porozumienia w trwających negocjacjach płacowych w kopalni Escondida w Chile. Z grona blue chips ponownie najlepiej zaprezentował się Alior Bank (+5,4%), który przedstawił w poniedziałek strategię na najbliższe lata. Dobrze radzili sobie także pozostali przedstawiciele sektora bankowego, ponadto pozytywnie wyróżniały się walory spółek paliwowych. Warty podkreślenia jest fakt przekroczenia poziomu 100 PLN przez akcje PKN Orlen. Umiarkowane powody do zadowolenia mieli tym razem posiadacze papierów firm z branży energetycznej (lekkie wzrosty Enei, Energi i Tauronu), z kolei w minorowych nastrojach kończyli dzień udziałowcy PGNiG (-1%). Wśród mid-caps uwagę zwracały solidne zwyżki walorów Benefit Systems, Budiemksu, JSW oraz banków. Po przeciwnej stronie rynku słabością raziły akcje GPW (-2,8%). Indeks spółek o średniej kapitalizacji zwyżkował o +1,5%, podobny wzrost zanotował wskaźnik "maluchów", sWIG80. W gronie small caps pierwsze skrzypce grały spółki z branży budowlanej- zarówno Polimex, jak i PBG osiągnęły dwucyfrowe wzrosty. Dodatkowo na walorach Polimeksu został wygenerowany największy obrót na wczorajszej sesji. Silnie zyskał również Cormay (+10,3%), który od początku roku wzrósł już o blisko +50%. Łączne obroty na otwarcie tygodnia miały podobną wartość jak w piątek i wyniosły niespełna 1,1 mld PLN.

  Obligacje/Makro

  Z marcowej projekcji NBP wynika, że inflacja ma rosnąć w kolejnych latach, ale do końca 2019 r. nie przekroczy ona poziomu 2,5%. Wzrost PKB ma wynieść w 2017 r. 3,7%, by w kolejnych latach spowolnić do poziomu bliskiego tempa potencjalnego. Początek tygodnia nie przyniósł większych wahań na rynku długu- rentowności krajowych obligacji utrzymywały się na poziomach z piątkowego popołudnia.

  Waluty

  Osłabiał się za to złoty, który stracił wczoraj w relacji do najważniejszych walut. Najmocniej (ponad 2 grosze) PLN osłabił się względem euro- kurs pary EUR/PLN przekroczył poziom 4,34. Za dolara trzeba było zapłacić 4,07 PLN, frank był wyceniany na 4,04 PLN, natomiast brytyjski funt kosztował 4,97 PLN.

   

  Pobierz raport
 • 13.03.2017, 10:16

  Raport dzienny: wzrosty na GPW na zakończenie spadkowego tygodnia

  Giełda
  Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się wzrostami głównych wskaźników. W przekroju całego tygodnia przewagę uzyskali jednak sprzedający i indeksy zanotowały straty. Nieznaczna poprawa nastrojów w końcowej fazie handlu na Wall Street zaowocowała zwyżkami na europejskich parkietach, co skwapliwie wykorzystali także krajowi inwestorzy. Największymi beneficjentami były (nomen omen) największe spółki- WIG20 przed południem zyskiwał nawet +1,5%, jednak w kolejnych godzinach szala przechyliła się na korzyść strony podażowej i w rezultacie wskaźnik blue chips zamknął dzień na poziomie 2200 punktów, co oznacza wzrost o +0,5%. Niekwestionowaną gwiazdą "pierwszej linii" był w piątek Alior, którego walory "poszły w górę" o przeszło +6%. Opublikowane przez Bank wyniki finansowe zostały dobrze przyjęte przez rynek, dzięki czemu jego akcje wyraźnie błyszczały na tle innych spółek z sektora bankowego. Pozytywnie wyróżniały się również koncerny paliwowe (Lotos, PKN Orlen) oraz firmy modowe (LPP, CCC), a informacja o planowanych przez PZU zwolnieniach przyczyniła się do zwyżki kursu walorów ubezpieczyciela o +2%. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się tym razem Cyfrowy Polsat, PGE i Eurocash, których kapitalizacja zmniejszyła się o ponad -1%. Obroty w segmencie największych spółek wyniosły 733 mln PLN, z czego 109 mln PLN wypracował PKN Orlen. Wśród mid-caps uwagę zwracał Benefit Systems. Dzięki dobremu raportowi kwartalnemu akcje Spółki w ciągu dnia "na wyciągnięcie ręki" zbliżyły się do okrągłej bariery 1000 PLN, jednak później górę wzięła chęć realizacji zysków i sesję zakończyły spadkiem o -1,6%. Wartość obrotu walorami wydawcy kart Multisport wyniosła prawie 69 mln PLN. Najlepiej z grona "średniaków" wypadły Echo, Bogdanka i Kruk, a indeks mWIG40 zyskał +0,7%. Nieco korzystniej na zakończenie tygodnia zaprezentowały się spółki o mniejszej kapitalizacji, których wskaźnik, sWIG80, zwyżkował o +1,2%. Wzrostom przewodziły firmy z branży budowlanej (Rafako, Polimex), choć w trakcie sesji znajdowały się „pod kreską”. Mocno zyskiwały walory LiveChat Soft. (+7%), którym pomogła pozytywna rekomendacja ze strony jednego z brokerów. Spore powody do zadowolenia mieli także udziałowcy Mabionu, Oponeo.Pl, Agory i Bumechu.

  Obligacje/Makro

  W piątek rosły rentowności obligacji na europejskich rynkach bazowych, co jest efektem łagodniejszego wydźwięku wypowiedzi M. Draghiego. Podobnie wyglądała sytuacja na krajowym rynku długu, gdzie widoczny był wzrost dochodowości na całej długości krzywej. Po danych z USA ceny obligacji zaczęły zwyżkować i rentowności obniżyły się, niemal wracając do poziomów z czwartkowego popołudnia.

  Waluty

  Informacje o słabszym od oczekiwań wzroście płac za oceanem osłabiły dolara na rynkach globalnych, na czym skorzystał również złoty. Kurs pary USD/PLN spadł na koniec tygodnia do poziomu 4,06. Krajowa waluta zyskała także w relacji do franka i funta (ok. +0,5%), z kolei względem euro złoty osłabił się. Po południu euro było wyceniane na blisko 4,34 PLN.

  Pobierz raport
 • 10.03.2017, 10:19

  Raport dzienny: poprawa nastrojów po posiedzeniu EBC

  Giełda
  Silne spadki cen ropy naftowej nie pozostały bez wpływu na notowania na giełdach rynków wschodzących, do których zalicza się również warszawski parkiet. WIG20 sukcesywnie zniżkował od początku sesji przebijając poziom 2200 punktów. W połowie dnia wydawało się, że na zamknięciu spadki będą przekraczały nawet -2%, jednak poprawa nastrojów w trakcie konferencji prasowej M. Draghiego pozwoliła na częściowe odrobienie wcześniejszych strat. Wskaźnik blue chips spadł wczoraj o -1,1%, mWIG40 zniżkował o -1%, natomiast indeks spółek o mniejszej kapitalizacji, sWIG80, stracił -0,6%. Naruszenie wsparcia przez WIG20 skłoniło inwestorów do większej aktywności, czego efektem jest wyraźny wzrost obrotów akcjami największych firm (blisko 930 mln PLN). Najchętniej handlowano walorami KGHM, który przez całą sesję mocno tracił. Akcje miedziowego koncernu straciły -2,6%, a większą przecenę zanotowały jeszcze mBank, BZWBK i Lotos. Pod presją sprzedających znajdowały się spółki z branży energetycznej, z których najsłabiej wypadło PGE (-2,2%). Spore powody do zadowolenia mieli za to udziałowcy CCC, które dzięki zwyżce o +2,2% wspięły się na nowe maksima w swej giełdowej historii. W gronie "średniaków" uwagę zwracał spadek kursu walorów firm wydobywczych- Bogdanka potaniała o -4,7%, natomiast JSW o -3,3%. Słabo wypadły również banki (GetinNoble, ING), mocniejszą przecenę zaliczyły Apator, Echo i Orbis. Wśród mniejszych spółek spadkom przewodzili niedawni liderzy „szaleńczych” zwyżek- Polimex oraz PBG. Na przeciwnym biegunie znalazł się zyskujący +6,6% Polnord.

  Obligacje/Makro

  Na krajowym rynku długu stabilne pozostawały ceny obligacji o średnim i dłuższym terminie zapadalności. Z kolei ceny papierów 2-letnich wyraźnie wzrosły, co oznacza spadek ich rentowności (o 6 pb.). Takie zachowanie jest konsekwencją stanowiska RPP, która uważa, że stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie jeszcze przez dłuższy czas (nawet do końca 2018 r.).

  Waluty

  Czwartek przyniósł nieznaczne osłabienie złotego w relacji do głównych walut. Najwięcej (ponad 1 grosz) PLN stracił względem euro, co jest wynikiem wczorajszego posiedzenia EBC i nieco mniej gołębiego tonu komunikatu. Po południu euro kosztowało 4,32 PLN, dolar był wyceniany na 4,08 PLN, a za franka i funta trzeba było zapłacić (odpowiednio) 4,03 PLN i 4,96 PLN.

  Pobierz raport
 • 08.03.2017, 11:00

  Raport dzienny: Polimex z największymi obrotami. Korekta sWIG80

  Giełda
  Lepsze w ostatnich dniach zachowanie indeksu sWIG80, wczoraj dobiegło końca. Jeszcze w pierwszej godzinie handlu wydawało się, że na przekór słabszym nastrojom w segmentach spółek o dużej i średniej kapitalizacji, wskaźnik small-caps kolejną sesję zakończy na plusie. Jednakże akcje firm budowlanych, które były lokomotywami wcześniejszych zwyżek, poddały się we wtorek solidnej korekcie. W pierwszych kilkudziesięciu minutach inwestorzy „na wyścigi” kupowali walory Polimeksu i Rafako, ale już po niespełna godzinie górę wzięła chęć realizacji imponujących zysków. W miarę upływu czasu presja sprzedających jeszcze wzrosła i w rezultacie akcje obu spółek zanotowały silną przecenę (odpowiednio -18,4% oraz -10%). O +5% zwyżkowało PBG, jednak w trakcie sesji skala wzrostów przekraczała +45%. Spore wahania widoczne były także na walorach innych spółek z branży budowlanej (Mostostal Zabrze, Mirbud). Powody do zadowolenia mieli udziałowcy Ursusa (+11,3%), a z kolei w minorowych nastrojach kończyli dzień posiadacze akcji Brastera (-9,6%). Inwestorzy negatywnie przyjęli informacje o planowanej emisji nowych akcji. Uwagę zwraca bardzo duża wartość obrotu papierami mniejszych spółek, która przekroczyła 440 mln PLN i była przeszło 2,5 razy większa od wolumenu osiągniętego w segmencie "średniaków". Akcje Polimeksu wygenerowały niemal 290 mln PLN, co już kolejny dzień było najlepszym wynikiem na GPW.
  Wśród największych spółek mocna przecena KGHM (-4,3%) oraz banków (PKO BP, Alior, Pekao SA) kontrastowała z silną zwyżką notowań LPP (+6,4%). W gronie rosnących spółek znalazły się także PGE (+1,9%) oraz PKN Orlen, który tym samym ustanowił historyczny rekord notowań. W gronie mid-caps najbardziej potaniały Orbisu, Biotonu i Millennium, z kolei po przeciwnej stronie rynku znalazły się CD Projekt i Wawel. WIG20 i mWIG40 zniżkowały wczoraj o -0,7%, z kolei sWIG80 stracił na wartości -1,6%.
  Obligacje/Makro

  Dosyć stabilna sytuacja utrzymywała się wczoraj na rynku długu. Rentowności na krótkim końcu krzywej nie zmieniły się; lekko wzrosły (o 2-3 pb.) za to dochodowości na środku i długim końcu. Uwaga inwestorów będzie w najbliższych dniach zwrócona na jutrzejsze posiedzenie EBC oraz piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

  Waluty

  Na rynku walutowym złoty umocnił się względem euro, franka i funta, osłabił się natomiast w stosunku do dolara. Po południu euro spadło poniżej poziomu 4,31, frank kosztował 4,01 PLN, a funt był wyceniany na 4,96 PLN. Kurs pary USD/PLN zbliżył się do poziomu 4,08.

   

  Pobierz raport
 • 07.03.2017, 11:03

  Raport dzienny: Szał zakupów spółek budowlanych

  Giełda
  Na warszawskim parkiecie widoczna była wczoraj spora polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. Pogorszenie sentymentu na rynkach bazowych negatywnie wpłynęło na notowania akcji w segmentach największych i średnich spółek, wzrostową tendencję kontynuowały za to small-caps. Z grona "maluchów" uwagę tak jak w poprzednich dniach zwracały silnie zwyżkujące walory firm z branży budowlanej (szczególnie Polimeksu i PBG), do których dołączyły kolejne spółki. Handel walorami wspomnianych wcześniej firm był kilkukrotnie zawieszany w poniedziałek, a notowania PBG przez większą część dnia były wstrzymane, gdyż TKO był blisko 100% wyższy od kursu ostatniej transakcji. Nie przeszkodziło to jednak PBG w osiągnięciu ponad +28-proc. zwyżki, a jeszcze więcej zyskały akcje Polimeksu (+32%). W ich ślady "podążyły" inne spółki z sektora budowlanego, z grona których zdecydowanie wyróżniały się Rafako (+20%) oraz Mostostal Zabrze (+9,2%). Na uwagę zasługują solidne, ponad +4-proc. zwyżki Asseco BS (zasługa wyników i rekomendacji odnośnie dywidendy) oraz Impexmetalu. Imponujące wzrosty zaliczyły również Bumech (+11%) oraz MCI (+9,5%), które "przespało" okres dobrej koniunktury na giełdach w ostatnich miesiącach. Na przeciwnym biegunie znalazły się wyraźnie zwyżkujące w minionych tygodniach Agora, Mabion oraz Pelion, którego wstępne wyniki za ubiegły rok nie spotkały się z pozytywnym przyjęciem przez inwestorów. Głównie dzięki dobrej kondycji spółek z branży budowlanej sWIG80 zyskał w poniedziałek +1,1%, a największe obroty zarówno w segmencie małych spółek, jak i na całym rynku zanotował Polimex (ponad 124 mln PLN). Powodów do zadowolenia nie mieli inwestorzy operujący walorami blue chips oraz mid-caps. Indeksy WIG20 i mwIG40 spadły o -0,7% przy relatywnie mniejszych obrotach. Chlubnym wyjątkiem w gronie największych firm były akcje PKN Orlen, które dzięki zwyżce o +1,5%, wspięły się na nowe historyczne maksima. Jednak walory większości spółek straciły na wartości, a najmocniej potaniały PGNiG i KGHM (odpowiednio -3% i -2,6%). Spośród "średniaków" ponad -2-proc. spadki zaliczyły Amica, Budimex, CD Projekt, JSW i Synthos.

  Obligacje/Makro

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że po ubiegłotygodniowej aukcji zamiany potrzeby pożyczkowe zostały sfinansowane w ok. 46%. Ceny krajowego długu zwyżkowały wczoraj, dzięki czemu rentowności spadały kolejny już dzień na całej długości krzywej. Najmocniej (o 4 pb.) obniżyły się dochodowości na środku i długim końcu- rentowność 10-latek spadła poniżej poziomu 3,7%, natomiast w przypadku 5-latek obniżyła się do 3%.

  Waluty

  Początek tygodnia przyniósł osłabienie złotego w relacji do euro- kurs pary EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,31. Stosunkowo stabilnie zakończyły się notowania krajowej waluty względem franka i funta, choć w ciągu dnia złoty nieznacznie tracił. PLN osłabił się także w relacji do dolara, co było związane z jego umocnieniem na rynkach światowych.

  Pobierz raport
 • 03.03.2017, 11:00

  Raport dzienny: Ochłodzenie nastrojów na globalnych rynkach

  Giełda
  Indeksy warszawskiej giełdy w komplecie zanotowały wczoraj wzrosty. Najlepiej zaprezentowały się spółki o mniejszej kapitalizacji, których wskaźnik, sWIG80, zwyżkował o +0,9%. Obroty w tym segmencie rynku wyniosły niespełna 107 mln PLN, a największy udział ponownie miał handel walorami Polimeksu. Akcje budowlanej spółki zyskały +9%, jednak najjaśniej świeciła w czwartek gwiazda PBG (+25%). Powodem tak silnego wzrostu notowań mogła być informacja o rocznej rewizji indeksu FTSE Small Cap i włączeniu akcji PBG w jego skład. Pozytywnie wyróżniły się Astarta, AB.PL, Quercus i Cormay, natomiast ostatnie wzrosty korygowały Mabion, Groclin i ZE PAK. O +0,3% zwyżkował mWIG40, który przez cały dzień utrzymywał się ”nad kreską”. Jednym z liderów wzrostów był Budimex, którego walory zyskały na wartości ponad +5%. Zdecydowanie najlepszy wynik osiągnął jednak Comarch (+8,6%), który przed sesją opublikował wyniki kwartalne. Wzięciem cieszyły się także akcje Orbisu, GetinNoble Banku, Uniwheels i Apatora, a największe obroty już tradycyjnie wygenerowane zostały na JSW. Z kolei w minorowych nastrojach kończyli dzień udziałowcy Kęt i Wawelu. Wydawało się, że „na minusie” zamknie dzień wskaźnik blue chips, jednak dzięki mobilizacji popytu na końcowym fixingu WIG20 zanotował kosmetyczny wzrost. Indeks największych spółek zbliżył się do poziomów obserwowanych przed tygodniem, jednak kupujący nie zdołali przekroczyć tej bariery. Najgorzej wczoraj zaprezentował się mBank (-4,6%)- inwestorzy negatywnie przyjęli informacje o braku dywidendy i propozycji uchwały ws. podwyższenia kapitału zakładowego. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się spółki z branży energetycznej (wyjątek stanowiła Energa), z których najsilniej wzrosły Tauron i PGE (ponad +2%).

  Obligacje/Makro

  Na wczorajszym przetargu zamiany Ministerstwo Finansów odkupiło obligacje PS0417, OK0717, DS1017 o łącznej wartości 4,77 mld PLN, sprzedało natomiast obligacje OK0419, PS0422, WZ1122, WZ0126, DS0727 za kwotę 5,24 mld PLN. Rentowności krajowych obligacji wyraźnie spadły na całej długości krzywej- dochodowość 5-latek i 10-latek obniżyła się o 6-7 pkt. bazowych, o połowę mniejszy spadek zanotowały papiery 2-letnie.

  Waluty

  Umacniający się dolar negatywnie wpłynął na wycenę złotego w relacji do najważniejszych walut. PLN najmocniej osłabił się względem dolara- kurs pary USD/PLN wzrósł do poziomu 4,09. Po południu za euro trzeba było zapłacić ponad 4,30 PLN, frank kosztował 4,04 PLN, natomiast wycena funta wróciła powyżej poziomu 5 PLN.

  Pobierz raport
 • 24.02.2017, 10:18

  Raport dzienny: walory koncernów paliwowych liderami wzrostów

  Giełda
  Przez znaczną część czwartkowej sesji wskaźnik największych spółek utrzymywał się w rejonie poziomu zamknięcia i nic nie zapowiadało większych emocji w końcowej fazie handlu. Przed startem notowań na Wall Street popyt podjął próbę wyjścia na nowe maksima obecnego trendu, ale pogorszenie nastrojów na rynkach bazowych sprawiło, że mobilizacja kupujących zakończyła się porażką. Indeks WIG20 zyskał jednak +0,2%, a paliwa do wzrostów dostarczały (nomen omen) walory koncernów paliwowych. Akcje Lotosu zyskując +4,4%, z marszu sforsowały poziom 50 PLN, z kolei kapitalizacja PKN Orlen zwiększyła się o +2,6%. Walory płockiej spółki wspięły się najwyższe poziomy w giełdowej historii. Istotne zwyżki zaliczyły BZWBK i PGNiG, natomiast znamienne jest zachowanie firm, które wczoraj zaprezentowały wyniki kwartalne. „Osiągnięcia” LPP zostały ciepło przyjęte przez inwestorów, których ucieszyła zapewne również zapowiedź wypłaty dywidendy. W efekcie akcje odzieżowej spółki wzrosły o +5,8%, natomiast zupełnie odmienne nastroje towarzyszyły udziałowcom Eurocashu (-6,4%), którego kwartalne rezultaty okazały się rozczarowujące. Niewielkie zwyżki zanotowały także indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji (odpowiednio +0,1% i +0,5%). Wśród mid-caps najlepiej wypadł CD Projekt (+2,4%), a z kolei najsłabiej radziły sobie walory GTC (-3,7%). Z grona mniejszych spółek uwagę zwraca imponujący „wyskok” kursu akcji Brastera (+31%), co jest efektem rekomendacji z ponad dwukrotnie wyższą ceną docelową. Warte podkreślenia są także obroty w tym segmencie rynku, które przekroczyły 100 mln PLN.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 8,6% wobec 8,3% zanotowanych w grudniu. Jednocześnie GUS skorygował w dół (z 2,3% do 2,1% rdr) dynamikę produkcji przemysłowej osiągniętą w ostatnim miesiącu ubiegłego roku. Na rynku długu istotnie spadły rentowności obligacji skarbowych- podobna tendencja widoczna była również na rynkach bazowych. Dochodowości na długim końcu krzywej obniżyły się o 6 pb.

  Waluty

  Z protokołu z lutowego posiedzenia RPP wynika, że w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych. Członkowie Rady oczekują wzrostu inflacji na początku roku, jednak w ich ocenie ma on charakter przejściowy. Spodziewają się również przyspieszenia wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. Złoty w czwartek umocnił się względem dolara, wykorzystując osłabienie amerykańskiej waluty na rynkach światowych. Kurs pary EUR/PLN pozostawał dosyć stabilny (4,30). Złoty po południu tracił w relacji do brytyjskiego funta.

  Pobierz raport
 • 23.02.2017, 10:14

  Raport dzienny: odpoczynek po "euforycznej" sesji


  Mocne wzrosty w trakcie wtorkowej sesji nie pozostały bez wpływu na wczorajszy handel na GPW. Dzień rozpoczął się od niewielkiej zwyżki indeksu WIG20, która utrzymywała się do połowy sesji. Po południu do głosu doszli sprzedający, jednak mobilizacja strony popytowej pozwoliła na wyjście na plus i zakończenie sesji nieznaczną zwyżką (+0,1%). Lepiej poradziły sobie wskaźniki spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, które zyskały po +0,3%. Po solidnych wzrostach od początku roku, inwestorzy z pewną ostrożnością podchodzili w środę do kupna coraz droższych akcji. Obroty przekroczyły 1,1 mld PLN, a tradycyjnie największy udział miał w nich handel w segmencie blue chips, jednak uwagę zwracał wzrost wolumenu obrotu akcjami „średniaków”. Główna w tym zasługa JSW oraz CD Projektu, który jeszcze na początku sesji notował istotny wzrost, jednak kolejne godziny przyniosły już realizację zysków. W efekcie walory producenta „Wiedźmina” potaniały o -2,2%. Najmocniejszy wzrost spośród mid-caps zaliczył Orbis (+3,1%), którego wyniki kwartalne zostały dobrze przyjęte przez inwestorów. Wzięciem cieszyły się także Grupa Azoty i Kęty. Z grona największych spółek pozytywnie wyróżniały się spółki z branży energetycznej, wśród których „brylowała” Energa (+4,3%). Słabiej tym razem wypadły PKN Orlen (-2,5%) oraz KGHM (-1,4%), który tracił w ślad za zniżkującymi walorami koncernów wydobywczych na giełdzie londyńskiej. Na wartości zyskiwały banki- najwyższe kursy od połowy 2015 roku zanotowały mBank i PKO BP.

  Obligacje/Makro

  Z komunikatu GUS wynika, że oceny bieżącej koniunktury wśród konsumentów są w lutym gorsze niż przed miesiącem, z kolei oceny dotyczące przyszłej koniunktury są lepsze. Dosyć stabilna sytuacja utrzymywała się na rynku długu- rentowności krajowych papierów początkowo lekko spadały, jednak później dochodowość 10-latek wróciła do poziomów z wczorajszego zamknięcia.

  Waluty

  Złoty osłabiał się wczoraj względem czołowych walut, jednak po południu zaczął odrabiać straty. W rezultacie PLN nieznacznie zyskał w stosunku do euro i franka, natomiast lekko stracił w relacji do dolara. W ciągu dnia kurs pary USD/PLN ponownie zbliżył się do poziomu 4,10, ale kolejny raz nie udało się go przebić.

  Giełda
  Pobierz raport
 • 22.02.2017, 10:10

  Raport dzienny: Dobra passa indeksów w USA utrzymuje się

  Giełda
  Początek sesji na GPW nie zapowiadał większych emocji, jednak solidne odczyty indeksów PMI sygnalizujące ożywienie w europejskiej gospodarce, spowodowały znaczną poprawę nastrojów. Inwestorzy „rzucili się” do kupna akcji, dzięki czemu indeksy blue chips oraz spółek o średniej kapitalizacji zyskiwały z każdą kolejną godziną. W efekcie WIG20 zyskał +2,5%, natomiast mWIG40 „poszedł w górę” o +1,7%. Warszawska giełda zanotowała tym samym wczoraj największe zwyżki w Europie. Obroty zwiększyły się dwukrotnie i wyniosły 1,07 mld PLN. Największy wolumen został wygenerowany na KGHM, a w gronie mid-caps aktywność inwestorów koncentrowała się na walorach JSW. Wśród czołowych spółek mocno rosły kursy akcji koncernów paliwowych, dobrą formę prezentowali również przedstawiciele sektora bankowego (BZWBK, PKO BP). Znaczące wzrosty zanotowały także KGHM i PGNiG, a z kolei minorowe nastroje towarzyszyły udziałowcom Energi, której walory jako jedyne zniżkowały. Wśród „średniaków” uwagę zwracały silne wzrosty Benefit Systems i CD Projektu, które osiągnęły nowe historyczne szczyty w swojej giełdowej historii. Solidne zwyżki stały się także udziałem JSW, Stalproduktu, Banku Handlowego i Orbisu. Indeks sWIG80 zyskał wczoraj „jedynie” + 0,7%, niemal przez całą sesję pozostając na poziomie z otwarcia sesji. Obroty w tym segmencie rynku znacząco wzrosły, a za ponad połowę odpowiada wolumen wypracowany przez Polimex. Dobre wyniki kwartalne istotnie wsparły notowania Famuru (+9,2%), a w ślad za nim „podążył” także Kopex (+12,4%). Pozytywna rekomendacja spowodowała euforię zakupów walorów 11Bit studios (+11,2%)- akcje producenta gier komputerowych wzrosły od początku roku już o ponad +27%.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że oceny bieżącej i przyszłej koniunktury w przemyśle kształtowały się w lutym na wyższym poziomie niż miesiąc wcześniej, z kolei w usługach odnotowano zarówno poprawę, jak i pogorszenie koniunktury. Wtorkowa sesja na rynku długu przyniosła wzrosty rentowności na całej długości krzywej. Dochodowość papierów o dłuższym terminie zapadalności zwiększyła się o 5-6 pb., natomiast w przypadku obligacji 2-letnich rentowność wzrosła o 2 pb.

  Waluty

  Umacniający się dolar na rynkach światowych sprawił, że złoty stracił wczoraj względem amerykańskiej waluty. Kurs pary USD/PLN zbliżył się w ciągu dnia do poziomu 4,10, jednak ostatecznie PLN osłabił się o 2 grosze. Złoty zyskał natomiast w relacji do franka i euro, w czym nie przeszkodziły nawet bardzo dobre odczyty indeksów PMI dla europejskich gospodarek.

   

  Pobierz raport
 • 21.02.2017, 10:17

  Raport dzienny: Niska aktywność inwestorów na rynkach

  Giełda
  Pod nieobecność amerykańskich inwestorów aktywność na wielu europejskich parkietach była wczoraj istotnie niższa niż zazwyczaj. Podobnie kształtowała się sytuacja na krajowym rynku, gdzie obroty były o ponad połowę mniejsze niż na piątkowej sesji. Wartość handlu akcjami największych spółek nie przekroczyła 357 mln PLN, a aktywność inwestorów koncentrowała się na walorach KGHM (ponad 82 mln PLN). Akcje miedziowego koncernu zyskały wczoraj +2% w ślad za zwyżkującymi cenami metali przemysłowych. Nieznacznie większy wzrost zanotował Lotos (+2,1%), wzrosły kursy Aliora oraz Asseco Poland, a część piątkowych strat odrobiło PGNiG. Gorsze nastroje towarzyszyły udziałowcom spółek z branży energetycznej, z których jedynie PGE zdołało zakończyć dzień na plusie. Walory Tauronu i Enei potaniały o ponad -1%, natomiast umiarkowane spadki zaliczyły akcje największych banków. Indeks WIG20 niemal przez cały dzień pozostawał „po zielonej stronie” rynku, a jeszcze w ostatniej godzinie na chwilę zszedł „pod kreskę”, jednak mobilizacja kupujących w końcowej fazie handlu pozwoliła zakończyć dzień zwyżką o +0,2%. Podobny wzrost zanotował wskaźnik spółek o średniej kapitalizacji, z kolei indeks small-caps, sWIG80, zyskał +0,8%. Obroty akcjami z segmentu „średniaków” również zmniejszyły się w porównaniu do średniej z ostatnich tygodni, a największe osiągnęła JSW. Uwagę zwracał solidny wzrost notowań GetinNoble Banku (+4,6%), pozytywnie wyróżniały się firmy z sektora chemicznego (Synthos, Ciech), nieźle wypadły też Kernel i Bogdanka. Na przeciwnym biegunie znalazły się Budimex i Amica. Początek tygodnia okazał się znacznie ciekawszy w gronie mniejszych firm, wśród których brylowały Polimex, 11Bit Studios oraz Getin Holding. Lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne sprzyjały notowaniom Stalexportu, piątkowe straty niwelował Quercus, a istotne zwyżki osiągnęły jeszcze ZE PAK i Wielton.

  Obligacje/Makro

  Na poniedziałkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało bony skarbowe za 726 mln PLN przy popycie przekraczającym 1,83 mld PLN. Stabilna sytuacja utrzymywała się wczoraj na rynku długu- rentowności obligacji na środku i długim końcu krzywej nie zmieniły się. Lekki wzrost cen zanotowały jedynie papiery 2-letnie, których dochodowość obniżyła się o 2 pb.

  Waluty

  Przy niewielkich obrotach na rynku złoty umocnił się wczoraj w relacji do najważniejszych walut, lekko tracąc jedynie wobec brytyjskiego funta. Najwięcej (ponad 1 grosz) PLN zyskał w stosunku do euro i franka, niewielkie umocnienie zloty zanotował względem dolara. Kurs pary GBP/PLN wyniósł 5,07 PLN, choć w ciągu dnia był nieco wyższy.

  Pobierz raport
 • 20.02.2017, 10:17

  Raport dzienny: Realizacja zysków na GPW?

  Giełda
  Wskaźnik największych spółek, WIG20, tylko jeden dzień „zabawił” powyżej poziomu 2200 punktów. Piątkowa sesja przyniosła wyraźny spadek indeksu, któremu najmocniej ciążyły tracące na wartości akcje liderów ostatniej zwyżki. O -4,2% przecenione zostało PGNiG, a z kolei o blisko połowę mniej, bo o -2,4%, potaniało PKO BP. Zniżkowały również walory koncernów paliwowych, które dzień wcześniej zdecydowanie wyróżniały się na tle rynku pod względem skali wzrostów. Euforia zakupów akcji Lotosu i PKN Orlen stopniowo gasła już w czwartkowe popołudnie, a nastroje na koniec tygodnia popsuła wypowiedź ministra Tchórzewskiego, który zaprzeczył spekulacjom dotyczącym prowadzenia rozmów nt. połączenia obu spółek paliwowych. Słabiej wypadły firmy z branży energetycznej, powodów do zadowolenia nie mieli także udziałowcy KGHM i Pekao SA. Nieznacznie wzrosły notowania jedynie trzech spółek (wszystkie z sektora finansowego), a nastrojów na rynku nie poprawiły nawet lepsze od oczekiwań odczyty z krajowej gospodarki. Zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa okazały się wyższe od prognoz, jednak nie zapobiegło to wyprzedaży krajowych akcji i złotego. Obroty na ostatniej w ubiegłym tygodniu sesji wyniosły 1,24 mld PLN, z czego 977 mln PLN przypada na handel walorami największych firm. WIG20 stracił w piątek -1,2%, a tylko nieco mniejsze zniżki zanotowały wskaźniki spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji (odpowiednio -1% i -0,8%). Z grona mid-caps pozytywnie wyróżnił się Medicalgorithmics, który zwyżkując o +2,5%, wspiął się na najwyższe poziomy w swojej giełdowej historii. Solidne wzrosty zaliczyły jeszcze GPW i Kruk, natomiast w czołówce outsiderów znalazły się Synthos (-4,4%), Orbis (-3,2%) i Pfleiderer (-3%). Istotne spadki zanotowały Kęty oraz JSW- na walorach węglowej spółki został wygenerowany największy obrót w segmencie „średniaków”. Liderami pod względem wartości obrotów wśród mniejszych spółek były Polimex i Impexmetal, a najmocniej wzrosły notowania Polenergii, Unibepu i Stalexportu, natomiast wyraźnie zniżkowały walory Mangata Holding, Getinu oraz deweloperów- LC Corp i Atal. Uwagę zwracała silna przecena akcji towarzystw funduszy inwestycyjnych (Quercus, Skarbiec, Altus). Wycenom krajowych powierników zaszkodziły informacje o planach KNF dotyczących obniżenia maksymalnych stawek opłat za zarządzanie aktywami.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 11,4% rdr, natomiast produkcja przemysłowa zwiększyła się w tym okresie o 9% w ujęciu rocznym. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 4,1% rdr. Rentowności krajowych obligacji były w piątek stabilne, nieznacznie spadła dochodowość papierów 10-letnich. Na dzisiejszym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje bony skarbowe o wartości 0,5-1,5 mld PLN.

  Waluty

  Lepsze od oczekiwań dane z krajowej gospodarki nie pomogły złotemu, który stracił w piątek w relacji do najważniejszych walut. Najmocniej PLN osłabił się wobec dolara- kurs pary USD/PLN wzrósł do poziomu 4,08. Wobec euro i franka i złoty stracił ponad -0,3%, natomiast w skali tygodnia krajowa waluta osłabiła się o ok. -1%.

   

  Pobierz raport
 • 17.02.2017, 10:15

  Raport dzienny: Euforia zakupów akcji koncernów paliwowych

  Giełda
  Warszawska giełda była wczoraj oazą zieleni na tle innych europejskich parkietów. WIG20 w imponującym stylu uporał się z barierą 2200 pkt. zwyżkując o +1,4%. Solidne wzrosty zanotowały również indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, które zyskały po +0,9%. Początek sesji upłynął pod znakiem silnie rosnących akcji PGNiG, które przed sesją opublikowało szacunkowe wyniki za 4. kwartał ubiegłego roku. W kolejnych godzinach do grona liderów dołączyły jeszcze walory koncernów paliwowych, a powodem zwyżek były spekulacje na temat potencjalnego połączenia PKN Orlen z Lotosem. Nastroje w tym temacie podgrzał minister Kowalczyk, który stwierdził, że rząd powinien rozważyć właśnie takie rozwiązanie. Dzięki temu na walorach obu spółek widoczna była wręcz euforia zakupów, a wzrosty przekraczały już nawet +8%. W ostatniej fazie sesji optymizm inwestorów znacznie wyhamował, jednak dzień zakończył się solidnym wzrostem kursów akcji obu firm. Nieźle wypadły także spółki z branży energetycznej, o ponad +1% wzrosły notowania mBanku i PKO BP. Obroty w segmencie blue chips wyniosły 1,2 mld PLN, natomiast na całym rynku przekroczyły 1,47 mld PLN. Po kilku neutralnych sesjach w wykonaniu średnich i mniejszych spółek, wczorajszy dzień przyniósł ponowny wzrost walorami mid- i small caps. Dzięki temu wzrosty na GPW rozszerzyły się o kolejne segmenty rynku.

  Obligacje/Makro

  Na czwartkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje o łącznej wartości 7 mld PLN przy popycie 12,86 mld PLN. W ofercie znalazły się także obligacje 30-letnie, których resort sprzedał za 2,1 mld PLN. Dobry wynika aukcji oraz wzrosty cen obligacji na innych rynkach, wsparły notowania krajowego długu. Rentowności obligacji obniżyły się na środku i długim końcu krzywej.

  Waluty

  GUS poinformował, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było w styczniu wyższe o 4,5% rdr, natomiast przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,3% w porównaniu do stycznia ubiegłego roku. Złoty wykorzystał osłabienie dolara na rynkach światowych i umocnił się względem amerykańskiej waluty. PLN nieznacznie stracił natomiast w relacji do euro i franka.

  Pobierz raport
 • 16.02.2017, 10:19

  Raport dzienny: Festiwal rekordów na Wall Street

  Giełda
  Początek wczorajszej sesji na GPW zapowiadał możliwość ataku indeksu WIG20 na poziom 2200 pkt. Jednak jeszcze przed upływem godziny, impet strony popytowej został wyhamowany i w kolejnych godzinach wskaźnik blue chips znajdował się na minusach. Poprawa sentymentu za oceanem ponownie zmobilizowała inwestorów i WIG20 zakończył dzień wzrostem o +0,5%. Zwyżka indeksu jest w największej mierze zasługą bardzo dobrego zachowania koncernów paliwowych oraz PKO BP. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się spółki z branży energetycznej, zniżkowały również akcje banków (Alior, mBank) i Orange Polska. Najmocniejszą przecenę zanotował Eurocash (-3,1%), który jednocześnie odpowiada za największe obroty na wczorajszej sesji, co jest wynikiem „umówionej” transakcji opiewającej na 4,5 mln akcji. Pomimo informacji o planowanych odpisach walory KGHM straciły jedynie niespełna -0,1%. Obroty na środowej sesji przekroczyły 1,38 mld PLN, z czego ponad 84% przypada na handel akcjami największych spółek. Nieco słabiej wypadły w środę spółki z tzw. drugiej i trzeciej linii. Indeks mWIG40 zniżkował o -0,1%, z kolei sWIG80 zyskał +0,1%. Również w tych segmentach rynku optymizm utrzymywał się jedynie w pierwszej godzinie handlu, a potem przewagę uzyskali sprzedający. Wśród mid-caps zwraca uwagę solidny wzrost notowań Bogdanki oraz nowe historyczne maksima osiągnięte przez Budimex, CD Projekt i Comarch. W gronie mniejszych spółek pozytywnie wyróżniały się walory Mabionu i Rainbow Tours.

  Obligacje/Makro

  Jastrzębi ton wypowiedzi J. Yellen oraz wyższy odczyt inflacji konsumenckiej w USA wpłynął na wzrost rentowności obligacji na całym świecie. Podobna tendencja widoczna była wczoraj na krajowym rynku długu, gdzie lekko wzrosły dochodowości obligacji na całej długości krzywej.

  Waluty

  Złoty początkowo lekko zyskiwał na wartości w relacji do dolara, euro i franka, jednakże dane o inflacji w USA wzmocniły dolara i negatywnie wpłynęły na wyceny walut rynków wschodzących. Późnym popołudniem PLN odrobił część strat i zakończył dzień jedynie nieznacznym osłabieniem. Złoty umocnił się o 1 grosz wobec brytyjskiego funta.

   

  Pobierz raport
 • 15.02.2017, 10:25

  Raport dzienny: Gwałtowna przecena akcji Orange Polska

  Giełda
  Negatywnym bohaterem wtorkowej sesji na GPW był Orange Polska, który zaprezentował wyniki kwartalne. Inwestorów negatywnie zaskoczyły ogromne odpisy, jednak prawdziwym rozczarowaniem okazała się rekomendacja dotycząca braku dywidendy za ubiegły rok. Rynek oczekiwał, że Spółka zdecyduje się wypłatę dywidendy w wysokości 0,25 PLN na akcję, dlatego decyzja zarządu była zimnym prysznicem dla inwestorów. W rezultacie akcje telekomu zostały przecenione o ponad -11%, przy obrotach przekraczających 207 mln PLN. „Pod kreską” zakończyły dzień także Eurocash (-2,5%), Alior (-2,1%) i KGHM, któremu ciążyły spadające ceny miedzi. Słabszą sesję zaliczyły również spółki z branży energetycznej. Zwyżkowały za to BZWBK i PZU, jednak liderem wzrostów był Lotos (+2,4%), a niewielki wzrost zanotował PKN Orlen. Wskaźnik blue chips, WIG20, stracił wczoraj -0,3%, a o -0,2% zniżkowały indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji. W gronie mid-caps uwagę zwracało mocne zachowanie walorów JSW, które w południe rosły już o +4%. Jednakże w drugiej fazie handlu impet kupujących nieco wyhamował i sesja zakończyła się wzrostem o +0,7%. Podobną zwyżkę zaliczyła również Bogdanka. Wśród mniejszych spółek mocno spadły ceny AB.Pl, Livechat Soft. i XTB, powody do zadowolenia mieli z kolei posiadacze akcji Cormay’a. Na szerokim rynku uwagę przykuwała silna przecena Almy.

  Obligacje/Makro

  Na czwartkowym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje OK0419, PS0422, WZ1122, WZ0126, DS0727 i WS0447 za łącznie 4-7 mld PLN. Po raz pierwszy w ofercie znajdą się papiery 30-letnie. Rentowności krajowego długu nieznacznie obniżyły się, choć w trakcie dnia widoczne były lekkie wzrosty. Dochodowość 5-latek i 10-latek spadla o 2 pb.

  Waluty

  GUS poinformował, że według wstępnego wyliczenia PKB w IV kwartale wzrósł o 2,7% rdr, a w ujęciu kwartalnym zwiększył się o 1,7%. Wtorek przyniósł nieznaczne umocnienie złotego wobec euro, franka i funta, a z kolei względem dolara PLN lekko stracił. Kurs pary USD/PLN osiągnął po południu poziom 4,08 PLN, ale potem spadł o 1 grosz.

  Pobierz raport
 • 14.02.2017, 10:14

  Raport dzienny: Energetyka liderem wzrostów na GPW

  Giełda
  Tempa nie zwalnia także warszawska giełda. Poprawa nastrojów na europejskich giełdach oraz cały czas dobre zachowanie największych spółek, wywindowały indeks szerokiego rynku, WIG, do najwyższych poziomów od 2007 roku. Pałeczkę lidera przejęły tym razem spółki energetyczne, których branżowy indeks WIG-Energetyka zyskał +3,2%. Solidny wzrost zaliczył KGHM (+3,2%)- akcje miedziowego koncernu wspierane były przez rosnące ceny miedzi na rynkach towarowych. Mieszane wyniki zanotowały banki, z których jedynie walory mBanku straciły na wartości (-2,3%). Był to jednocześnie największy spadek spośród krajowych blue chips. Z kolei najsilniej wzrosły akcje odzieżowego LPP (+4,3%) i Orange Polska (+3,5%). Telekomunikacyjna spółka opublikowała po sesji słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne, a rozczarowanie dla inwestorów może stanowić dokonanie znaczącego odpisu na utratę wartości aktywów (ok. 1,8 mld PLN) oraz rekomendacja odnośnie braku dywidendy za ubiegły rok. Obroty na wczorajszej sesji wyniosły 1,23 mld PLN, z czego na największe spółki przypadło 938 mln PLN. Najchętniej handlowano walorami Pekao SA, które wypracowało przeszło 350 mln PLN obrotów. WIG20 rozpoczął nowy tydzień wzrostem o +1,2%, a istotnie mniej zwyżkowały indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji- mWIG40 zyskał +0,2%, a sWIG80 „poszedł w górę” o blisko +0,4%. Wśród mid-caps zwracały uwagę ponad +4-proc. wzrosty kursów Biotonu i CD Projektu, jednak bezkonkurencyjna okazała się Trakcja (+5,8%).

  Obligacje/Makro

  Wskaźnik Przyszłej Inflacji opracowywany przez BIEC wzrósł w lutym w stosunku do poprzedniego miesiąca, co sygnalizuje nasilenie tendencji inflacyjnych. GUS z kolei poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu o 1,8% rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 0,4%. Nieco większy od oczekiwań wzrost inflacji wpłynął na wzrost rentowności obligacji o krótszym terminie zapadalności. Dochodowość papierów 2-letnich zwiększyła się o 2 pb. Ceny obligacji na środku i długim końcu krzywej pozostały stabilne.

  Waluty

  Początek tygodnia okazał się niekorzystny dla złotego, który tracił na wartości w relacji do najważniejszych walut. Po południu dolar był wyceniany na 4,06 PLN, euro kosztowało 4,31 PLN, a za franka trzeba było zapłacić 4,04 PLN. Najmocniej, bo o ok. -1%, złoty osłabił się w relacji do funta- kurs pary GBP/PLN wzrósł do poziomu 5,09.

  Pobierz raport
 • 13.02.2017, 10:12

  raport dzienny: kolejne rekordy na Wall Street

  Giełda
  Radiowy wywiad J. Kaczyńskiego, w którym poruszona została kwestia rozwiązania problemu walutowych kredytów hipotecznych, „zelektryzował” w piątek inwestorów. Zdaniem prezesa PiS "frankowicze" powinni szukać pomocy w sądach, gdyż rząd nie może podejmować działań, które mogłyby doprowadzić do zachwiania stabilności systemu bankowego. Takie stanowisko jest ogólnie zbieżne z działaniami partii rządzącej w tym zakresie w ostatnich miesiącach, choć stoi w sprzeczności z deklarowanymi w kampanii wyborczej zapowiedziami konwersji kredytów frankowych i obciążeniu kosztami przewalutowania instytucji finansowych. W rezultacie koniec tygodnia okazał się bardzo dobrym okresem dla notowań banków mających spory udział kredytów w CHF w swoim portfelu. Kursy GetinNoble i Millennium wzrosły o kilkanaście procent, a silnie na wartości zyskiwały również walory największych banków. W trakcie sesji optymizm inwestorów zdawał się nieco przygasać, co najlepiej widać w przypadku BZWBK (spadek o 10 PLN od dziennych maksimów) i mBanku. Jednakże pomimo niewielkiego ochłodzenia branżowy indeks WIG-Banki "poszedł w górę" o +2,6%, a obok wspomnianych wcześniej pożyczkodawców, mocno rosły jeszcze Handlowy, PKO BP (ponad +3%) i Pekao SA. Akcje banków były w piątek liderami pod względem generowanych obrotów, ale na podium zmieścił się jeszcze KGHM, który zwyżkował o +2,4% w ślad za znacznymi wzrostami cen miedzi i wycen zagranicznych koncernów wydobywczych. W gronie blue chips bardzo dobrze wypadły również spółki z branży energetycznej (przeszło +2% zwyżki Enei i Energi), ponadto istotnie podrożało PGNiG (+3,1%). Na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem walory PKN Orlen i Orange Polska, zniżkujące o -1,6%. Obroty na piątkowej sesji przekroczyły 1,5 mld PLN, z czego 1,18 mld PLN przypada na handel w segmencie największych spółek. WIG20 zyskał +1,1%, natomiast wskaźnik mid-caps, mWIG40, wzrósł o +1,4%. W gronie "średniaków" uwagę zwracała mocna zwyżka kursu akcji Bogdanki (+6,6%)- inwestorzy pozytywnie odebrali aktualizację strategii na najbliższe lata. Poza wymienionym wcześniej bankami, istotne wzrosty zanotowały także CD Projekt, Comarch i Budimex. W segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji zdecydowanie wyróżniały się firmy z sektora energii (ZEPAK, Polenergia), a wcześniejsze straty odrabiały CI Games i Polnord. Sesji do udanych nie zaliczą za to udziałowcy Integera.Pl i Polimeksu. Indeks sWIG80 zwyżkował +0,6%, przez cały dzień utrzymując (podobnie jak WIG20 i mWIG40) wypracowane w pierwszej godzinie handlu zyski.

  Obligacje/Makro

  Wzrost apetytu na ryzyko spowodował spadki cen na globalnych rynkach długu. Podobna tendencja widoczna była w przypadku krajowych obligacji, gdzie wzrosły rentowności na całej długości krzywej. Najmocniej zwiększyły się dochodowości papierów 5-letnich i 10-letnich.

  Waluty

  Wypowiedzi J. Kaczyńskiego dotyczące kwestii kredytów frankowych wpłynęły na piątkowe umocnienie złotego. Krajowa waluta zyskała blisko +0,5% w relacji do euro, franka i funta. Względem dolara złoty umocnił się tylko nieznacznie, co było związane z aprecjacją dolara na rynkach światowych.

   

  Pobierz raport
 • 10.02.2017, 10:28

  Raport dzienny: WIG20 przebija z impetem 2100 pkt.

  Giełda
  Wskaźnik największych spółek, WIG20, z impetem sforsował wczoraj barierę 2100 pkt. i zakończył dzień wzrostem o +2,3%. Nieco mniejszą zwyżkę zanotował indeks spółek o średniej kapitalizacji, mWIG40, który zyskał +2,1%. W ten sposób warszawska giełda okazała się w czwartek najlepszym pod względem wzrostów rynkiem w Europie. Paliwa (nomen omen) do zwyżek dostarczały silnie rosnące walory koncernów paliwowych. Lotos podrożał o +5,5%, a z kolei PKN Orlen zyskał „tylko” +3,7%, jednak w ciągu dnia rósł nawet o +6%. Silnie drożały akcje banków, co jest efektem lepszych od oczekiwań wyników opublikowanych ostatnio przez mBank i Pekao SA. Dobre wyniki tego ostatniego oraz zapowiedź wypłaty sowitej dywidendy przełożyły się na blisko +3-proc. wzrost notowań. Zwyżki zaliczyły Alior (+6,6%), wspomniany mBank (+4,8%) oraz PKO BP (+3,6%). Pola nie ustępowały także spółki z branży energetycznej, które w komplecie zyskiwały ponad +3%. W efekcie WIG-Energetyka okazał się najlepszym indeksem branżowym na wczorajszej sesji. Do łask inwestorów wróciły akcje Orange Polska (+6,5%), natomiast powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze LPP (-1,7%) oraz KGHM i PGNiG. Wśród mid-caps uwagę zwracały znaczące zwyżki PKP Cargo, Comarchu, Orbisu i Sanoka. Solidnie na wartości zyskały także GPW, GTC, Uniwheels oraz walory banków (Millennium, GetinNoble, Handlowy). Uwagę zwraca duży wzrost obrotów w tym segmencie rynku, który był dwukrotnie wyższy niż obserwowany na wielu wcześniejszych sesjach w tym roku. Wartość handlu na całym rynku również znacząco wzrosła i przekroczyła 1,26 mld PLN. Na drugim planie pozostały wczoraj mniejsze spółki, których indeks zwyżkował o +0,8%. Z grona small-caps pozytywnie wyróżniły się Agora, Monnari, Mostostal Zabrze i Unibep, a ostatnie straty z nawiązką odrobiły 11Bit Studios oraz Groclin.

  Obligacje/Makro

  Niewielkie zmiany widoczne były wczoraj na rynku długu. Nieznacznie wzrosły rentowności obligacji na długim końcu krzywej, podczas gdy dochodowość papierów o krótszym i średnim terminie zapadalności pozostała praktycznie bez zmian. Rentowność 10-latek wynosiła po południu 3,79%.

  Waluty

  Złoty lekko osłabił się w czwartek w stosunku do dolara, euro i funta, z kolei zyskał nieznacznie wobec franka. W godzinach popołudniowych kurs pary CHF/PLN wynosił 4,04, natomiast dolar był wyceniany na 4,05 PLN, a euro kosztowało 4,32 PLN. W ciągu dnia cena funta wzrosła nawet do 5,08 PLN, ale potem obniżyła się o 1 grosz.

  Pobierz raport
 • 09.02.2017, 10:17

  Raport dzienny: senna sesja na GPW

  Giełda
  Warszawska giełda dostosowała się w środę do czołowych europejskich parkietów i przez większą część dnia widoczne były niewielkie zmiany. Indeksy WIG20 i sWIG80 na zamknięciu sesji notowały niewielkie spadki, a pozytywnym bohaterem okazał się wskaźnik spółek o średniej kapitalizacji. mWIG40 jedynie w pierwszych dwóch godzinach znajdował się „pod kreską”, a w kolejnych już systematycznie zyskiwał na wartości, dzięki czemu zakończył handel wzrostem o +0,6%. Obroty w tym segmencie rynku zwiększyły się, a największe wygenerowane zostały na walorach CD Projektu i JSW. To właśnie akcje producenta gier były obok silnie rosnącego Comarchu (+4,9%), Apatora, Kruka i GetinNoble Banku motorem napędzającym zwyżkę wskaźnika mid-caps. Istotny wzrost zaliczył również Budimex, który osiągnął najwyższy poziom w swojej giełdowej historii. Na przeciwnym biegunie znalazły się Kęty, które przed sesją zaprezentowało prognozy na najbliższe lata. Aktualizacja strategii nie spotkała się z przychylnym przyjęciem przez inwestorów i w rezultacie walory Spółki zostały przecenione o -4,3%. Istotny spadek (-3,1%) zanotował Bioton, który nie zaliczy do udanych również ostatniego półrocza. Wśród blue chips największe obroty wypracowały KGHM i Pekao SA, które dzisiaj ma przedstawić raport finansowy za ostatni kwartał. Gwiazdą środowej sesji okazał się jednak mBank (blisko +5%)- rynek pozytywnie przyjął rezultaty osiągnięte w 4. kwartale ubiegłego roku. Pomimo spadku zysku w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 roku, dochód netto okazał się wyraźnie lepszy od konsensusu rynkowego. Dobrego wrażenia nie zmąciła nawet wypowiedź prezesa, który ocenił, że Bank najprawdopodobniej nie wypłaci dywidendy za ubiegły rok. Powodów do zadowolenia nie mieli za to posiadacze Cyfrowego Polsatu i BZWBK, słabo wypadły także spółki z branży energetycznej. Spośród small-caps pozytywnie wyróżniały się Monnari i Rafako, a najsilniej wzrosły notowania Compu (+9,6%). Wśród outsiderów znalazły się walory 11Bit Studios, które korygowały wzrosty z ostatniego tygodnia.

  Obligacje/Makro

  Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie po posiedzeniu RPP oceniła, że dynamika cen ustabilizuje się w kolejnych kwartałach, a ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest niewielkie. Wg słów prezesa NBP, cała RPP zgadza się, że obecnie najlepszym stanowiskiem jest postawa "wait and see". Rentowności krajowych obligacji spadły na środku i długim końcu krzywej- podobna tendencja widoczna była również na rynkach bazowych.

  Waluty

  Środa była kolejnym dniem osłabienia złotego, który stracił w relacji do najważniejszych walut. Po południu dolar kosztował 4,03 PLN, euro było wyceniane na 4,31 PLN, a za franka trzeba było zapłacić 4,05 PLN. Do poziomu 5,05 PLN wzrósł kurs pary GBP/PLN.

  Pobierz raport