Raporty giełdowe i rynkowe

RSS
Raporty miesięczne
 • 29.12.2016, 15:10

  Raport miesięczny: Grudzień 2016

   

  Niespodziewany wynik wyborów prezydenckich w USA wywołał spadki na rynkach wschodzących, w tym i na GPW. Na wartości traciły nie tylko krajowe akcje, ale również i obligacje; znaczące osłabienie zanotował polski złoty. Dane z rodzimej gospodarki potwierdziły spowolnienie dynamiki PKB i nie napawają póki co optymizmem na najbliższe kwartały.

  Listopad okazał się słabym okresem dla głównych indeksów warszawskiego parkietu. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca były wybory prezydenckie w USA, z których ku ogólnemu zaskoczeniu zwycięsko wyszedł Donald Trump. Negatywna reakcja na rynkach rozwiniętych była znacznie krótsza niż w przypadku Brexitu, jednak rynki wschodzące znajdowały się pod presją podaży, a wskaźnik MSCI EM stracił w tym czasie -4,7%. Na tym tle giełda przy Książęcej wypadła całkiem nieźle, jednak w skali miesiąca spadek indeksu szerokiego rynku, WIG, przekroczył -1,1%. Nieco mniejszą zniżkę zanotował WIG20 (-0,9%)- w gronie blue chips zdecydowanie wyróżniał się KGHM. Rosnące od wyborów w USA ceny metali przemysłowych wsparły notowania miedziowego koncernu- akcje KGHM wzrosły o niemal 23%. Umocnienie franka szwajcarskiego przy braku rozwiązania kwestii walutowych kredytów hipotecznych negatywnie wpłynęły natomiast na notowania banków. Słabo wypadły także spółki z branży energetycznej. Indeksy sektorowe obejmujące walory instytucji finansowych oraz koncernów energetycznych straciły ponad -5,5%.

  Pobierz raport
 • 29.11.2016, 13:43

  Raport miesięczny: Listopad 2016

  W centrum uwagi inwestorów w październiku znajdowały się spółki o dużej kapitalizacji, szczególnie z sektora paliwowego. Ceny krajowych obligacji spadały w ślad za zniżkującymi cenami długu na rynkach bazowych. Złoty wyraźnie osłabił się w relacji do dolara.

  Blue chips w natarciu. Po fatalnym wrześniu krajowe blue chips w imponującym stylu wróciły w październiku do łask inwestorów. Indeks WIG20 wzrósł o +6,2% i z nawiązką odrobił straty sprzed miesiąca, znajdując się jednocześnie w gronie najsilniej rosnących wskaźników europejskich parkietów. Duża w tym zasługa spółek paliwowych, PKN Orlen i Lotosu, które zyskały ponad +19%. Oba koncerny zaprezentowały wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Na ich poziom spory wpływ miało wprowadzenie tzw. „pakietu paliwowego”, który ma na celu ograniczenie szarej strefy. Istotne wzrosty zaliczyły także spółki z branży energetycznej, spośród których najlepiej wypadła Enea zwyżkując o ponad +18%. Sektorowy indeks WIG-Energia wzrósł w ubiegłym miesiącu o blisko +4%. Poprawa notowań koncernów energetycznych stanowi dużą niespodziankę, ale powodów lepszego zachowania przedstawicieli sektora należy upatrywać w rosnących cenach surowców. Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku węgla koksowego i energetycznego korzystnie wpłynęła na kursy JSW i Bogdanki, które zyskały (odpowiednio) ponad +37% i 22%. Przyjęcie nowej polityki dywidendowej wsparło notowania PZU, jednak liderem zwyżek spośród największych spółek okazało się LPP. Odzieżowa spółka pochwaliła się wzrostem wolumenu miesięcznej sprzedaży, jednak rynkowi najbardziej spodobało się zwiększenie uzyskiwanej marży.
  Pobierz raport
 • 20.10.2016, 11:50

  Raport miesięczny: Październik 2016

  Sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej pozwala na nieco większy optymizm, jednak studzi go dalsza słabość w inwestycjach. Materializacja ryzyka politycznego przesądziła o spadku indeksu największych spółek, natomiast mid- i small-capy nadal są w dobrej kondycji.

  Spółki o mniejszej i średniej kapitalizacji kontynuowały wzrosty zapoczątkowane w pierwszej połowie lipca. Jednakże widoczne było wyhamowanie zwyżek ze względu na ochłodzenie na rynkach globalnych oraz realizację zysków po ponad dwumiesięcznym letnim rajdzie. „Zadyszkę” złapali niedawni liderzy, aczkolwiek skala wakacyjnych wzrostów była na tyle solidna, że obecnie w wielu przypadkach można mówić o przekroczeniu aktualnych wycen analityków. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał +2,2%, natomiast sWIG80 wzrósł o +1,1%. W kręgu zainteresowania inwestorów znajdowały się szczególnie mniejsze spółki, które do tej pory w małym stopniu skorzystały na poprawie koniunktury. W ujęciu sektorowym zwyżki notowali deweloperzy oraz spółki z branży budowlanej.
  Znacznie gorzej wypadły rodzime blue chips, a największą przecenę zanotowały spółki pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa. Popłoch wśród inwestorów wywołała zapowiedź podniesienia wartości nominalnej akcji o 50 mld PLN w okresie 5 lat, co wiązałoby się z koniecznością zapłaty blisko 10 mld PLN podatku. Na „pierwszy ogień” miałyby pójść spółki z sektora energii- subindeks WIG-Energetyka spadł we wrześniu o blisko -9%. Sporą zniżkę zaliczyło także PGNiG (-5,3%), a wśród najmocniej tracących znalazł się ponadto Alior Bank (-12,9%), który złożył wiążącą ofertę na zakup działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska. Potencjalna akwizycja wymagałaby pozyskania nowego kapitału, najprawdopodobniej w drodze emisji akcji. Indeks WIG20 spadł o -4,7%, ale biorąc pod uwagę „odcięcie” dywidendy z akcji PZU, miesięczna strata jest nieco mniejsza (-3,8%).
  Pobierz raport
 • 29.09.2016, 11:30

  Raport miesięczny: Wrzesień 2016

  Założenia nowej wersji ustawy dotyczącej kredytów frankowych spowodowały spore zwyżki cen akcji instytucji finansowych. Wzrosty kontynuowały także spółki o mniejszej i średniej kapitalizacji. Z kolei dane z gospodarki sygnalizują pewne pogorszenie pozytywnych trendów.

  Pomimo letniej kanikuły sierpień okazał się niezwykle dobrym miesiącem dla inwestorów operujących na warszawskiej giełdzie. Szczególnie duże powody do zadowolenia mieli posiadacze spółek o średniej kapitalizacji- indeks mWIG40 zyskał +9,6%. Solidny wzrost zaliczył także wskaźnik „small-capów”- sWIG80, który podobnie jak w lipcu wzrósł o +3,9%. Letni rajd na GPW rozpoczął się w lipcu od prezentacji projektu zmian w systemie emerytalnym, który okazał się być łagodniejszy od najczarniejszych scenariuszy. Najbardziej skorzystał na tym sektor małych i średnich spółek, które w największym stopniu mogłyby odczuć niekontrolowaną wyprzedaż akcji. Także sezon wyników kwartalnych przyniósł w tym segmencie wiele pozytywnych niespodzianek- w rezultacie firmy przemysłowe oraz informatyczne zanotowały ponadprzeciętne zwyżki. Nie sposób pominąć również spółek z branży surowcowej, gdzie np. JSW w sierpniu zyskała na wartości kolejne 55%.

  Pobierz raport
 • 22.08.2016, 12:20

  Raport miesięczny: Sierpień 2016

  Przedstawiony projekt reformy systemu emerytalnego generuje stosunkowo małe ryzyko podaży akcji w stosunku do wcześniejszych obaw. Indeksy małych i średnich spółek sporo wzrosły w lipcu, obligacje pozostały stabilne, natomiast złoty umocnił się.

  4. lipca zostały zaprezentowane założenia rządowego Programu Budowy Kapitału. Propozycje zmian w systemie emerytalnym okazały się łagodniejsze od czarnych scenariuszy kreślonych w ostatnich miesiącach, z nacjonalizacją OFE włącznie. Koncepcja zakłada przeniesienie części aktywów (25%) do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zaś pozostałe (m.in. akcje polskich spółek) mają trafić na „nowe” IKE, które docelowo mają być zarządzane przez fundusze inwestycyjne powstałe z przekształcenia dotychczasowych towarzystw emerytalnych. Zaproponowane zostaną także dodatkowe zachęty do długoterminowego oszczędzania (dodatkowa składka, niższy podatek). Przedstawiony plan nie powinien mieć negatywnego wpływu na giełdę; wydaje się, że jego autorom przyświecała idea, by nie dopuścić do gwałtownej wyprzedaży akcji. Początkowo propozycje zostały przyjęte negatywnie, jednakże część ryzyka utrzymującego się nad rynkiem od kilku miesięcy została w ten sposób na pewien czas wyeliminowana. Szczególnie istotne znaczenie miało ono dla spółek o mniejszej i średniej kapitalizacji, którym w największym stopniu groziłaby niekontrolowana wyprzedaż.
  Pobierz raport
Raporty dzienne
 • 20.01.2017, 10:35

  Raport dzienny: Duże rozczarowanie dla udziałowców Polimexu

  Giełda
  Dzięki lepszym danym z krajowej gospodarki poprawił się wczoraj sentyment na warszawskiej giełdzie. Odczyty dotyczące zarówno grudniowej sprzedaży detalicznej, jak i produkcji przemysłowej, okazały się lepsze od oczekiwań, co daje nadzieję na nieco wyższy wynik dynamiki PKB w 4. kwartale. Aktywność inwestorów wyraźnie wczoraj zmniejszyła się- obroty na całym rynku wyniosły 710 mln PLN, z czego 505 mln PLN przypada na handel walorami blue chips. Największe obroty wygenerowane zostały na KGHM, jednak tym razem akcje miedziowego koncernu nieznacznie zniżkowały (-0,6%). „Pod kreską” zakończyły dzień także Orange,Pl, Pekao SA, PGE i PGNiG, a najmocniej przecenione zostały walory Asseco Pol. (-2%) oraz Tauronu (-1,8%). Wzrostom przewodził sektor bankowy, który w bieżącym tygodniu notuje duże wahania związane ze spekulacjami odnośnie projektów rozwiązania problemu kredytów frankowych. Wczoraj istotne- ponad +2%-owe. zwyżki, osiągnęły BZWBK i mBank, a tylko w nieco mniejszym stopniu podrożały Alior Bank i PKO BP. O +1,7% wzrósł kurs akcji Energi, która zaprezentowała wstępne wyniki za ubiegły rok. Wskaźnik WIG20 zyskał +0,5% przez całą sesję utrzymując się powyżej poziomów środowego zamknięcia. Do godz. 14:00, kiedy to zostały opublikowane dane nt. produkcji i sprzedaży detalicznej, zwyżki indeksu były nieznaczne, a dopiero później inwestorzy nieco śmielej przystąpili do zakupów. Nieco lepiej prezentował się mWIG40, jednak w ostatecznym rozrachunku skala wzrostu wskaźnika była podobna zwyżce indeksu największych spółek. Obroty akcjami mid-caps również wyraźnie się zmniejszyły, a największe zanotowane zostały na JSW. Walory węglowej spółki zyskały w czwartek +2,9% i był to jednocześnie najsilniejszy wzrost w tym segmencie rynku. Uwagę zwracał rosnący o +2,1% CD Projekt, a z kolei najmocniej potaniał GetinNoble Bank (-2,3%). Zmiany kursów większości spółek były stosunkowo niewielkie i nie przekraczały 1,5%. Spośród spółek o mniejszej kapitalizacji na wyróżnienie zasługuje Polimex. Informacja o ustaleniu ceny emisyjnej nowych akcji, które mają zostać objęte przez koncerny energetyczne, została ustalona na znacząco niższym poziomie w stosunku do ceny rynkowej. Handel rozpoczął się od sporej, kilkunastoprocentowej przeceny, która w błyskawicznym tempie przerodziła się w 10% zwyżkę. Kolejne godziny przebiegały już spokojniej, jednak kurs do końca sesji systematycznie się osuwał. Na zamknięciu akcje Polimeksu zniżkowały o -6,7% przy obrotach przekraczających 44 mln PLN.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu o 6,4% rdr. Produkcja przemysłowa zwiększyła się w tym czasie o 2,3% rdr, natomiast ceny produkcji sprzedanej poszły w górę o 3% rdr. Rentowności krajowych obligacji wzrosły na środku i długim końcu, przez co krzywa wystromiła się. Dochodowość 5-latek wzrosła o 4 pb., natomiast 10-latek o 9 pb. i wyniosła 3,70%.

  Waluty

  Czwartek przyniósł niewielkie osłabienie złotego w stosunku do głównych walut. Najwięcej PLN stracił wobec funta i dolara, które zyskiwały na fali ostatnich wypowiedzi T. May i J. Yellen. Po południu dolar był wyceniany na 4,11 PLN, za euro trzeba było zapłacić blisko 4,37 PLN, frank kosztował 4,07 PLN, natomiast kurs pary GBP/PLN wzrósł do poziomu 5,06.

  Pobierz raport
 • 19.01.2017, 10:15

  Raport dzienny: KGHM chroni GPW przed większą przeceną

  Giełda
  Środowa sesja przy Książęcej przyniosła umiarkowaną zniżkę indeksu największych spółek. WIG20 stracił -0,5%, a spadek mógłby być znacznie większy, gdyby nie bardzo dobre zachowanie KGHM. Walory miedziowego koncernu zyskały wczoraj +3,3% przy bardzo dużych, sięgających 221 mln PLN, obrotach. Notowania miedzi nieznacznie wczoraj zniżkowały, ale pewną wskazówką dobrego zachowania KGHM mogą być wzrosty akcji spółek wydobywczych na londyńskiej giełdzie. Spośród blue chips na wartości lekko zyskały jeszcze jedynie cztery spółki. Najmocniejsza przecena dotknęła natomiast walory Cyfrowego Polsatu (-5,9%). Po wtorkowej sesji na rynek trafiła informacja o planowanej sprzedaży blisko 2,5% pakietu akcji należącego do EBOiR. Oferowane papiery szybko znalazły nabywców i jeszcze wczoraj zostały zawarte transakcje po cenie 24,25 PLN. Ponad 2-proc. zniżki zanotowały Orange.Pl i PGE, słabo wypadły również banki, z których najwięcej straciły BZWBK i Alior (ok. -1,9%). O niespełna -1,5% poszły w dół kursy akcji PGNiG i Lotosu, które poinformowały o uzyskaniu koncesji wydobywczych na szelfie norweskim. Inwestorzy chłodno przyjęli jednak komunikaty mając w pamięci wcześniejsze odpisy związane z podobnymi inwestycjami. Jeszcze na godzinę przed końcem sesji WIG20, który niemal przez cały dzień oscylował w okolicach wtorkowego zamknięcia, nieznacznie zyskiwał, jednakże ostatnia faza handlu przebiegała już pod dyktando sprzedających. W rezultacie wskaźnik blue chips zakończył sesję na dziennych minimach. Indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji zanotowały nieznaczne zmiany- mWIG40 zyskał +0,1%, natomiast sWIG80 w analogicznym stosunku zniżkował. W gronie mid-caps uwagę zwracały wzrosty walorów GetinNoble Banku (+4,8%) oraz Synthosu (+2,5%), którym towarzyszyły relatywnie wysokie obroty. Solidne zwyżki zaliczyły także Benefit Systems oraz Medicalgorithmics, osiągając tym samym historyczne maksima. Istotnie zyskiwały akcje spółek z branży automotive- Boryszew, Uniwheels oraz (wchodzący w skład indeksu sWIG80) Groclin. Wśród mniejszych firm negatywnie wyróżniały się Auto Partner (-6,4%) i Polimex (-5%). Po sesji pojawiły się informacje o ustaleniu ceny emisyjnej nowych akcji budowlanej spółki na poziomie 2 PLN. Zdecydowanej reakcji inwestorów można spodziewać się zatem dopiero dzisiaj.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w grudniu o 2,7% rdr (prognoza +3,8%), natomiast zatrudnienie zwiększyło się o 3,1% rdr. Rentowności krajowego długu nieznacznie rosły w ciągu dnia, lecz później wróciły one do poziomów z wtorkowego popołudnia. Lekko zwiększyła się jedynie dochodowość papierów 5-letnich.

  Waluty

  Złoty osłabiał się w środę w stosunku do najważniejszych walut, jednak po południu zaczął odrabiać straty. W efekcie PLN zyskał względem euro i franka, stracił natomiast w relacji do dolara, co było związane z umocnieniem amerykańskiej waluty na rynkach światowych. Złoty umocnił się wobec brytyjskiego funta- kurs pary GBP/PLN spadł o 2 grosze, ale pozostał powyżej poziomu 5 PLN za funta.

  Pobierz raport
 • 18.01.2017, 10:34

  Raport dzienny: Coraz lepsze zachowanie mniejszych spółek

  Giełda
  Pogorszenie sentymentu na rynkach światowych negatywnie wpłynęło na notowania na warszawskiej giełdzie. Wskaźnik największych spółek, WIG20, krótko po otwarciu zaczął zniżkować i „pod kreską” utrzymywał się do godzin południowych. Wtedy wraz z poprawą nastrojów na europejskich parkietach zaczął zyskiwać i na chwilę znalazł się po „zielonej stronie rynku”. Jednak w drugiej części sesji szala ponownie przechyliła się na korzyść sprzedających i indeks blue chips zakończył dzień spadkiem o -0,5%. Znacznie lepiej wypadły wskaźniki spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji- mWIG40 zaliczył kosmetyczną zwyżkę (+0,1%), natomiast sWIG80 przy relatywnie dużych obrotach zyskał +0,7%. Widoczna od kilku dni „zadyszka” indeksu WIG20 przekłada się na wzrost zainteresowania mniejszymi spółkami, które zarówno w grudniu, jak i listopadzie pozostały daleko w tyle w stosunku do dużych i średnich firm. Całą wczorajszą sesję sWIG80 „spędził” powyżej poziomów poniedziałkowego zamknięcia nieznacznie jeszcze zyskując na końcowym fixingu. W gronie small-caps pozytywnie wyróżniały się Quercus TFI (+6,8%), Bytom (+5%) oraz Dom Development i Newag, które zanotowały ponad +4%-owe zwyżki. O blisko +5% wzrosły notowania Astarty. Aktywność inwestorów koncentrowała się też na walorach Polimexu, Bytomia oraz Integera.Pl, który początkowo wyraźnie zyskiwał, jednak na skutek realizacji zysków zamknął dzień spadkiem o -3,5%. Na szerokim rynku uwagę zwracało bardzo dobre zachowanie spółek ukraińskich- walory Milkilandu i Agrotonu podrożały o przeszło +15%, zaś akcje KSG Agro wzrosły o +10%. Na przeciwnym biegunie znalazł się Serinus, który zniżkował o -9,7% po informacjach o wstrzymaniu wydobycia na polu naftowym w Tunezji. W gronie blue chips wyraźnie uspokoiła się sytuacja w sektorze finansowym. Akcje największych banków zanotowały umiarkowane zmiany, a jedynie PKO BP „poszło w dół” o -1,7%. Nieco mniejszy spadek zaliczyło PZU (-1,6%), natomiast najgorzej wypadł Eurocash zniżkujący o -2,2%. Obroty akcjami największych spółek wyniosły 530 mln PLN, a największe zostały osiągnięte na walorach KGHM. Wśród mid-caps najchętniej handlowano JSW- walory spółki straciły wczoraj na wartości niespełna -5%, a przyczyn tego zachowania należy upatrywać w doniesieniach na temat planowanej nowej emisji akcji. Powody do zadowolenia mieli tym razem udziałowcy GetinNoble Banku (+7,8%), który z nawiązką odrobił poniedziałkowy spadek. Pozytywnie wyróżniły się też Orbis, Intercars i Amrest, który przekroczył barierę 300 PLN i znalazł się na najwyższych poziomach w swojej giełdowej historii.

  Obligacje/Makro

  Krajowy dług początkowo zyskiwał wczoraj, jednak kolejne godziny przyniosły spadek cen i wcześniejsze zyski zostały „wymazane”. Ostatecznie rentowności obligacji skarbowych praktycznie nie zmieniły się w stosunku do poniedziałkowego popołudnia.

  Waluty

  Wtorek przyniósł wyraźne umocnienie złotego wobec dolara i osłabienie względem funta. Amerykańska waluta traciła na wartości na rynkach globalnych, co było spowodowane komentarzami D. Trumpa. Z kolei funt zyskiwał (8 groszy) w reakcji na wystąpienie T. May. Po południu dolar kosztował 4,08 PLN, natomiast kurs pary GBP/PLN wrócił powyżej poziomu 5. W relacji do euro i franka notowane były niewielkie wahania.

  Pobierz raport
 • 17.01.2017, 10:30

  Raport dzienny: "Frankowe" banki pod presją

  Giełda
  Nowy tydzień na warszawskim parkiecie rozpoczął się od niewielkich wzrostów głównych indeksów. Akcje przy Książęcej rosły pomimo słabego sentymentu na giełdach zachodniej Europy. Początek sesji w segmencie największych spółek sygnalizował pogłębienie spadków z drugiej połowy ubiegłego tygodnia, czemu sprzyjać mogły zniżkujące akcje banków. W piątek Komitet Stabilności Finansowej wydał rekomendacje dotyczące walutowych kredytów hipotecznych, które nakładają na instytucje finansowe dodatkowe wymogi (wyższe rezerwy, dodatkowy bufor kapitałowy, możliwa wyższa składka na BFG). Działania te mają w zamyśle skłonić banki do osiągnięcia porozumień z klientami w sprawie przewalutowania kredytów. Informacje te nie mogły spotkać się z przychylnym przyjęciem przez inwestorów i w efekcie czego akcje banków, mających spory udział w portfelu kredytów frankowych, znacząco traciły na wartości. Do południa spadki kursów mBanku i BWZBK sięgały blisko -5%, jednak w kolejnych godzinach presja sprzedających wyraźnie zmalała, dzięki czemu BZWBK odrobił większą część strat i zakończył dzień spadkiem o -0,7%. Taka sztuka nie udała się w przypadku mBanku, który zniżkował o -3,6%. Istotny spadek notowało również PKO BP, jednak popołudniowa mobilizacja kupujących spowodowała, że walory Banku wyszły „nad kreskę” i zakończyły handel wzrostem o +0,3%. Gorsze zachowanie spółek z sektora bankowego kontrastowało z solidną zwyżką notowań PZU (+4%). Inwestorzy pozytywnie przyjęli informacje na temat planów zawarte w wywiadzie prasowym, którego udzielił prezes krajowego ubezpieczyciela. Wyraźny wzrost zaliczyło PGNiG (+1,8%), natomiast KGHM zwyżkował o +0,9%. Walory miedziowego koncernu zyskiwały na wartości w ślad za rosnącymi na londyńskiej giełdzie kursami akcji koncernów surowcowych, choć na rynkach światowych miedź istotnie taniała. Obroty w segmencie blue chips wyniosły 636 mln PLN, a największe zanotowały KGHM i Pekao SA. WIG20 na zamknięciu rósł o +0,5%, a o połowę mniejszą zwyżkę zanotował wskaźnik spółek o średniej kapitalizacji. Z grona firm wchodzących w skład indeksu mWIG40 najlepiej wypadły zwyżkujące o ponad +2% Bogdanka, Alumetal i CD Projekt. Na przeciwnym biegunie znalazły się GetinNoble Bank i Millennium, które straciły odpowiednio -4,9% oraz -3%, przy relatywnie wysokich obrotach. Najchętniej handlowano JSW- akcje węglowej spółki zniżkowały o -1,2%, choć przed południem zyskiwały nawet +2%. Wśród small-caps pozytywnie wyróżniały się firmy odzieżowe (Bytom, Vistula), straty z ubiegłego tygodnia odrabiał LiveChat Soft., natomiast wzrostową tendencję kontynuował Integer.PL, który wczoraj podrożał o +6,5%. Na przeciwnym biegunie znalazł się Braster (blisko -9%), którego wyniki sprzedaży flagowego urządzenia okazały się dla inwestorów sporym rozczarowaniem. Wskaźnik sWIG80 rozpoczął tydzień zwyżką o +0,5%.

  Obligacje/Makro

  Na poniedziałkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało bony skarbowe za 2 mld PLN przy rentowności 1,54% i popycie 4,28 mld PLN. Rentowności krajowych obligacji lekko obniżyły się na całej długości krzywej w reakcji na piątkowe decyzje agencji ratingowych. Dochodowość 10-latek spadła do 3,61%, 5-latek zmniejszyła się do 2,86%, zaś w przypadku 2-latek wyniosła 1,98%.

  Waluty

  Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii( wyniosła w grudniu 0,0% rdr wobec -0,1% w listopadzie. Utrzymanie ratingu Polski i jego perspektywy bez zmian nie miały większego wpływu na wczorajsze notowania złotego. Krajowa waluta pozostawała stabilna w relacji do dolara, euro i franka. Złoty umocnił się względem funta- kurs pary GBP/PLN spadł poniżej poziomu w oczekiwaniu na dzisiejsze wystąpienie premier T. May.

  Pobierz raport
 • 16.01.2017, 10:24

  Raport dzienny: Mocne wzrosty indeksów giełd eurolandu

  Giełda
  Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów pomimo pozytywnego sentymentu panującego na europejskich giełdach. Wzrostowy impet na GPW wyhamował w ostatnich dniach, również na zakończenie tygodnia inwestorzy woleli realizować zyski mając w perspektywie wieczorne decyzje agencji ratingowych. Obroty były wyraźnie mniejsze niż w czwartek i wyniosły niespełna 800 mln PLN, z czego nieco ponad 565 mln PLN przypada na handel akcjami z segmentu blue chips. Największa aktywność skupiała się na walorach KGHM, które zyskały +0,8% dzięki rosnącym cenom miedzi. Najmocniej wzrosły notowania CCC (+2,6%), a zwyżki zaliczyły jeszcze jedynie Enea i PKN Orlen. Większość spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 zniżkowała w piątek, jednak wyraźną przecenę zaliczyły tylko PGNiG (-2,3%) i mBank (-1,9%). W gronie mid-caps tradycyjnie już najchętniej handlowano JSW- akcje węglowej spółki wzrosły o +0,5%, choć przez większą część dnia notowane były „pod kreską” i dopiero w ostatniej godzinie szala przechyliła się na korzyść kupujących. Najlepiej wypadły Amrest i Robyg (obie +2%), zaś o ponad +1% zwyżkował Kernel, który w skali tygodnia zyskał blisko +11,5%. Spadkom przewodziły GetinNoble Bank (-3%) oraz Orbis (-2,7%), a istotne (przeszło -2%) zniżki zaliczyły także Echo, Grupa Azoty, PKP Cargo i Bogdanka. Wskaźnik mWIG40, podobnie jak i WIG20, stracił w piątek nieco ponad -0,3%, jednak ubiegły tydzień okazał się bardzo udanym okresem dla firm o średniej kapitalizacji. Dzięki zwyżkom w pierwszej połowie tygodnia indeks "średniaków" wzrósł o +3,8% osiągając poziomy sprzed 9 laty. Od kilku dni uwaga inwestorów koncentrowała się na przedsiębiorstwach z branży budowlanej. Najjaśniej świeciła "gwiazda" Polimexu MS- kapitalizacja spółki zwiększyła się w minionych 5 dniach o niemal 28%. Na piątek zaplanowane było posiedzenie RN Polimeksu, która miała podjąć uchwałę ws. emisji skierowanej do koncernów energetycznych. Konkretne decyzje nie zapadły, jednak kurs akcji zwyżkował o +5,2%, chociaż w początkowej fazie handlu zyskiwał już ponad +15%. Znaczący wzrost zanotowało Rafako (+8,3%), a inwestorów do zakupów mogły skłonić spekulacje dotyczące potencjalnych celów inwestycyjnych firm pozostających pod kontrolą Skarbu Państwa. Największą zwyżkę spośród small-caps zaliczył Elemental Holding (+8,6%), natomiast indeks sWIG80 wzrósł o +0,1%.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu o 0,8% rdr i 0,7% mdm, potwierdzając tym samym wstępne szacunkowe dane. Na rynku długu kolejny dzień rosły rentowności krajowych papierów skarbowych, najmocniej na środku i długim końcu krzywej. Dochodowość obligacji 10-letnich zwiększyła się o 5 pb., natomiast 5-latek o 3 pb.

  Waluty

  Agencja Fitch podtrzymała swoją ocenę ratingową z perspektywą stabilną, natomiast agencja Moody's ostatecznie nie dokonała aktualizacji ratingu Polski. W oczekiwaniu na decyzje agencji złoty osłabiał się w piątek względem dolara, natomiast w relacji do euro, franka i funta pozostawał w miarę stabilny.

  Pobierz raport
 • 13.01.2017, 10:15

  Raport dzienny: Rozczarowanie na rynkach po konferencji D. Trumpa

  Giełda
  Wskaźnik największych spółek, WIG20, przerwał wczoraj wzrostową passę widoczną od początku roku. Już środowa sesja sygnalizowała, że przesilenie na rynku jest bliskie, jednak mobilizacja popytu w końcowej fazie handlu pozwoliła na dodatnie zamknięcie. Czwartek przyniósł ochłodzenie nastrojów w segmencie blue chips, jednak po południu wydawało się, że WIG20 może zakończyć dzień na plusie. Jednak tym razem w ostatniej godzinie przeważali sprzedający, do czego przyczyniły się zniżki na giełdach za oceanem. W rezultacie wskaźnik największych spółek stracił -0,4%, przy obrotach przekraczających 966 mln PLN. Najsłabiej wypadły walory PKO BP i PZU (obie spółki po -2,3%), powodów do zadowolena nie mieli również posiadacze walorów CCC i Eurocashu. Zdecydowanie odmienne nastroje towarzyszyły udziałowcom mBanku i BZWBK, które istotnie zwyżkowały (odpowiednio +3,7% i +2,7%). Mocne wzrosty cen metali przemysłowych pozytywnie wpłynęły na cenę walorów KGHM. Akcje miedziowego koncernu zyskały wczoraj +2,1%, a wolumen obrotów przekroczył 340 mln PLN. Lepszy sentyment panował wśród spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji- zarówno mWIG40, jak i sWIG80 zyskały wczoraj po +0,4%. W gronie mid-capów uwagę zwracały znaczące zwyżki kursów Kernela i Budimexu (ponad +6%). Budowlana spółka opublikowała wstępne dane za 4. kwartał, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem przez rynek. Wyraźnie rosły notowania Trakcji, Amrestu, PKP Cargo i Stalproduktu. O -5,7% został przeceniony GetinNoble Bank, który był bohaterem pierwszego tygodnia. Wśród mniejszych spółek imponującą zwyżkę przy relatywnie dużych obrotach zaliczył Polimex MS (+26,5%), silnie wzrósł również kurs walorów Integera.Pl (+12,7%). Bardzo duże obroty zanotował Elemental Holding, jednak kurs akcji nie zmienił się.

  Obligacje/Makro

  Dziś wczesnym wieczorem powinniśmy poznać decyzje agencji ratingowych- konsensus rynkowy zakłada brak zmian zarówno ocen ratingu, jak i jego perspektywy. Rentowności krajowych obligacji wzrosły wczoraj na całej długości krzywej korygując ostatnie spadki.

  Waluty

  Osłabienie dolara na rynkach globalnych wynikające z rozczarowania po konferencji prasowej D. Trumpa przełożyło się na spadek kursu pary USD/PLN nieco poniżej poziomu 4,10. W relacji do euro i franka złoty pozostawał wczoraj dosyć stabilny, wyraźnie zyskał za to względem funta zbliżając się do bariery 5 PLN.

  Pobierz raport
 • 12.01.2017, 10:15

  Raport dzienny: KGHM lokomotywą indeksu WIG20

  Giełda
  Wczorajsza sesja na GPW przyniosła istotny wzrost obrotów. Największa w tym zasługa KGHM i ING, które zanotowały odpowiednio 263 mln PLN i ponad 209 mln PLN. Solidny wolumen handlu akcjami pozostałych spółek pozwolił na osiągnięcie niespełna 1,4 mld PLN obrotów. WIG20 przed południem kontynuował zwyżki, jednak później dała się zauważyć na rynku chęć realizacji zysków, co przełożyło się na blisko -0,5% spadek wskaźnika blue chips. Na odsiecz krajowym inwestorom przyszła jednak poprawa nastrojów na europejskich giełdach, co było rezultatem dodatniego otwarcia na Wall Street. Na zamknięciu WIG20 zyskiwał blisko +0,4%, a gwiazdą sesji okazał się KGHM. Walory miedziowego koncernu mocno zwyżkowały (+5,6%) w ślad za istotnie rosnącymi akcjami spółek wydobywczych na londyńskiej giełdzie. Dzięki dobrej końcówce notowań nieźle wypadły banki (PKO BP, BZWBK, mBank), solidnie wzrosły akcje Eurocashu (+3%). W minorowych humorach kończyli sesję udziałowcy PKN Orlen, który przy relatywnie dużych obrotach stracił -3,2%. Wyraźnie spadły także kursy walorów PGNiG i Energi. Dobrą passę potwierdziły spółki o średniej kapitalizacji, których wskaźnik zyskał +1,5%. Wzrost indeksu mWIG40 napędzały Kernel i Grupa Azoty (odpowiednio +6,3% i +6%), znaczne zwyżki zanotowały Intercars oraz JSW. Na celowniku inwestorów znajdowały się także CD Projekt, GPW, Kruk, PKP Cargo i Synthos. Drugi dzień z rzędu spadkiem o -0,1% zakończył sesję sWIG80. Spółki o mniejszej kapitalizacji pozostają obecnie poza głównym obszarem zainteresowania inwestorów, choć obroty w tym segmencie również zwiększyły się w ostatnich dniach.

  Obligacje/Makro

  Zgodnie z oczekiwaniami RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Na konferencji prasowej prezes NBP ocenił, że nie zakłada podwyżek stóp procentowych w 2017 r., a inflacja nie powinna w tym roku osiągnąć celu wyznaczonego przez Radę. Utrzymanie dotychczasowego stanowiska przez RPP przyczyniło się do umocnienia krajowego długu, który zyskiwał na całej długości krzywej. Najwięcej zyskały papiery 2-letnie – ich rentowność spadła do 1,96%.

  Waluty

  Złoty wyraźnie tracił w środę wobec dolara w ślad za postępującą aprecjacją amerykańskiej waluty przed konferencją prasową D. Trumpa. Wypowiedzi nowego prezydenta rozczarowały jednak rynek i sytuacja diametralnie się zmieniła- w rezultacie złoty z nawiązką odrobił wcześniejsze straty, a wieczorem dolar był wyceniany na 4,13 PLN. W relacji do euro, franka i funta krajowa złoty lekko się osłabił.

  Pobierz raport
 • 11.01.2017, 10:30

  Raport dzienny: mWIG40 na 9-letnich maksimach

  Giełda
  Wskaźnik największych spółek, WIG20, potwierdził wczoraj dobrą passę i po sforsowaniu poziomu 2000 pkt. zdecydowanie oddalił się od tej bariery. Niemal cała sesja toczyła się pod dyktando strony popytowej, której nie przeszkadzały słabsze nastroje na zachodnioeuropejskich giełdach. Wtorkowy wzrost o +0,7% napędzany był przede wszystkim przez silnie rosnące akcje KGHM, które dzięki zwyżce o +4,4% znalazły się powyżej poziomu 100 PLN. Walory miedziowego koncernu wspierane były przez mocne wzrosty na rynku metali przemysłowych. Obok KGHM wyraźnie zwyżkowały również Alior, Asseco Pol. i CCC (ponad +2%), wsparciem dla indeksu największych spółek były także Lotos, PGNiG i PZU, które zyskały nieco ponad +1,5%. Najsłabiej wypadł Cyfrowy Polsat (-1,6%), pod kreską zakończyły dzień PKO BP i PKN Orlen oraz spółki z branży energetycznej (Enea i Energa). Obroty w segmencie największych spółek wyniosły blisko 796 mln PLN, a największy udział miały w nich KGHM i Pekao SA. Na całym rynku wartość handlu znacznie wzrosła w stosunku do zanotowanych w poniedziałek i przekroczyła 1,07 mld PLN, co jest po części zasługą większej aktywności wśród mid-capów. Indeks spółek o średniej kapitalizacji zwyżkował wczoraj o +1,4%, dynamicznie zyskując do południa. Kolejne godziny upłynęły inwestorom na utrzymywaniu wypracowanych zdobyczy. Dzięki wtorkowemu wzrostowi mWIG40 znalazł się na blisko dziewięcioletnich maksimach, a kilka spółek ponownie ustanowiło roczne szczyty notowań. Na rekordowo wysokim poziomie znalazły się walory Benefit Systems (+7,2%), które w ciągu roku niemal podwoiły swoją wartość. Solidne, ponad +4% wzrosty, osiągnęły Grupa Azoty, Bank Millennium oraz JSW, która jednocześnie była najchętniej handlowaną spółką spośród wszystkich „średniaków”. Istotnie zwyżkowały również PKP Cargo, Stalprodukt, ING oraz Synthos. Korektę wcześniejszych imponujących wzrostów zaliczył GetinNoble Bank (-4,4%), powodów do zadowolenia nie mieli też posiadacze akcji Kernela (-2,6%). Słabo wypadły wczoraj mniejsze spółki, których wskaźnik zniżkował o -0,1%. W gronie small-capów pozytywnie wyróżniały się Asbis +6,1%), Work Service oraz PEP, liderami spadków były ABC Data i Tim. Na szerokim rynku uwagę zwracał znaczny wzrost kursu Actiona (+13,2%), który zyskiwał dzięki pozytywnej decyzji Urzędu Skarbowego.

  Obligacje/Makro

  Wtorek przyniósł mocne spadki rentowności krajowych obligacji, które były widoczne na całej długości krzywej. Dochodowość papierów 10-letnich obniżyła się o 10 pb. do 3,57%, natomiast w przypadku 5-latek spadek wyniósł 8 pb. do 2,86%. Rentowność 2-latek zmniejszyła się o 3 pb. i utrzymała się nieco powyżej poziomu 2%.

  Waluty

  Dzisiaj kończy się dwudniowe posiedzenie RPP- rynek będzie zwracał uwagę na stanowisko Rady w świetle ostatnich danych sygnalizujących istotny wzrost inflacji. Złoty umocnił się wczoraj w relacji do najważniejszych walut, najwięcej zyskując wobec dolara i funta.

  Pobierz raport
 • 10.01.2017, 10:26

  Raport dzienny: WIG20 powyżej 2000 pkt.

  Giełda
  Początek tygodnia na warszawskiej giełdzie przyniósł w końcu długo oczekiwane przebicie bariery 2000 pkt. przez indeks największych spółek. Sztuki tej udało się dokonać pomimo niesprzyjającego otoczenia- na parkietach eurolandu przeważały niewielkie spadki głównych wskaźników, a dodatkowo optymizmem nie napawał także start notowań za oceanem. Jednakże jeszcze przed południem WIG20 sforsował poziom 2000 punktów, a nieznaczna poprawa nastrojów na rynkach zachodniej Europy ośmieliła krajowych inwestorów i skłoniła do odważniejszych zakupów akcji. Dzięki temu już do końca dnia utrzymywał się pozytywny sentyment, a handel zakończył się zwyżką indeksu blue chips o +0,5%. Obroty były mniejsze niż na czwartkowej sesji i wyniosły 800 mln PLN, z czego niespełna 80% przypadało na największe spółki. Najchętniej handlowano walorami PZU, które zyskało +2,8% przy obrotach przekraczających 112 mln PLN. Straty z poprzedniej sesji odrabiało PGNiG (+2,4%), wyraźniejsze wzrosty zanotowały jeszcze mBank, Cyfrowy Polsat oraz spółki modowe: LPP i CCC. Zmiany kursów akcji innych zwyżkujących firm nie przekraczały +1%. Z grona komponentów indeksu WIG20 spadki zanotowały jedynie cztery spółki, z których najgorszy okazał się Eurocash (-2,4%). Słabiej od rynku wypadły także PKN Orlen oraz Pekao SA, ale zniżki także nie były większe od -1%. Wśród mid-capów uwagę zwracał solidny, poparty relatywnie sporym obrotem, wzrost notowań JSW (+5,9%), która w szybkim tempie odrabia straty poniesione na przełomie roku. Znaczące zwyżki zanotowały Benefit Systems, GetinNoble Bank, GPW, Kernel i Synthos, ponadto akcje kilku spółek ustanowiły roczne maksima. W efekcie wskaźnik mWIG40 zyskał +0,8%. Nieznaczny wzrost zaliczył indeks firm o mniejszej kapitalizacji- sWIG80 wzrósł zaledwie o +0,05%. Obroty akcjami wielu spółek wchodzących w skład indeksu były śladowe, a największe zostały wygenerowane na Elektrobudowie. Na pozytywne wyróżnienie zasłużyły Asbis, CI Games oraz Integer.Pl, wśród outsiderów najmocniejszy spadek zanotował Rainbow Tours.

  Obligacje/Makro

  Na poniedziałkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało bony skarbowe za 2,025 mld PLN przy popycie wynoszącym 3,17 mld PLN i rentowności 1,55%. Na rynku długu rosły ceny krajowych obligacji skarbowych kontynuując odreagowanie zapoczątkowane dobrymi wynikami czwartkowej aukcji. Dochodowość 2-latek i 5-latek obniżyła się o 4 pb., natomiast rentowność 10-latek obniżyła się tylko nieznacznie.

  Waluty

  Początek tygodnia przyniósł niewielkie osłabienie złotego w relacji do dolara, euro i franka, co związane było z pogorszeniem sentymentu wobec walut rynków wschodzących. Wypowiedzi premier T. May dotyczące Brexitu spowodowały deprecjację funta na rynkach światowych, na czym skorzystał również złoty. Kursy pary GBP/PLN obniżył się do poziomu 5,05.

  Pobierz raport
 • 09.01.2017, 10:30

  Raport dzienny: Nowe rekordy S&P500 i Nasdaq Comp.

  Giełda
  Pomimo rewelacyjnej postawy PKN Orlen, wskaźnik WIG20 nie zdołał w czwartek trwale pokonać poziomu 2000 pkt. Jeszcze na godzinę przed zakończeniem sesji indeks znajdował się powyżej tej okrągłej bariery, jednakże w końcowej fazie handlu inwestorzy chętniej decydowali się na sprzedaż posiadanych walorów mając w perspektywie dłuższy weekend oraz piątkowe dane z rynku pracy w USA. Akcje płockiego koncernu zwyżkowały o +3,3% ustanawiając jednocześnie historyczny rekord notowań, przy największych, przekraczających 135 mln PLN, obrotach spośród giełdowych spółek. Nieco gorzej wypadł konkurencyjny Lotos (+1,3%), a istotne wzrosty zanotowały również Alior Bank (+1,9%) oraz Asseco Pol. (+1,6%). Dobre zachowanie walorów koncernów paliwowych wystarczyło jedynie na zminimalizowanie spadku wskaźnika blue chips (niespełna -0,1%), bowiem słabo na zakończenie skróconego tygodnia wypadły spółki z branży energetycznej (ponad -2% zniżki PGE i Tauronu) oraz mBank i PGNiG. O przeszło -1% potaniało PZU, natomiast akcje tuzów z sektora bankowego (Pekao SA, PKO BP i BZ WBK) nieznacznie straciły na wartości. Obroty w segmencie największych spółek przekroczyły 730 mln PLN, a obok PKN Orlen największą aktywność inwestorów skupiały papiery finansowego tercetu (PZU, PKO i Pekao). Podobnie remisowym wynikiem zakończyła się sesja na szerokim rynku. Niewielka przewaga sprzedających w segmencie mid-capów (mWIG40 zniżkował o -0,2%) korespondowała ze wzrostem wycen mniejszych spółek, w rezultacie czego sWIG80 zyskał +0,2%. Z grona "średniaków" najlepiej wypadł GetinNoble Bank (+8,1%), który w ciągu tygodnia podrożał już blisko o +32%. W gorszych nastrojach kończyli tym razem dzień posiadacze akcji Grupy Azoty, Forte i Sanoka (spadki o ponad -2%). Spośród mniejszych spółek wyróżnił się także Bytom (+11,9%), który zaprezentował rekordowe wyniki sprzedaży za ostatni miesiąc.

  Obligacje/Makro

  Na czwartkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało pięć rodzajów obligacji o zapadalności od 2 do 10 lat za 6 mld PLN, przy popycie przekraczającym 15 mld PLN. Dobre wyniki aukcji korzystnie wpłynęły na notowania krajowych 2-latek i 10-latek, w efekcie czego ich rentowności obniżyły się. Lekko wzrosła za to dochodowość papierów 5-letnich i zbliżyła się ona do poziomu 3%.

  Waluty

  Złoty skorzystał w czwartek na osłabieniu dolara na rynkach globalnych i wyraźnie umocnił się względem amerykańskiej waluty. Po południu kurs pary USD/PLN spadł do poziomu 4,12. W relacji do euro i franka złoty zyskał jedynie nieznacznie, ale w ciągu dnia lekko wobec nich tracił.

  Pobierz raport
 • 05.01.2017, 10:28

  Raport dzienny: WIG-Banki coraz wyżej

  Giełda
  Indeks WIG20 wkrótce po starcie handlu na wczorajszej sesji sforsował poziom 2000 pkt., jednak ochłodzenie nastrojów na czołowych europejskich giełdach spowodowało, że jeszcze przed upływem godziny notowania znalazły się pod kreską. W trackie dnia wskaźnik blue chips utrzymywał się nieco poniżej poziomów wtorkowego zamknięcia, ale optymistyczny początek handlu za oceanem zmobilizował krajowych inwestorów do odważniejszych zakupów. W rezultacie WIG20 zakończył dzień zwyżką o +0,5%, o włos zatrzymując się przed barierą 2000 pkt. Bliskość psychologicznego, „okrągłego” oporu zachęciła część inwestorów do realizacji zysków osiągniętych w ostatnich tygodniach- w efekcie widoczny był spory wzrost obrotów, które w segmencie największych spółek przekroczyły 895 mln PLN. Motorem napędowym w gronie blue chips były zwyżkujące dzięki rosnącym cenom miedzi KGHM oraz PKN Orlen, który odrabiał wtorkową startę (obie +2,1%). Dobrą formę potwierdził sektor bankowy, choć solidne wzrosty Aliora, PKO BP i mBanku kontrastują z wyraźnym spadkiem kursu BZWBK. Słabiej wypadło także PZU (-1,9%), natomiast najgorszy wynik zanotowało CCC (blisko -3%), które zaliczyło korektę mocnych wzrostów wywołanych dobrymi wynikami sprzedaży w grudniu. Na przeciwnym biegunie znalazł się Eurocash (+3%), który po przebiciu poziomu 40 PLN istotnie zwyżkował. Wśród mid-capów aktywność inwestorów koncentrowała się na walorach JSW, które mocno (+4,6%) zyskały przy obrotach sięgających 79 mln PLN. Znaczące zwyżki zaliczyły banki- GetinNoble zyskał +6,6%, zaś ING zwyżkował o +3,4%. Wzrosty kontynuował Boryszew (+2,8%), relatywnie duże obroty osiągnęła Trakcja. mWIG40 poszedł w górę o +0,4%, natomiast wskaźnik spółek o mniejszej kapitalizacji, sWIG80, stracił -0,1%. Spośród small-capów uwagę zwracała zwyżka notowań 11Bit Studios (+2,7%), co oznacza nowy rekord w giełdowej historii producenta gier. Z kolei negatywnie wyróżniło się Monnari, które poinformowało o spadku sprzedaży w ubiegłym miesiącu. W rezultacie akcje Spółki zostały przecenione o -8%.

  Obligacje/Makro

  Rosnące oczekiwania dotyczące podwyżki stóp procentowych od kilku dni wpływają negatywnie na wycenę krajowego długu. Obecnie rynek zakłada, że RPP zdecyduje się na takie posunięcie w drugiej połowie roku. Rentowności obligacji 2-letnich i 10-letnich wzrosły wczoraj o 2 pb., z kolei dochodowość papierów 5-letnich pozostała bez zmian.

  Waluty

  Środa okazała się bardzo dobrym dniem dla złotego, który zyskiwał w relacji do głównych walut, dzięki poprawie sentymentu wobec rynków wchodzących oraz osłabieniu dolara na rynkach światowych. Najmocniej, bo o blisko +1%, złoty umocnił się właśnie względem amerykańskiej waluty- kurs pary USD/PLN obniżył się o 4 grosze do poziomu 4,18. W stosunku do euro, franka i funta zyski złotego były około połowę mniejsze.

  Pobierz raport
 • 04.01.2017, 10:23

  Raport dzienny: WIG20 coraz bliżej 2000 pkt.

  Giełda
  Powrót na rynek po noworocznej przerwie londyńskich inwestorów spowodował zdecydowany wzrost obrotów na wczorajszej sesji na GPW oraz mocną zwyżkę indeksu WIG20. Motorem napędowym okazał się sektor bankowy- subindeks WIG-Banki zyskał +3,4%. Od początku handlu w centrum uwagi znajdowały się akcje PKO BP, a z czasem dołączyło jeszcze Pekao SA oraz BZ WBK. Poprawę sentymentu względem banków można wiązać z danymi sygnalizującymi wzrost inflacji, co powinno w przyszłości przełożyć się na poprawę wyników. Wzrosty cen surowców wspierały notowania KGHM, jednak z upływem czasu sentyment nieco się osłabił, jednak nie przeszkodziło to akcjom miedziowego koncernu w osiągnięciu niemal +2% zwyżki. Nieźle wypadły także PZU, Orange.Pl oraz spółki z branży energetycznej, a kolejny dzień znacząco rosły walory CCC (niespełna +3%). W minorowych nastrojach kończyli natomiast dzień udziałowcy LPP (-2,8%) oraz posiadacze akcji koncernów paliwowych. Notowania PKN Orlen i Lotosu zniżkowały odpowiednio o -1% i -1,5%, choć ceny ropy rozpoczęły handel w nowym roku od wyraźnych zwyżek. Jednakże dzięki solidnym wzrostom akcji banków WIG20 zyskał wczoraj +1,7% i znacznie zbliżył się do psychologicznej bariery 2000 pkt. Wydaje się, że ten poziom może zostać dość łatwo sforsowany, ale biorąc pod uwagę rewelacyjny dla blue chips grudzień, rośnie też ryzyko korekty notowań. Obroty we wtorek przekroczyły 950 mln PLN, z czego zdecydowana większość (blisko 80%) przypada na największe spółki. Słabiej tym razem wypadły firmy o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy wzrosły o ok. +0,3%. W gronie mid-capów silnie zniżkował Wawel (-10%)- inwestorzy wyprzedażą akcji cukierniczej spółki zareagowali na informacje o możliwym spadku przychodów kolejnych kwartałach. Spore spadki zanotowały spółki węglowe, JSW i Bogdanka, co jest pochodną ostatnich spadków cen węgla w Chinach. Powody do zadowolenia mieli natomiast akcjonariusze GetinNoble Banku (+10,5%) oraz Boryszewa (+5,2%), który jest najdroższy od blisko 5 lat. Wśród mniejszych spółek pozytywnie wyróżniały się Getin Holding oraz CI Games, który w trakcie sesji zyskiwał nawet +6%, ale część inwestorów wykorzystała wzrosty do realizacji solidnych krótkoterminowych zysków.

  Obligacje/Makro

  Ministerstwo Finansów podało w komunikacie, że zaoferuje na czwartkowym przetargu obligacje OK0419, PS0422, WZ1122, WZ0126 oraz DS0727 o wartości 3-5 mld PLN. Wtorek przyniósł stabilizację notowań na rynku długu po dwóch dniach istotnych spadków cen krajowych obligacji. Rentowności papierów 5-letnich i 10-letnich nieznacznie (1-2 pb.) wzrosły, natomiast dochodowość 2-latek nie zmieniła się

  Waluty

  Lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI i ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego, wzmocniły dolara na rynkach światowych. Złoty także lekko osłabił się w stosunku do USD, zyskał natomiast w relacji do franka i euro. Kurs pary EUR/PLN przebił poziom 4,40 - po południu za euro trzeba było zapłacić 4,39 PLN. W ciągu dnia złoty tracił względem brytyjskiego funta, ale po południu straty zostały z nawiązką odrobione.

  Pobierz raport
 • 03.01.2017, 10:30

  Raport dzienny: Mocny początek roku na parkietach eurolandu

  Giełda
  Pierwsza tegoroczna sesja na warszawskim parkiecie pod wieloma względami przypominała swoim przebiegiem sesję przypadającą bezpośrednio po świętach. Brak londyńskich inwestorów ponownie dał się we znaki, co znalazło odzwierciedlenie w wygenerowanych wczoraj obrotach, które nie przekroczyły 300 mln PLN. Inwestorów do aktywności mogły zachęcać wyraźnie rosnące indeksy czołowych giełd eurolandu, gdzie na pierwszy plan wybijał się niemiecki DAX. Pozytywny sentyment zapewniły publikacje grudniowych indeksów PMI dla sektora przemysłowego, a wskaźnik PMI dla Polski mocno wzrósł do poziomu 54,3 pkt. Krajowe blue chips rozpoczęły handel „pod kreską”, jednak już po godzinie WIG20 znalazł się na plusie. Kolejne godziny przyniosły dalszą zwyżkę notowań, a na zamknięciu dnia indeks największych spółek zyskiwał niespełna +0,5%. Odmienny przebieg miała natomiast sesja w segmencie mid-capów- mWIG40 otworzył się „nad kreską”, ale dość szybko znalazł się poniżej poziomów z piątkowego zamknięcia i już do końca sesji notował wartości ujemne tracąc ostatecznie -0,4%. Zdecydowanie lepiej wypadły wczoraj mniejsze spółki, których wskaźnik, sWIG80, zwyżkował o +0,6%. Obroty akcjami spółek o mniejszej kapitalizacji były jednak blisko dwukrotnie mniejsze niż na ostatniej ubiegłorocznej sesji. Wśród blue chips aktywność inwestorów koncentrowała się na walorach Pekao SA, które zyskały +1,6%. Wzrosły także notowania innych instytucji finansowych, jednak tylko zwyżka kursu BZWBK przekraczała +1%. O +1,8% poszły w górę notowania Eurocashu, istotne zwyżki zaliczyły także koncerny energetyczne. Największe zmiany cen zanotowały spółki modowe, które zaprezentowały grudniowe wyniki sprzedaży. Ciepło przyjęte zostały osiągnięcia CCC, w efekcie czego akcje obuwniczej spółki po wzroście o +3,7% znalazły się na rekordowych poziomach w swojej giełdowej historii. Z kolei walory LPP zostały przecenione o -3%, a katalizatorem spadku była informacja o znaczącym spadku marży brutto na sprzedaży. Spółka podkreśliła, że jest to wynik jednorazowej operacji sprzedaży zapasów ze starych kolekcji, jednakże nie przekonało to inwestorów, którzy pozbywali się akcji. Wśród mid-capów w centrum uwagi znalazła się solidnie zniżkująca JSW. Walory węglowej spółki potaniały o niemal -4,5% przy obrotach sięgających 32 mln PLN. Słabo wypadły także Alumetal, Sanok i Pfleiderer, istotnie zyskiwały natomiast Wawel, Echo i GetinNoble Bank.

  Obligacje/Makro

  BIEC poinformował, że Wskaźnik Rynku Pracy spadł w grudniu, co sygnalizuje dalszą poprawę na rynku pracy. Rentowności krajowego długu wyraźnie wzrosły na całej długości krzywej. Dochodowość obligacji 2-letnich zwiększyła się do 2,07%, a w przypadku papierów 5-letnich zbliżyła się do poziomu 3%.

  Waluty

  Indeks PMI dla sektora przemysłowego wzrósł w grudniu do 54,3 pkt., podczas gdy prognozowano, że wartość wskaźnika pozostanie na poziomie z listopada (51,9 pkt.). Lepsze dane z krajowej gospodarki nie pomogły złotemu, który tracił relacji do najważniejszych walut. Najmocniej PLN osłabił się względem dolara (3 grosze), nieco mniejsze straty złoty poniósł w stosunku do euro, franka i funta.

  Pobierz raport
 • 02.01.2017, 11:11

  Raport dzienny: "Windows dressing" jedynie w segmencie small-caps

  Giełda
  Ostatnia sesja minionego już roku na warszawskim parkiecie przyniosła niewielkie zmiany głównych wskaźników. WIG20 i mWIG40 zyskały niespełna +0,1%, natomiast nieco większy wzrost zanotował indeks spółek o mniejszej kapitalizacji, sWIG80, który zwyżkował o +0,4%. Przez większą część dnia utrzymywały się umiarkowane wzrosty, a po południu, po zakończeniu handlu na giełdach w Londynie i Frankfurcie, śmielej zaczęli poczynać sobie kupujący. Jednak słabe nastroje na Wall Street przełożyły się na pogorszenie sentymentu na GPW i indeksy szybko oddały wypracowane chwilę wcześniej zyski. Nieco inaczej wyglądał handel w segmencie small-capów, gdzie również pierwsza połowa dnia upłynęła pod znakiem nieznacznych zwyżek. Wzrost notowań krajowych blue chips zbiegł się ze spadkiem indeksu sWIG80 poniżej poziomów z czwartkowego zamknięcia, ale ostatnie dwie godziny należały już do strony popytowej. Wskaźnik mniejszych spółek „nie przejął się” zniżkami na giełdach za oceanem i systematycznie zyskiwał już do zamknięcia sesji. Zakończenie roku skłoniło inwestorów do odważniejszych zakupów, a spory wpływ na zachowanie small-capów miały również transakcje związane z tzw. „strojeniem okien” (windows dressing). Obroty w tym segmencie rynku wyraźnie zwiększyły się i przekroczyły 45 mln PLN. Na całym rynku wartość handlu wyniosła 721 mln PLN, z czego ponad 467 mln przypada na obrót walorami największych firm. Aktywność inwestorów koncentrowała się w piątek na Pekao SA, PZU i PKN Orlen, które wypracowały blisko połowę obrotów wygenerowanych na akcjach blue chips. Poza nielicznym wyjątkami zmiany kursów większości spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 nie przekraczały 1%. O +2,2% poszły w górę notowania Orange.Pl, natomiast spadkom przewodziły Asseco Pol. (-4,5%) oraz Alior Bank (-1,5%). Istotny wzrost obrotów widoczny był także w segmencie spółek o średniej kapitalizacji. Wartość handlu walorami mid-capów przekroczyła 180 mln PLN, a największy udział miały w tym walory Medicalgorithmics (niespełna 35 mln PLN). Pozytywnie wyróżniły się Emperia, Comarch, Pfleiderer Group i Trakcja, zaś na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem Echo, Grupa Azoty i Sanok. Wśród mniejszych spółek liderami zwyżek były Mangata (+7,7%) oraz Dębica i Sanok (obie pow. +4%). Powodów do zadowolenia nie mieli udziałowcy Polimeksu MS (-3,9%) oraz Idea Banku (-4%). Wzrosty indeksów na piątkowej sesji nie miały większego znaczenia dla wyników osiągniętych w skali całego roku. Bezapelacyjnie palmę pierwszeństwa dzierżyły mid-capy, których indeks dzięki bardzo dobrej drugiej połowie roku zwyżkował o przeszło +18%. Wyraźnie mniejsze wzrosty zanotowały sWIG80 (+7,9%) oraz WIG20 (+4,8%).

  Obligacje/Makro

  Według opublikowanego przez GUS szacunku flash, wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych wzrósł w grudniu o 0,8% rdr, zaś w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny zwiększyły się o 0,7% (prognoza: +0,4% i 0,2%). Wyższa od oczekiwań inflacja w połączeniu z czwartkowymi informacjami o styczniowej podaży obligacji przełożyły się na wzrost rentowności krajowego długu. Dochodowość 2-latek wzrosła do 2%, 5-latek do 2,86%, a w przypadku papierów 10-letnich wyniosła 3,60%.

  Waluty

  Nagłe i niespodziewane zmiany kursu pary EUR/USD w nocy z czwartku na piątek, nie pozostały bez wpływu na notowania złotego. Krajowa waluta wyraźnie umocniła się względem dolara (po południu wyceniany był na 4,18 PLN), z kolei w relacji do euro, franka i funta złoty nieznacznie się osłabił.

  Pobierz raport
 • 30.12.2016, 10:20

  Raport dzienny: Dobre nastroje w segmencie małych spółek

  Giełda
  Wczorajsza sesja w segmencie największych spółek miała niemal bliźniaczy przebieg jak obserwowany w środę. Wskaźnik WIG20 wzrósł po otwarciu o ok. 0,4% i utrzymywał się na tym poziomie do momentu startu notowań na Wall Street. Jednakże tym razem ostatnie 1,5 godziny handlu przebiegało pod dyktando kupujących. Inwestorzy pomimo ujemnego otwarcia za oceanem śmielej przystąpili do zakupów i w efekcie WIG20 zyskiwał na zamknięciu +0,7%. Zwyżkami czwartkową sesję zakończyły również indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, które wzrosły odpowiednio o +0,7% i +0,9%. Dzięki temu warszawska giełda znalazła się wczoraj wśród najlepszych rynków. Transakcje dokonywane w tym roku na rynku kasowym nie są już uwzględniane w rozliczeniach podatkowych za 2016 rok. Ten czynnik mógł zatem przesądzać o mniejszej presji podaży, szczególnie w sektorze małych spółek. Obroty na wczorajszej sesji wyniosły 580 mln PLN, z czego blisko 75% wygenerowane zostało na walorach na blue chips. Wyraźnie (w stosunku do sesji w bieżącym tygodniu) zwiększył się wolumen w segmencie mid-capów, jednak jest to w głównej mierze zasługą Medicalgorithmics. Spółka opublikowała w środę komunikat o osiągnięciu porozumienia z amerykańską firmą, co zakończy trwający od pewnego czasu spór prawny i umożliwi przejęcie klientów. Zarząd twierdzi, że pozwoli to na istotny wzrost przychodów począwszy od stycznia. Informacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez inwestorów- akcje zyskały blisko +11%. Wśród największych spółek aktywność graczy koncentrowała się na walorach PZU, które zwyżkowały o niemal +2,5%. Solidne zwyżki zaliczyły także Eurocash, Asseco Pol., CCC i Pekao SA, natomiast wśród tracących na wartości znalazły się m. in. koncerny energetyczne (Enea i Energa), ale należy podkreślić, że zniżki nie przekraczały -1%. Z grona „średniaków” pozytywnie wyróżniały się rosnące o ponad +3% Stalprodukt, Trakcja oraz Amica, natomiast powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze akcji Bogdanki i Kruka, których kursy spadły o przeszło -2%. Wśród small-capów uwagę zwracał CI Games (+5,7%), który z nawiązką odrobił zanotowane w środę straty. Na szerokim rynku gwiazdą był Sfinks (+14,4%), a motorem wzrostu okazała się informacja o rozwoju sieci. Notowania zdecydowanej większości mniejszych spółek zwyżkowały wczoraj, co jest związane z jednej strony z cofnięciem się podaży, a z drugiej stanowi element tzw. „strojenia okien”. Ostatni akord tego procesu będzie zapewne widoczny dzisiaj szczególnie w segmencie mniejszych i średnich spółek. W przypadku blue chips popołudniowa aktywność może się zmniejszyć z powodu skróconego handlu na londyńskiej giełdzie.

  Obligacje/Makro

  Ministerstwo Finansów podało w komunikacie, że w 1. kwartale przyszłego roku planuje przeprowadzić 5-6 przetargów sprzedaży obligacji, na których zostaną zaoferowane papiery o wartości 25-38 mld PLN. Natomiast w styczniu na 2 aukcjach MF chce zaoferować obligacje łącznie za 8-16 mld PLN. Rentowności krajowych obligacji wzrosły na całej długości krzywej. Dochodowość 10-latek przekroczyła 3,50%.

  Waluty

  Złoty umacniał się wczoraj w relacji do dolara, co było spowodowane osłabieniem amerykańskiej waluty na rynkach globalnych. Kurs pary USD.PLN obniżył się do poziomu 4,21. W stosunku do euro złoty zanotował niewielką stratę, nieznacznie zyskał natomiast względem franka i funta.

  Pobierz raport
 • 29.12.2016, 10:19

  Raport dzienny: Słabość spółek energetycznych w końcówce sesji na GPW

  Giełda
  Dzięki powrotowi londyńskich inwestorów na rynek obroty na wczorajszej sesji przy Książęcej wzrosły ponad dwukrotnie i nieco przekroczyły 570 mln PLN. Jednak w porównaniu do wolumenów notowanych w pierwszej połowie grudnia były wyraźnie niższe. Tradycyjnie największa aktywność koncentrowała się w segmencie największych spółek, jednak zakres tych zmian przez większą część dnia był minimalny. Przez większą część sesji wskaźnik blue chips poruszał się płasko notując niewielką zwyżkę. Dopiero „pobudka” za oceanem wprowadziła trochę ożywienia, jednak spadki po rozpoczęciu handlu na Wall Street wpłynęły zauważalnie negatywnie na notowania na GPW. Przecena dotknęła szczególnie spółki z branży energetycznej- sektorowy indeks WIG-Energetyka stracił -1,3%, a zniżki Energi, Tauronu i Enei przekraczały -2,7%. Słabiej wypadły także koncerny paliwowe, które kilka ostatnich tygodni mogą zaliczyć do szczególnie udanych. Nieznaczne spadki zaliczyły akcje czołowych instytucji finansowych (Pekao SA, PZU, PKO BP), z kolei wśród zyskujących na wartości firm wyróżniało się Asseco Pol. (+2,8%) oraz PGNiG (+1,6%). Generalnie wczorajszą sesję można zaliczyć do remisowych, gdyż WIG20 stracił jedynie -0,2%, a liczba spółek zyskujących i tracących na wartości była praktycznie taka sama. Nieco lepiej poradziły sobie firmy o średniej i mniejszej kapitalizacji, których wskaźniki zwyżkowały odpowiednio o +0,2% i +0,1%. Odmienny przebieg miał również handel walorami mid- i small-capów: oba indeksy dłuższy czas znajdowały się „pod kreską” i dopiero mobilizacja popytu w końcowej fazie sesji pozwoliła zakończyć dzień lekkimi wzrostami. Zwiększyły się także obroty w porównaniu do wtorkowej sesji- ostatni dzień na przeprowadzanie transakcji „antypodatkowych” zachęcił inwestorów do większej aktywności w segmencie mniejszych spółek. Wśród firm o średniej kapitalizacji najlepiej wypadły Alumetal (+2,5%), a także Orbis, Grupa Azoty oraz Kruk, które zwyżkowały o ponad +1,8%. Za to w minorowych nastrojach kończyli dzień posiadacze walorów Emperii, GetinNoble Banku i Robyga, które straciły ponad -2%. W gronie small-capów uwagę zwracała zwyżka kursu PHN (+4,2%), który poinformował przed sesją o uzyskaniu zgody na realizację projektu w Gdyni. Z kolei komunikat o uchwaleniu przez NWZA Polimeksu nowej emisji akcji z wyłączeniem prawa poboru spotkał się z chłodnym przyjęciem przez inwestorów. Kluczowym czynnikiem będzie cena emisyjna nowych papierów, która ma zostać ustalona przez zarząd Spółki. Wyraźną przecenę (-4,2%) zanotowały akcje producenta gier komputerowych, CI Games.

  Obligacje/Makro

  Opracowywany przez BIEC Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, który z wyprzedzeniem informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce, nie zmienił się w stosunku do listopada. Na krajowym rynku długu wzrosły rentowności obligacji na środku i długim końcu krzywej. Dochodowość 5-latek i 10-latek zwiększyła się o 3 pb.

  Waluty

  Umocnienie dolara na rynkach światowych wpłynęło na osłabienie złotego względem czołowych walut. PLN najmocniej stracił w relacji do dolara- kurs pary USD/PLN wzrósł do poziomu 4,24. Po południu euro kosztowało 4,41 PLN, natomiast frank był wyceniany na 4,12 PLN.

  Pobierz raport
 • 28.12.2016, 10:35

  Raport dzienny: Sesja na GPW bez historii

  Giełda
  Brak londyńskich inwestorów był wczoraj aż nadto widoczny na warszawskim parkiecie. Gdy do tego dołożyć jeszcze nieobecność wielu krajowych graczy związaną z urlopami świąteczno-noworocznymi oraz tradycyjny spadek aktywności w tym okresie, to otrzymujemy sesję z wyjątkowo niskim poziomem obrotów (261 mln PLN na całym rynku). Na pierwszej poświątecznej sesji stawili się chyba jedynie prawdziwi pasjonaci oraz inwestorzy, którzy próbowali wykorzystać jedną z ostatnich szans na optymalizację podatkową. Świadczą o tym stabilna wartość handlu w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji oraz słabsze zachowanie indeksu small-capów. Krajowi inwestorzy indywidualni generowali straty na posiadanych akcjach spółek z tego segmentu i niekoniecznie decydowali się na odkupienie zbytych walorów. Wskaźnik sWIG80 zniżkował wczoraj o -0,3%, systematycznie tracąc od początku sesji. Nieco lepiej wypadły pozostałe indeksy- WIG20 wzrósł o +0,1%, natomiast mWIG40 zyskał blisko +0,3%. W ciągu dnia zmiany wartości obu wskaźników były niewielkie, a równie mała była aktywność inwestorów. Zmiany cen większości spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 nie przekroczyły 1%. Wartość obrotu walorami blue chips przekroczyła 154 mln PLN, z czego największe osiągnęły zyskujące na wartości KGHM i PKN Orlen. Akcje miedziowego koncernu zwyżkowały wczoraj o +0,9% wspierane przez rosnące ceny miedzi. Najmocniej wzrosły notowania BZWBK (+1,2%) i Cyfrowego Polsatu (+1%), natomiast największy spadek zanotowały mBank (-0,9%) oraz Asseco Pol. i PKO BP (-0,6%). W gronie mid-capów w centrum uwagi znalazła się JSW. Kurs walorów węglowej spółki spadł o -2,8%, a powodów przeceny należy upatrywać w spadku cen węgla koksowego w Chinach. Większa aktywność widoczna była także w przypadku CD Projektu, a powody do zadowolenia mieli udziałowcy GetinNoble Banku (+5,6%) i Kernela (+4%). Podobnie jak w segmencie największych spółek zmiany cen były niewielkie. Wśród mniejszych spółek pozytywnie wyróżniał się Polimex MS. W ostatnich dniach na rynek napłynęło kilka dobrych dla budowlanej spółki informacji (korzystny wyrok Sądu w sporze z GDDKiA, zgoda Enei na przesunięcie terminu oddania bloku w Elektrowni w Kozienicach), a wczoraj podpisany został list intencyjny z grupą spółek z branży energetycznej o możliwym objęciu akcji nowej emisji. W rezultacie notowania Polimeksu wzrosły o +6,3%, a zwyżce kursu towarzyszyły relatywnie duże obroty. Dzisiejsza sesja jest ostatnią okazją na zawarcie transakcji związanych z optymalizacją podatkową, można zatem ponownie spodziewać się przyzwoitej aktywności w segmencie small-capów. Czynna będzie także giełda londyńska, tak więc obroty akcjami krajowych blue chips również powinny być większe niż na sesji wczorajszej.

  Obligacje/Makro

  Pierwsza poświąteczna sesja na rynku długu nie przyniosła większych zmian cen krajowych obligacji. Nieznacznie (o 1-2 pb.) wzrosły rentowności na środku i długim końcu krzywej, bez zmian pozostała natomiast dochodowość papierów 2-letnich.

  Waluty

  Na rynku walutowym mniejsza aktywność powinna utrzymać się do końca bieżącego tygodnia i dopiero po Nowym Roku można spodziewać się większego zaangażowania inwestorów. Złoty nieznacznie umocnił się w stosunku do najważniejszych walut. Po południu euro było wyceniane na 4,40 PLN, a z kolei za dolara trzeba było zapłacić 4,20 PLN.

  Pobierz raport
 • 27.12.2016, 10:45

  Raport dzienny: Niewielka zmienność, niskie obroty na rynkach

  Giełda
  Ostatnia sesja minionego tygodnia na GPW charakteryzowała się niewielką aktywnością inwestorów. Bliskość świąt sprawiła, że handel toczył się w spokojnej i leniwej atmosferze- obroty wyraźnie spadły i wyniosły 420 mln PLN, z czego za blisko 330 mln PLN odpowiada segment blue chips. W gronie największych spółek aktywność graczy koncentrowała się walorach PKN Orlen i Aliora. Akcje tego ostatniego już kolejną sesję wyróżniały się pod względem obrotów, a kurs walorów Banku wzrósł w skali tygodnia o ponad +6%. W piątek notowania poszły w górę o +2,2%, dzięki czemu kurs akcji Aliora znalazł się na poziomach z połowy sierpnia. Na przeciwnym biegunie znalazł się tym razem Eurocash (-2,2%), wyraźne spadki zanotowały ponadto KGHM (-1,6%) oraz Lotos (-1%). Większość spółek z WIG20 zanotowała umiarkowane zniżki, które z reguły nie przekraczały -1%. Indeks krajowych blue chips stracił na koniec tygodnia -0,5%. Tylko w pierwszej godzinie sesji WIG20 znajdował się „nad kreską” kontynuując czwartkowe zwyżki związane z publikacją rekomendacji KERM dotyczącej zmian w systemie OFE. Jednak optymizm inwestorów dosyć szybko się wyczerpał i już do końca dnia wskaźnik największych spółek utrzymywał się poniżej poziomu czwartkowego zamknięcia. Odmiennie wyglądała sytuacja w segmencie firm o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy zyskały po +0,2%. Handel także toczył się przy niewielkiej zmienności- aktywność inwestorów pozostawiała wiele do życzenia, jednak notowania przez większość dnia świeciły na zielono. Wśród mid-capów pozytywnie wyróżniły się Amrest i Emperia, natomiast powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze walorów Kernela i Orbisu. W gronie mniejszych spółek solidne zwyżki zaliczyły Polimex MS, Mabion i Integer.Pl, a miłą niespodziankę swoim akcjonariuszom sprawiło Feerum. Spółka poinformowała o zawarciu sporego kontraktu na budowę obiektów w Tanzanii, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem przez inwestorów. W efekcie kurs walorów Feerum wzrósł o +13,5%. W najbliższych dniach można oczekiwać, że obroty na GPW pozostaną niewielkie ze względu na okres świąteczno-noworoczny. Uwaga inwestorów może koncentrować się na spółkach o mniejszej i średniej kapitalizacji, gdyż w piątek przypada koniec kwartału i jednocześnie roku. Jest to okres, w którym zwyczajowo można spodziewać się większej ilości transakcji związanych z tzw. „windows dressing”.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 8,2%. Rentowności krajowych obligacji pozostawały w piątek stabilne. Lekko (o 1 pb.) obniżyły się dochodowości papierów 10-letnich i 2-letnich.

  Waluty

  Dane z rynku pracy nie miały większego wpływu na notowania złotego. Na zakończenie tygodnia PLN zyskiwał w relacji do najważniejszych walut. W piątkowe popołudnie euro kosztowało 4,40 PLN, dolar był wyceniany na 4,21 PLN, frank potaniał do 4,10 PLN, a kurs pary GBP/PLN spadł do poziomu 5,16.

  Pobierz raport
 • 23.12.2016, 10:32

  Raport dzienny: Rekomendacja KERM ws. OFE punktem zwrotnym wczorajszej sesji

  Giełda
  Warszawska giełda zdecydowanie wyróżniła się w czwartek na tle innych europejskich parkietów. Przez ponad siedem godzin sesji indeksy notowały nieznaczne spadki, a handel toczył się przy niewielkich obrotach. Nastroje znacząco poprawiły się po godzinie 16.00, gdy na rynek trafiła informacja o rekomendacji KERM w sprawie zmian ustaw dotyczących systemu zabezpieczenia emerytalnego. Zgodnie z rekomendacją 25% środków zgromadzonych w OFE ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, natomiast pozostała część (75%) ma być zarządzana przez fundusze inwestycyjne, które mają powstać z przekształcenia obecnych OFE. Zgodnie z opublikowanym komunikatem wydana rekomendacja jest zgodna z zaprezentowaną w lipcu tego roku przez wicepremiera Morawieckiego koncepcją przebudowy modelu funkcjonowania OFE. Przedstawiony wówczas Program Budowy Kapitału spotkał się z dobrym przyjęciem przez inwestorów i zapoczątkował solidne zwyżki w segmencie spółek o mniejszej i średniej kapitalizacji. Warto pamiętać także, że odmienna rekomendacja MRPiPS spowodowała przed kilku tygodniami pewne zamieszanie na rynku, które zostało zażegnane dzięki zdecydowanemu dementi ze strony MRiF. Ryzyko niekorzystnych zmian w systemie OFE w dalszym ciągu utrzymuje się nad rynkiem i zmniejszyć je mogą dopiero wyraźne i jasne zapowiedzi konkretnych zmian, jak również propozycje rozwiązań ustawowych. Inwestorzy ciepło przyjęli informację z KERM i ochoczo przystąpili do zakupów. W ostatniej godzinie wartość obrotów znacznie wzrosła, a wskaźnik największych spółek zakończył dzień zwyżką o +0,8%. Taka sztuka nie udała się indeksowi mid-capów – mWIG40 systematycznie osuwał się od startu sesji, ale dzięki mobilizacji popytu w końcowej fazie handlu ograniczył stratę do -0,5%. W gronie blue chips mieszane wyniki zanotowały banki. Medialne doniesienia na temat podwyższenia stawki podatku dla banków mających sporą ekspozycję na kredyty walutowe, spowodowała istotne spadki mBanku, BZ WBK i Millennium. Kolejną dobrą sesję zaliczył Alior (+1,9%), który ponownie zanotował najwyższe obroty na rynku. Dzięki „wystrzałowi” w ostatniej godzinie solidnie zwyżkowało także PKO BP (+2,5%), znacząco wzrosły kursy Eurocashu (+3,4%) oraz PGE i Energi (obie pow. +2%). Wśród small-capów pozytywnie wyróżniła się Elektrobudowa, natomiast indeks sWIG80 stracił -0,2%.

  Obligacje/Makro

  MF poinformowało, że począwszy od stycznia 2017r. na każdym przetargu obligacji będą oferowane pakiety składające się z pięciu serii aktualnie emitowanych obligacji (OK, PS, DS, WZ o krótszym i dłuższym terminie zapadalności). Zdaniem resortu zmiany mają ograniczyć zmienność cen na rynku wtórnym oraz poprawić dostosowanie podaży. Na rynku długu panowała niewielka zmienność, ceny były stabilne, a jedynie rentowności obligacji 5-letnich nieznacznie obniżyły się.

  Waluty

  Członkowie RPP na grudniowym posiedzeniu wskazywali, że w kolejnych kwartałach najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych. Zaznaczali jednocześnie, że w przypadku ryzyka przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie, zasadna może być podwyżka stóp. Złoty umacniał się w relacji do dolara i osłabiał wobec euro, co było związane z korektą notowań pary EUR/USD.

  Pobierz raport
 • 22.12.2016, 10:32

  Raport dzienny: Wysokie obroty na Alior Banku

  Giełda
  Niewielkie spadki indeksów na europejskich parkietach nie przeszkodziły wskaźnikowi krajowych blue chips w kontynuowaniu grudniowych zwyżek. Przez większą część dnia WIG20 konsolidował się notując przyzwoity wzrost (+0,5%) i dopiero ujemne rozpoczęcie handlu na Wall Street spowodowało mocniejszy atak podaży. W rezultacie w ostatniej godzinie indeks największych spółek osunął się „pod kreskę” i zakończył dzień spadkiem o -0,7%. Jeszcze większą zniżkę (-0,9%) zaliczył mWIG40, który systematycznie tracił od początku sesji. Na końcowym fixingu inwestorom udało się tylko częściowo zniwelować straty, a jednym z najsłabszych ogniw indeksu okazała się JSW. Walory węglowej spółki potaniały o -2,3%, a powodem przeceny była informacja o usunięciu jej akcji z portfela inwestycyjnego norweskiego funduszu państwowego. Negatywny wpływ na zachowanie wskaźnika mid-capów wywarły również Kęty, Kruk i Grupa Azoty, a największy spadek zaliczył Intercars (-4,5%). Powodów do zadowolenia nie mieli także udziałowcy Forte i Pfleiderer Group, a z kolei pozytywnie wyróżniły się Getin Noble Bank, Uniwheels oraz Trakcja. Obroty w segmencie spółek o średniej kapitalizacji przekroczyły 114 mln PLN- już tradycyjnie największe zanotowane zostały na walorach JSW. Natomiast wśród blue chips uwagę zwracały duże wymiany pakietów Alior Banku. Wolumen obrotu był znacznie większy niż przed blisko dwoma tygodniami, gdy na rynek trafiła informacja o rezygnacji z zakupu polskich aktywów Raiffeisena. Akcje Aliora zyskały wczoraj +1,3% i był to jednocześnie najsilniejszy wzrost z grona spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Niewielkimi zwyżkami zakończyły sesję także Pekao SA i PKN Orlen- wygenerowane obroty pozwoliły znaleźć się obu spółkom na „podium” tuż za Aliorem. Najmocniejszą przecenę zaliczył Lotos (-3%), solidne zniżki zanotowały również Cyfrowy Polsat, PGNiG, PKO BP i PZU. Zniżkowały także spółki z branży energetycznej. Obroty w segmencie największych spółek wyniosły 772 mln PLN. Wśród mniejszych firm uwagę zwracała wzmożona aktywność inwestorów na walorach Rank Progressu i Polimexu. Akcje budowlanej spółki wzrosły o +1,5% po informacji o korzystnym orzeczeniu Sądu, który nakazał GDDKiA zapłatę na rzecz spółki 14,3 mln PLN. Liderem zwyżek była Elektrobudowa (+3,8%), natomiast na przeciwnym biegunie znalazły się BOŚ i Pelion, które straciły na wartości niespełna -4%. Indeks small- capów, sWIG80, zniżkował jedynie o -0,1%.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że oceny bieżącej i przyszłej koniunktury pogorszyły się w grudniu. Wg badania gorsze były również oceny koniunktury w przemyśle, jak i w większości segmentów usług. Rentowności krajowych obligacji lekko spadły wczoraj na całej długości krzywej.

  Waluty

  Złoty nieznacznie zyskiwał w środę w relacji do euro, franka i funta, natomiast w stosunku do dolara wyraźnie umocnił się, co było związane z osłabieniem amerykańskiej waluty na rynkach globalnych. Kurs pary USD/PLN spadł do poziomu 4,22.

  Pobierz raport