Raporty giełdowe i rynkowe

RSS
Raporty miesięczne
 • 24.02.2017, 12:12

  Raport miesięczny: Luty 2017

  Nastroje na krajowym rynku długu istotnie pogorszyły się w styczniu. Wyrazem tego był wyraźny wzrost rentowności obligacji skarbowych na całej długości krzywej. Dochodowość 10-latek zwiększyła się do 3,88%, w przypadku 5-latek wzrosła do 3,17%, natomiast rentowność papierów 2-letnich przekroczyła 2,20%. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przetargi obligacji organizowane przez Ministerstwo Finansów, które od nowego roku przeprowadzane są w innej niż dotychczasowa formule (oferowane są papiery kilku serii). Deklarowany popyt okazał się ponad dwukrotnie większy od podaży, dzięki czemu resort sprzedał obligacje za przeszło 15 mld PLN, a stopień pokrycia tegorocznych potrzeb pożyczkowych przekroczył 35%.

  Pobierz raport
 • 26.01.2017, 10:20

  Raport miesięczny: Styczeń 2017

  Zaskakująca decyzja agencji S&P wpłynęła korzystnie na notowania polskich aktywów- w grudniu rosły ceny obligacji, umacniał się też złoty. Dane makroekonomiczne sygnalizują, że sytuacja gospodarcza ulega poprawie. Napływ kapitału zagranicznego wywołał imponujące wzrosty na warszawskim parkiecie.
  W pierwszych dniach grudnia agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie „BBB plus”, ale jednocześnie (ku zaskoczeniu ekonomistów) podniosła jego perspektywę do stabilnej. Analitycy agencji ocenili, że pozycja budżetowa w ostatnich miesiącach nie uległa pogorszeniu, pomimo niższego od oczekiwań wzrostu gospodarczego. Wskazali również, że wygasły obawy o dalsze osłabienie kluczowych instytucji (NBP, Trybunał Konstytucyjny). Decyzja S&P okazała się dużą niespodzianką dla rynku, gdyż w styczniu ubiegłego roku obniżyła ona nie tylko ocenę wiarygodności kredytowej (z „A minus”), ale i perspektywę ratingu (do negatywnej). Dodatkowo w drugiej połowie listopada na rynek trafiły niepokojące opinie ze strony innych agencji, które wskazywały na zagrożenia dla budżetu wynikające z przyjęcia przez Sejm ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

  Pobierz raport
 • 29.12.2016, 15:10

  Raport miesięczny: Grudzień 2016

   

  Niespodziewany wynik wyborów prezydenckich w USA wywołał spadki na rynkach wschodzących, w tym i na GPW. Na wartości traciły nie tylko krajowe akcje, ale również i obligacje; znaczące osłabienie zanotował polski złoty. Dane z rodzimej gospodarki potwierdziły spowolnienie dynamiki PKB i nie napawają póki co optymizmem na najbliższe kwartały.

  Listopad okazał się słabym okresem dla głównych indeksów warszawskiego parkietu. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca były wybory prezydenckie w USA, z których ku ogólnemu zaskoczeniu zwycięsko wyszedł Donald Trump. Negatywna reakcja na rynkach rozwiniętych była znacznie krótsza niż w przypadku Brexitu, jednak rynki wschodzące znajdowały się pod presją podaży, a wskaźnik MSCI EM stracił w tym czasie -4,7%. Na tym tle giełda przy Książęcej wypadła całkiem nieźle, jednak w skali miesiąca spadek indeksu szerokiego rynku, WIG, przekroczył -1,1%. Nieco mniejszą zniżkę zanotował WIG20 (-0,9%)- w gronie blue chips zdecydowanie wyróżniał się KGHM. Rosnące od wyborów w USA ceny metali przemysłowych wsparły notowania miedziowego koncernu- akcje KGHM wzrosły o niemal 23%. Umocnienie franka szwajcarskiego przy braku rozwiązania kwestii walutowych kredytów hipotecznych negatywnie wpłynęły natomiast na notowania banków. Słabo wypadły także spółki z branży energetycznej. Indeksy sektorowe obejmujące walory instytucji finansowych oraz koncernów energetycznych straciły ponad -5,5%.

  Pobierz raport
 • 29.11.2016, 13:43

  Raport miesięczny: Listopad 2016

  W centrum uwagi inwestorów w październiku znajdowały się spółki o dużej kapitalizacji, szczególnie z sektora paliwowego. Ceny krajowych obligacji spadały w ślad za zniżkującymi cenami długu na rynkach bazowych. Złoty wyraźnie osłabił się w relacji do dolara.

  Blue chips w natarciu. Po fatalnym wrześniu krajowe blue chips w imponującym stylu wróciły w październiku do łask inwestorów. Indeks WIG20 wzrósł o +6,2% i z nawiązką odrobił straty sprzed miesiąca, znajdując się jednocześnie w gronie najsilniej rosnących wskaźników europejskich parkietów. Duża w tym zasługa spółek paliwowych, PKN Orlen i Lotosu, które zyskały ponad +19%. Oba koncerny zaprezentowały wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Na ich poziom spory wpływ miało wprowadzenie tzw. „pakietu paliwowego”, który ma na celu ograniczenie szarej strefy. Istotne wzrosty zaliczyły także spółki z branży energetycznej, spośród których najlepiej wypadła Enea zwyżkując o ponad +18%. Sektorowy indeks WIG-Energia wzrósł w ubiegłym miesiącu o blisko +4%. Poprawa notowań koncernów energetycznych stanowi dużą niespodziankę, ale powodów lepszego zachowania przedstawicieli sektora należy upatrywać w rosnących cenach surowców. Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku węgla koksowego i energetycznego korzystnie wpłynęła na kursy JSW i Bogdanki, które zyskały (odpowiednio) ponad +37% i 22%. Przyjęcie nowej polityki dywidendowej wsparło notowania PZU, jednak liderem zwyżek spośród największych spółek okazało się LPP. Odzieżowa spółka pochwaliła się wzrostem wolumenu miesięcznej sprzedaży, jednak rynkowi najbardziej spodobało się zwiększenie uzyskiwanej marży.
  Pobierz raport
 • 20.10.2016, 11:50

  Raport miesięczny: Październik 2016

  Sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej pozwala na nieco większy optymizm, jednak studzi go dalsza słabość w inwestycjach. Materializacja ryzyka politycznego przesądziła o spadku indeksu największych spółek, natomiast mid- i small-capy nadal są w dobrej kondycji.

  Spółki o mniejszej i średniej kapitalizacji kontynuowały wzrosty zapoczątkowane w pierwszej połowie lipca. Jednakże widoczne było wyhamowanie zwyżek ze względu na ochłodzenie na rynkach globalnych oraz realizację zysków po ponad dwumiesięcznym letnim rajdzie. „Zadyszkę” złapali niedawni liderzy, aczkolwiek skala wakacyjnych wzrostów była na tyle solidna, że obecnie w wielu przypadkach można mówić o przekroczeniu aktualnych wycen analityków. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał +2,2%, natomiast sWIG80 wzrósł o +1,1%. W kręgu zainteresowania inwestorów znajdowały się szczególnie mniejsze spółki, które do tej pory w małym stopniu skorzystały na poprawie koniunktury. W ujęciu sektorowym zwyżki notowali deweloperzy oraz spółki z branży budowlanej.
  Znacznie gorzej wypadły rodzime blue chips, a największą przecenę zanotowały spółki pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa. Popłoch wśród inwestorów wywołała zapowiedź podniesienia wartości nominalnej akcji o 50 mld PLN w okresie 5 lat, co wiązałoby się z koniecznością zapłaty blisko 10 mld PLN podatku. Na „pierwszy ogień” miałyby pójść spółki z sektora energii- subindeks WIG-Energetyka spadł we wrześniu o blisko -9%. Sporą zniżkę zaliczyło także PGNiG (-5,3%), a wśród najmocniej tracących znalazł się ponadto Alior Bank (-12,9%), który złożył wiążącą ofertę na zakup działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska. Potencjalna akwizycja wymagałaby pozyskania nowego kapitału, najprawdopodobniej w drodze emisji akcji. Indeks WIG20 spadł o -4,7%, ale biorąc pod uwagę „odcięcie” dywidendy z akcji PZU, miesięczna strata jest nieco mniejsza (-3,8%).
  Pobierz raport
Raporty dzienne
 • 24.02.2017, 10:18

  Raport dzienny: walory koncernów paliwowych liderami wzrostów

  Giełda
  Przez znaczną część czwartkowej sesji wskaźnik największych spółek utrzymywał się w rejonie poziomu zamknięcia i nic nie zapowiadało większych emocji w końcowej fazie handlu. Przed startem notowań na Wall Street popyt podjął próbę wyjścia na nowe maksima obecnego trendu, ale pogorszenie nastrojów na rynkach bazowych sprawiło, że mobilizacja kupujących zakończyła się porażką. Indeks WIG20 zyskał jednak +0,2%, a paliwa do wzrostów dostarczały (nomen omen) walory koncernów paliwowych. Akcje Lotosu zyskując +4,4%, z marszu sforsowały poziom 50 PLN, z kolei kapitalizacja PKN Orlen zwiększyła się o +2,6%. Walory płockiej spółki wspięły się najwyższe poziomy w giełdowej historii. Istotne zwyżki zaliczyły BZWBK i PGNiG, natomiast znamienne jest zachowanie firm, które wczoraj zaprezentowały wyniki kwartalne. „Osiągnięcia” LPP zostały ciepło przyjęte przez inwestorów, których ucieszyła zapewne również zapowiedź wypłaty dywidendy. W efekcie akcje odzieżowej spółki wzrosły o +5,8%, natomiast zupełnie odmienne nastroje towarzyszyły udziałowcom Eurocashu (-6,4%), którego kwartalne rezultaty okazały się rozczarowujące. Niewielkie zwyżki zanotowały także indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji (odpowiednio +0,1% i +0,5%). Wśród mid-caps najlepiej wypadł CD Projekt (+2,4%), a z kolei najsłabiej radziły sobie walory GTC (-3,7%). Z grona mniejszych spółek uwagę zwraca imponujący „wyskok” kursu akcji Brastera (+31%), co jest efektem rekomendacji z ponad dwukrotnie wyższą ceną docelową. Warte podkreślenia są także obroty w tym segmencie rynku, które przekroczyły 100 mln PLN.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 8,6% wobec 8,3% zanotowanych w grudniu. Jednocześnie GUS skorygował w dół (z 2,3% do 2,1% rdr) dynamikę produkcji przemysłowej osiągniętą w ostatnim miesiącu ubiegłego roku. Na rynku długu istotnie spadły rentowności obligacji skarbowych- podobna tendencja widoczna była również na rynkach bazowych. Dochodowości na długim końcu krzywej obniżyły się o 6 pb.

  Waluty

  Z protokołu z lutowego posiedzenia RPP wynika, że w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych. Członkowie Rady oczekują wzrostu inflacji na początku roku, jednak w ich ocenie ma on charakter przejściowy. Spodziewają się również przyspieszenia wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. Złoty w czwartek umocnił się względem dolara, wykorzystując osłabienie amerykańskiej waluty na rynkach światowych. Kurs pary EUR/PLN pozostawał dosyć stabilny (4,30). Złoty po południu tracił w relacji do brytyjskiego funta.

  Pobierz raport
 • 23.02.2017, 10:14

  Raport dzienny: odpoczynek po "euforycznej" sesji


  Mocne wzrosty w trakcie wtorkowej sesji nie pozostały bez wpływu na wczorajszy handel na GPW. Dzień rozpoczął się od niewielkiej zwyżki indeksu WIG20, która utrzymywała się do połowy sesji. Po południu do głosu doszli sprzedający, jednak mobilizacja strony popytowej pozwoliła na wyjście na plus i zakończenie sesji nieznaczną zwyżką (+0,1%). Lepiej poradziły sobie wskaźniki spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, które zyskały po +0,3%. Po solidnych wzrostach od początku roku, inwestorzy z pewną ostrożnością podchodzili w środę do kupna coraz droższych akcji. Obroty przekroczyły 1,1 mld PLN, a tradycyjnie największy udział miał w nich handel w segmencie blue chips, jednak uwagę zwracał wzrost wolumenu obrotu akcjami „średniaków”. Główna w tym zasługa JSW oraz CD Projektu, który jeszcze na początku sesji notował istotny wzrost, jednak kolejne godziny przyniosły już realizację zysków. W efekcie walory producenta „Wiedźmina” potaniały o -2,2%. Najmocniejszy wzrost spośród mid-caps zaliczył Orbis (+3,1%), którego wyniki kwartalne zostały dobrze przyjęte przez inwestorów. Wzięciem cieszyły się także Grupa Azoty i Kęty. Z grona największych spółek pozytywnie wyróżniały się spółki z branży energetycznej, wśród których „brylowała” Energa (+4,3%). Słabiej tym razem wypadły PKN Orlen (-2,5%) oraz KGHM (-1,4%), który tracił w ślad za zniżkującymi walorami koncernów wydobywczych na giełdzie londyńskiej. Na wartości zyskiwały banki- najwyższe kursy od połowy 2015 roku zanotowały mBank i PKO BP.

  Obligacje/Makro

  Z komunikatu GUS wynika, że oceny bieżącej koniunktury wśród konsumentów są w lutym gorsze niż przed miesiącem, z kolei oceny dotyczące przyszłej koniunktury są lepsze. Dosyć stabilna sytuacja utrzymywała się na rynku długu- rentowności krajowych papierów początkowo lekko spadały, jednak później dochodowość 10-latek wróciła do poziomów z wczorajszego zamknięcia.

  Waluty

  Złoty osłabiał się wczoraj względem czołowych walut, jednak po południu zaczął odrabiać straty. W rezultacie PLN nieznacznie zyskał w stosunku do euro i franka, natomiast lekko stracił w relacji do dolara. W ciągu dnia kurs pary USD/PLN ponownie zbliżył się do poziomu 4,10, ale kolejny raz nie udało się go przebić.

  Giełda
  Pobierz raport
 • 22.02.2017, 10:10

  Raport dzienny: Dobra passa indeksów w USA utrzymuje się

  Giełda
  Początek sesji na GPW nie zapowiadał większych emocji, jednak solidne odczyty indeksów PMI sygnalizujące ożywienie w europejskiej gospodarce, spowodowały znaczną poprawę nastrojów. Inwestorzy „rzucili się” do kupna akcji, dzięki czemu indeksy blue chips oraz spółek o średniej kapitalizacji zyskiwały z każdą kolejną godziną. W efekcie WIG20 zyskał +2,5%, natomiast mWIG40 „poszedł w górę” o +1,7%. Warszawska giełda zanotowała tym samym wczoraj największe zwyżki w Europie. Obroty zwiększyły się dwukrotnie i wyniosły 1,07 mld PLN. Największy wolumen został wygenerowany na KGHM, a w gronie mid-caps aktywność inwestorów koncentrowała się na walorach JSW. Wśród czołowych spółek mocno rosły kursy akcji koncernów paliwowych, dobrą formę prezentowali również przedstawiciele sektora bankowego (BZWBK, PKO BP). Znaczące wzrosty zanotowały także KGHM i PGNiG, a z kolei minorowe nastroje towarzyszyły udziałowcom Energi, której walory jako jedyne zniżkowały. Wśród „średniaków” uwagę zwracały silne wzrosty Benefit Systems i CD Projektu, które osiągnęły nowe historyczne szczyty w swojej giełdowej historii. Solidne zwyżki stały się także udziałem JSW, Stalproduktu, Banku Handlowego i Orbisu. Indeks sWIG80 zyskał wczoraj „jedynie” + 0,7%, niemal przez całą sesję pozostając na poziomie z otwarcia sesji. Obroty w tym segmencie rynku znacząco wzrosły, a za ponad połowę odpowiada wolumen wypracowany przez Polimex. Dobre wyniki kwartalne istotnie wsparły notowania Famuru (+9,2%), a w ślad za nim „podążył” także Kopex (+12,4%). Pozytywna rekomendacja spowodowała euforię zakupów walorów 11Bit studios (+11,2%)- akcje producenta gier komputerowych wzrosły od początku roku już o ponad +27%.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że oceny bieżącej i przyszłej koniunktury w przemyśle kształtowały się w lutym na wyższym poziomie niż miesiąc wcześniej, z kolei w usługach odnotowano zarówno poprawę, jak i pogorszenie koniunktury. Wtorkowa sesja na rynku długu przyniosła wzrosty rentowności na całej długości krzywej. Dochodowość papierów o dłuższym terminie zapadalności zwiększyła się o 5-6 pb., natomiast w przypadku obligacji 2-letnich rentowność wzrosła o 2 pb.

  Waluty

  Umacniający się dolar na rynkach światowych sprawił, że złoty stracił wczoraj względem amerykańskiej waluty. Kurs pary USD/PLN zbliżył się w ciągu dnia do poziomu 4,10, jednak ostatecznie PLN osłabił się o 2 grosze. Złoty zyskał natomiast w relacji do franka i euro, w czym nie przeszkodziły nawet bardzo dobre odczyty indeksów PMI dla europejskich gospodarek.

   

  Pobierz raport
 • 21.02.2017, 10:17

  Raport dzienny: Niska aktywność inwestorów na rynkach

  Giełda
  Pod nieobecność amerykańskich inwestorów aktywność na wielu europejskich parkietach była wczoraj istotnie niższa niż zazwyczaj. Podobnie kształtowała się sytuacja na krajowym rynku, gdzie obroty były o ponad połowę mniejsze niż na piątkowej sesji. Wartość handlu akcjami największych spółek nie przekroczyła 357 mln PLN, a aktywność inwestorów koncentrowała się na walorach KGHM (ponad 82 mln PLN). Akcje miedziowego koncernu zyskały wczoraj +2% w ślad za zwyżkującymi cenami metali przemysłowych. Nieznacznie większy wzrost zanotował Lotos (+2,1%), wzrosły kursy Aliora oraz Asseco Poland, a część piątkowych strat odrobiło PGNiG. Gorsze nastroje towarzyszyły udziałowcom spółek z branży energetycznej, z których jedynie PGE zdołało zakończyć dzień na plusie. Walory Tauronu i Enei potaniały o ponad -1%, natomiast umiarkowane spadki zaliczyły akcje największych banków. Indeks WIG20 niemal przez cały dzień pozostawał „po zielonej stronie” rynku, a jeszcze w ostatniej godzinie na chwilę zszedł „pod kreskę”, jednak mobilizacja kupujących w końcowej fazie handlu pozwoliła zakończyć dzień zwyżką o +0,2%. Podobny wzrost zanotował wskaźnik spółek o średniej kapitalizacji, z kolei indeks small-caps, sWIG80, zyskał +0,8%. Obroty akcjami z segmentu „średniaków” również zmniejszyły się w porównaniu do średniej z ostatnich tygodni, a największe osiągnęła JSW. Uwagę zwracał solidny wzrost notowań GetinNoble Banku (+4,6%), pozytywnie wyróżniały się firmy z sektora chemicznego (Synthos, Ciech), nieźle wypadły też Kernel i Bogdanka. Na przeciwnym biegunie znalazły się Budimex i Amica. Początek tygodnia okazał się znacznie ciekawszy w gronie mniejszych firm, wśród których brylowały Polimex, 11Bit Studios oraz Getin Holding. Lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne sprzyjały notowaniom Stalexportu, piątkowe straty niwelował Quercus, a istotne zwyżki osiągnęły jeszcze ZE PAK i Wielton.

  Obligacje/Makro

  Na poniedziałkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało bony skarbowe za 726 mln PLN przy popycie przekraczającym 1,83 mld PLN. Stabilna sytuacja utrzymywała się wczoraj na rynku długu- rentowności obligacji na środku i długim końcu krzywej nie zmieniły się. Lekki wzrost cen zanotowały jedynie papiery 2-letnie, których dochodowość obniżyła się o 2 pb.

  Waluty

  Przy niewielkich obrotach na rynku złoty umocnił się wczoraj w relacji do najważniejszych walut, lekko tracąc jedynie wobec brytyjskiego funta. Najwięcej (ponad 1 grosz) PLN zyskał w stosunku do euro i franka, niewielkie umocnienie zloty zanotował względem dolara. Kurs pary GBP/PLN wyniósł 5,07 PLN, choć w ciągu dnia był nieco wyższy.

  Pobierz raport
 • 20.02.2017, 10:17

  Raport dzienny: Realizacja zysków na GPW?

  Giełda
  Wskaźnik największych spółek, WIG20, tylko jeden dzień „zabawił” powyżej poziomu 2200 punktów. Piątkowa sesja przyniosła wyraźny spadek indeksu, któremu najmocniej ciążyły tracące na wartości akcje liderów ostatniej zwyżki. O -4,2% przecenione zostało PGNiG, a z kolei o blisko połowę mniej, bo o -2,4%, potaniało PKO BP. Zniżkowały również walory koncernów paliwowych, które dzień wcześniej zdecydowanie wyróżniały się na tle rynku pod względem skali wzrostów. Euforia zakupów akcji Lotosu i PKN Orlen stopniowo gasła już w czwartkowe popołudnie, a nastroje na koniec tygodnia popsuła wypowiedź ministra Tchórzewskiego, który zaprzeczył spekulacjom dotyczącym prowadzenia rozmów nt. połączenia obu spółek paliwowych. Słabiej wypadły firmy z branży energetycznej, powodów do zadowolenia nie mieli także udziałowcy KGHM i Pekao SA. Nieznacznie wzrosły notowania jedynie trzech spółek (wszystkie z sektora finansowego), a nastrojów na rynku nie poprawiły nawet lepsze od oczekiwań odczyty z krajowej gospodarki. Zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa okazały się wyższe od prognoz, jednak nie zapobiegło to wyprzedaży krajowych akcji i złotego. Obroty na ostatniej w ubiegłym tygodniu sesji wyniosły 1,24 mld PLN, z czego 977 mln PLN przypada na handel walorami największych firm. WIG20 stracił w piątek -1,2%, a tylko nieco mniejsze zniżki zanotowały wskaźniki spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji (odpowiednio -1% i -0,8%). Z grona mid-caps pozytywnie wyróżnił się Medicalgorithmics, który zwyżkując o +2,5%, wspiął się na najwyższe poziomy w swojej giełdowej historii. Solidne wzrosty zaliczyły jeszcze GPW i Kruk, natomiast w czołówce outsiderów znalazły się Synthos (-4,4%), Orbis (-3,2%) i Pfleiderer (-3%). Istotne spadki zanotowały Kęty oraz JSW- na walorach węglowej spółki został wygenerowany największy obrót w segmencie „średniaków”. Liderami pod względem wartości obrotów wśród mniejszych spółek były Polimex i Impexmetal, a najmocniej wzrosły notowania Polenergii, Unibepu i Stalexportu, natomiast wyraźnie zniżkowały walory Mangata Holding, Getinu oraz deweloperów- LC Corp i Atal. Uwagę zwracała silna przecena akcji towarzystw funduszy inwestycyjnych (Quercus, Skarbiec, Altus). Wycenom krajowych powierników zaszkodziły informacje o planach KNF dotyczących obniżenia maksymalnych stawek opłat za zarządzanie aktywami.

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 11,4% rdr, natomiast produkcja przemysłowa zwiększyła się w tym okresie o 9% w ujęciu rocznym. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 4,1% rdr. Rentowności krajowych obligacji były w piątek stabilne, nieznacznie spadła dochodowość papierów 10-letnich. Na dzisiejszym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje bony skarbowe o wartości 0,5-1,5 mld PLN.

  Waluty

  Lepsze od oczekiwań dane z krajowej gospodarki nie pomogły złotemu, który stracił w piątek w relacji do najważniejszych walut. Najmocniej PLN osłabił się wobec dolara- kurs pary USD/PLN wzrósł do poziomu 4,08. Wobec euro i franka i złoty stracił ponad -0,3%, natomiast w skali tygodnia krajowa waluta osłabiła się o ok. -1%.

   

  Pobierz raport
 • 17.02.2017, 10:15

  Raport dzienny: Euforia zakupów akcji koncernów paliwowych

  Giełda
  Warszawska giełda była wczoraj oazą zieleni na tle innych europejskich parkietów. WIG20 w imponującym stylu uporał się z barierą 2200 pkt. zwyżkując o +1,4%. Solidne wzrosty zanotowały również indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, które zyskały po +0,9%. Początek sesji upłynął pod znakiem silnie rosnących akcji PGNiG, które przed sesją opublikowało szacunkowe wyniki za 4. kwartał ubiegłego roku. W kolejnych godzinach do grona liderów dołączyły jeszcze walory koncernów paliwowych, a powodem zwyżek były spekulacje na temat potencjalnego połączenia PKN Orlen z Lotosem. Nastroje w tym temacie podgrzał minister Kowalczyk, który stwierdził, że rząd powinien rozważyć właśnie takie rozwiązanie. Dzięki temu na walorach obu spółek widoczna była wręcz euforia zakupów, a wzrosty przekraczały już nawet +8%. W ostatniej fazie sesji optymizm inwestorów znacznie wyhamował, jednak dzień zakończył się solidnym wzrostem kursów akcji obu firm. Nieźle wypadły także spółki z branży energetycznej, o ponad +1% wzrosły notowania mBanku i PKO BP. Obroty w segmencie blue chips wyniosły 1,2 mld PLN, natomiast na całym rynku przekroczyły 1,47 mld PLN. Po kilku neutralnych sesjach w wykonaniu średnich i mniejszych spółek, wczorajszy dzień przyniósł ponowny wzrost walorami mid- i small caps. Dzięki temu wzrosty na GPW rozszerzyły się o kolejne segmenty rynku.

  Obligacje/Makro

  Na czwartkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje o łącznej wartości 7 mld PLN przy popycie 12,86 mld PLN. W ofercie znalazły się także obligacje 30-letnie, których resort sprzedał za 2,1 mld PLN. Dobry wynika aukcji oraz wzrosty cen obligacji na innych rynkach, wsparły notowania krajowego długu. Rentowności obligacji obniżyły się na środku i długim końcu krzywej.

  Waluty

  GUS poinformował, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było w styczniu wyższe o 4,5% rdr, natomiast przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,3% w porównaniu do stycznia ubiegłego roku. Złoty wykorzystał osłabienie dolara na rynkach światowych i umocnił się względem amerykańskiej waluty. PLN nieznacznie stracił natomiast w relacji do euro i franka.

  Pobierz raport
 • 16.02.2017, 10:19

  Raport dzienny: Festiwal rekordów na Wall Street

  Giełda
  Początek wczorajszej sesji na GPW zapowiadał możliwość ataku indeksu WIG20 na poziom 2200 pkt. Jednak jeszcze przed upływem godziny, impet strony popytowej został wyhamowany i w kolejnych godzinach wskaźnik blue chips znajdował się na minusach. Poprawa sentymentu za oceanem ponownie zmobilizowała inwestorów i WIG20 zakończył dzień wzrostem o +0,5%. Zwyżka indeksu jest w największej mierze zasługą bardzo dobrego zachowania koncernów paliwowych oraz PKO BP. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się spółki z branży energetycznej, zniżkowały również akcje banków (Alior, mBank) i Orange Polska. Najmocniejszą przecenę zanotował Eurocash (-3,1%), który jednocześnie odpowiada za największe obroty na wczorajszej sesji, co jest wynikiem „umówionej” transakcji opiewającej na 4,5 mln akcji. Pomimo informacji o planowanych odpisach walory KGHM straciły jedynie niespełna -0,1%. Obroty na środowej sesji przekroczyły 1,38 mld PLN, z czego ponad 84% przypada na handel akcjami największych spółek. Nieco słabiej wypadły w środę spółki z tzw. drugiej i trzeciej linii. Indeks mWIG40 zniżkował o -0,1%, z kolei sWIG80 zyskał +0,1%. Również w tych segmentach rynku optymizm utrzymywał się jedynie w pierwszej godzinie handlu, a potem przewagę uzyskali sprzedający. Wśród mid-caps zwraca uwagę solidny wzrost notowań Bogdanki oraz nowe historyczne maksima osiągnięte przez Budimex, CD Projekt i Comarch. W gronie mniejszych spółek pozytywnie wyróżniały się walory Mabionu i Rainbow Tours.

  Obligacje/Makro

  Jastrzębi ton wypowiedzi J. Yellen oraz wyższy odczyt inflacji konsumenckiej w USA wpłynął na wzrost rentowności obligacji na całym świecie. Podobna tendencja widoczna była wczoraj na krajowym rynku długu, gdzie lekko wzrosły dochodowości obligacji na całej długości krzywej.

  Waluty

  Złoty początkowo lekko zyskiwał na wartości w relacji do dolara, euro i franka, jednakże dane o inflacji w USA wzmocniły dolara i negatywnie wpłynęły na wyceny walut rynków wschodzących. Późnym popołudniem PLN odrobił część strat i zakończył dzień jedynie nieznacznym osłabieniem. Złoty umocnił się o 1 grosz wobec brytyjskiego funta.

   

  Pobierz raport
 • 15.02.2017, 10:25

  Raport dzienny: Gwałtowna przecena akcji Orange Polska

  Giełda
  Negatywnym bohaterem wtorkowej sesji na GPW był Orange Polska, który zaprezentował wyniki kwartalne. Inwestorów negatywnie zaskoczyły ogromne odpisy, jednak prawdziwym rozczarowaniem okazała się rekomendacja dotycząca braku dywidendy za ubiegły rok. Rynek oczekiwał, że Spółka zdecyduje się wypłatę dywidendy w wysokości 0,25 PLN na akcję, dlatego decyzja zarządu była zimnym prysznicem dla inwestorów. W rezultacie akcje telekomu zostały przecenione o ponad -11%, przy obrotach przekraczających 207 mln PLN. „Pod kreską” zakończyły dzień także Eurocash (-2,5%), Alior (-2,1%) i KGHM, któremu ciążyły spadające ceny miedzi. Słabszą sesję zaliczyły również spółki z branży energetycznej. Zwyżkowały za to BZWBK i PZU, jednak liderem wzrostów był Lotos (+2,4%), a niewielki wzrost zanotował PKN Orlen. Wskaźnik blue chips, WIG20, stracił wczoraj -0,3%, a o -0,2% zniżkowały indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji. W gronie mid-caps uwagę zwracało mocne zachowanie walorów JSW, które w południe rosły już o +4%. Jednakże w drugiej fazie handlu impet kupujących nieco wyhamował i sesja zakończyła się wzrostem o +0,7%. Podobną zwyżkę zaliczyła również Bogdanka. Wśród mniejszych spółek mocno spadły ceny AB.Pl, Livechat Soft. i XTB, powody do zadowolenia mieli z kolei posiadacze akcji Cormay’a. Na szerokim rynku uwagę przykuwała silna przecena Almy.

  Obligacje/Makro

  Na czwartkowym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje OK0419, PS0422, WZ1122, WZ0126, DS0727 i WS0447 za łącznie 4-7 mld PLN. Po raz pierwszy w ofercie znajdą się papiery 30-letnie. Rentowności krajowego długu nieznacznie obniżyły się, choć w trakcie dnia widoczne były lekkie wzrosty. Dochodowość 5-latek i 10-latek spadla o 2 pb.

  Waluty

  GUS poinformował, że według wstępnego wyliczenia PKB w IV kwartale wzrósł o 2,7% rdr, a w ujęciu kwartalnym zwiększył się o 1,7%. Wtorek przyniósł nieznaczne umocnienie złotego wobec euro, franka i funta, a z kolei względem dolara PLN lekko stracił. Kurs pary USD/PLN osiągnął po południu poziom 4,08 PLN, ale potem spadł o 1 grosz.

  Pobierz raport
 • 14.02.2017, 10:14

  Raport dzienny: Energetyka liderem wzrostów na GPW

  Giełda
  Tempa nie zwalnia także warszawska giełda. Poprawa nastrojów na europejskich giełdach oraz cały czas dobre zachowanie największych spółek, wywindowały indeks szerokiego rynku, WIG, do najwyższych poziomów od 2007 roku. Pałeczkę lidera przejęły tym razem spółki energetyczne, których branżowy indeks WIG-Energetyka zyskał +3,2%. Solidny wzrost zaliczył KGHM (+3,2%)- akcje miedziowego koncernu wspierane były przez rosnące ceny miedzi na rynkach towarowych. Mieszane wyniki zanotowały banki, z których jedynie walory mBanku straciły na wartości (-2,3%). Był to jednocześnie największy spadek spośród krajowych blue chips. Z kolei najsilniej wzrosły akcje odzieżowego LPP (+4,3%) i Orange Polska (+3,5%). Telekomunikacyjna spółka opublikowała po sesji słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne, a rozczarowanie dla inwestorów może stanowić dokonanie znaczącego odpisu na utratę wartości aktywów (ok. 1,8 mld PLN) oraz rekomendacja odnośnie braku dywidendy za ubiegły rok. Obroty na wczorajszej sesji wyniosły 1,23 mld PLN, z czego na największe spółki przypadło 938 mln PLN. Najchętniej handlowano walorami Pekao SA, które wypracowało przeszło 350 mln PLN obrotów. WIG20 rozpoczął nowy tydzień wzrostem o +1,2%, a istotnie mniej zwyżkowały indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji- mWIG40 zyskał +0,2%, a sWIG80 „poszedł w górę” o blisko +0,4%. Wśród mid-caps zwracały uwagę ponad +4-proc. wzrosty kursów Biotonu i CD Projektu, jednak bezkonkurencyjna okazała się Trakcja (+5,8%).

  Obligacje/Makro

  Wskaźnik Przyszłej Inflacji opracowywany przez BIEC wzrósł w lutym w stosunku do poprzedniego miesiąca, co sygnalizuje nasilenie tendencji inflacyjnych. GUS z kolei poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu o 1,8% rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 0,4%. Nieco większy od oczekiwań wzrost inflacji wpłynął na wzrost rentowności obligacji o krótszym terminie zapadalności. Dochodowość papierów 2-letnich zwiększyła się o 2 pb. Ceny obligacji na środku i długim końcu krzywej pozostały stabilne.

  Waluty

  Początek tygodnia okazał się niekorzystny dla złotego, który tracił na wartości w relacji do najważniejszych walut. Po południu dolar był wyceniany na 4,06 PLN, euro kosztowało 4,31 PLN, a za franka trzeba było zapłacić 4,04 PLN. Najmocniej, bo o ok. -1%, złoty osłabił się w relacji do funta- kurs pary GBP/PLN wzrósł do poziomu 5,09.

  Pobierz raport
 • 13.02.2017, 10:12

  raport dzienny: kolejne rekordy na Wall Street

  Giełda
  Radiowy wywiad J. Kaczyńskiego, w którym poruszona została kwestia rozwiązania problemu walutowych kredytów hipotecznych, „zelektryzował” w piątek inwestorów. Zdaniem prezesa PiS "frankowicze" powinni szukać pomocy w sądach, gdyż rząd nie może podejmować działań, które mogłyby doprowadzić do zachwiania stabilności systemu bankowego. Takie stanowisko jest ogólnie zbieżne z działaniami partii rządzącej w tym zakresie w ostatnich miesiącach, choć stoi w sprzeczności z deklarowanymi w kampanii wyborczej zapowiedziami konwersji kredytów frankowych i obciążeniu kosztami przewalutowania instytucji finansowych. W rezultacie koniec tygodnia okazał się bardzo dobrym okresem dla notowań banków mających spory udział kredytów w CHF w swoim portfelu. Kursy GetinNoble i Millennium wzrosły o kilkanaście procent, a silnie na wartości zyskiwały również walory największych banków. W trakcie sesji optymizm inwestorów zdawał się nieco przygasać, co najlepiej widać w przypadku BZWBK (spadek o 10 PLN od dziennych maksimów) i mBanku. Jednakże pomimo niewielkiego ochłodzenia branżowy indeks WIG-Banki "poszedł w górę" o +2,6%, a obok wspomnianych wcześniej pożyczkodawców, mocno rosły jeszcze Handlowy, PKO BP (ponad +3%) i Pekao SA. Akcje banków były w piątek liderami pod względem generowanych obrotów, ale na podium zmieścił się jeszcze KGHM, który zwyżkował o +2,4% w ślad za znacznymi wzrostami cen miedzi i wycen zagranicznych koncernów wydobywczych. W gronie blue chips bardzo dobrze wypadły również spółki z branży energetycznej (przeszło +2% zwyżki Enei i Energi), ponadto istotnie podrożało PGNiG (+3,1%). Na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem walory PKN Orlen i Orange Polska, zniżkujące o -1,6%. Obroty na piątkowej sesji przekroczyły 1,5 mld PLN, z czego 1,18 mld PLN przypada na handel w segmencie największych spółek. WIG20 zyskał +1,1%, natomiast wskaźnik mid-caps, mWIG40, wzrósł o +1,4%. W gronie "średniaków" uwagę zwracała mocna zwyżka kursu akcji Bogdanki (+6,6%)- inwestorzy pozytywnie odebrali aktualizację strategii na najbliższe lata. Poza wymienionym wcześniej bankami, istotne wzrosty zanotowały także CD Projekt, Comarch i Budimex. W segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji zdecydowanie wyróżniały się firmy z sektora energii (ZEPAK, Polenergia), a wcześniejsze straty odrabiały CI Games i Polnord. Sesji do udanych nie zaliczą za to udziałowcy Integera.Pl i Polimeksu. Indeks sWIG80 zwyżkował +0,6%, przez cały dzień utrzymując (podobnie jak WIG20 i mWIG40) wypracowane w pierwszej godzinie handlu zyski.

  Obligacje/Makro

  Wzrost apetytu na ryzyko spowodował spadki cen na globalnych rynkach długu. Podobna tendencja widoczna była w przypadku krajowych obligacji, gdzie wzrosły rentowności na całej długości krzywej. Najmocniej zwiększyły się dochodowości papierów 5-letnich i 10-letnich.

  Waluty

  Wypowiedzi J. Kaczyńskiego dotyczące kwestii kredytów frankowych wpłynęły na piątkowe umocnienie złotego. Krajowa waluta zyskała blisko +0,5% w relacji do euro, franka i funta. Względem dolara złoty umocnił się tylko nieznacznie, co było związane z aprecjacją dolara na rynkach światowych.

   

  Pobierz raport
 • 10.02.2017, 10:28

  Raport dzienny: WIG20 przebija z impetem 2100 pkt.

  Giełda
  Wskaźnik największych spółek, WIG20, z impetem sforsował wczoraj barierę 2100 pkt. i zakończył dzień wzrostem o +2,3%. Nieco mniejszą zwyżkę zanotował indeks spółek o średniej kapitalizacji, mWIG40, który zyskał +2,1%. W ten sposób warszawska giełda okazała się w czwartek najlepszym pod względem wzrostów rynkiem w Europie. Paliwa (nomen omen) do zwyżek dostarczały silnie rosnące walory koncernów paliwowych. Lotos podrożał o +5,5%, a z kolei PKN Orlen zyskał „tylko” +3,7%, jednak w ciągu dnia rósł nawet o +6%. Silnie drożały akcje banków, co jest efektem lepszych od oczekiwań wyników opublikowanych ostatnio przez mBank i Pekao SA. Dobre wyniki tego ostatniego oraz zapowiedź wypłaty sowitej dywidendy przełożyły się na blisko +3-proc. wzrost notowań. Zwyżki zaliczyły Alior (+6,6%), wspomniany mBank (+4,8%) oraz PKO BP (+3,6%). Pola nie ustępowały także spółki z branży energetycznej, które w komplecie zyskiwały ponad +3%. W efekcie WIG-Energetyka okazał się najlepszym indeksem branżowym na wczorajszej sesji. Do łask inwestorów wróciły akcje Orange Polska (+6,5%), natomiast powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze LPP (-1,7%) oraz KGHM i PGNiG. Wśród mid-caps uwagę zwracały znaczące zwyżki PKP Cargo, Comarchu, Orbisu i Sanoka. Solidnie na wartości zyskały także GPW, GTC, Uniwheels oraz walory banków (Millennium, GetinNoble, Handlowy). Uwagę zwraca duży wzrost obrotów w tym segmencie rynku, który był dwukrotnie wyższy niż obserwowany na wielu wcześniejszych sesjach w tym roku. Wartość handlu na całym rynku również znacząco wzrosła i przekroczyła 1,26 mld PLN. Na drugim planie pozostały wczoraj mniejsze spółki, których indeks zwyżkował o +0,8%. Z grona small-caps pozytywnie wyróżniły się Agora, Monnari, Mostostal Zabrze i Unibep, a ostatnie straty z nawiązką odrobiły 11Bit Studios oraz Groclin.

  Obligacje/Makro

  Niewielkie zmiany widoczne były wczoraj na rynku długu. Nieznacznie wzrosły rentowności obligacji na długim końcu krzywej, podczas gdy dochodowość papierów o krótszym i średnim terminie zapadalności pozostała praktycznie bez zmian. Rentowność 10-latek wynosiła po południu 3,79%.

  Waluty

  Złoty lekko osłabił się w czwartek w stosunku do dolara, euro i funta, z kolei zyskał nieznacznie wobec franka. W godzinach popołudniowych kurs pary CHF/PLN wynosił 4,04, natomiast dolar był wyceniany na 4,05 PLN, a euro kosztowało 4,32 PLN. W ciągu dnia cena funta wzrosła nawet do 5,08 PLN, ale potem obniżyła się o 1 grosz.

  Pobierz raport
 • 09.02.2017, 10:17

  Raport dzienny: senna sesja na GPW

  Giełda
  Warszawska giełda dostosowała się w środę do czołowych europejskich parkietów i przez większą część dnia widoczne były niewielkie zmiany. Indeksy WIG20 i sWIG80 na zamknięciu sesji notowały niewielkie spadki, a pozytywnym bohaterem okazał się wskaźnik spółek o średniej kapitalizacji. mWIG40 jedynie w pierwszych dwóch godzinach znajdował się „pod kreską”, a w kolejnych już systematycznie zyskiwał na wartości, dzięki czemu zakończył handel wzrostem o +0,6%. Obroty w tym segmencie rynku zwiększyły się, a największe wygenerowane zostały na walorach CD Projektu i JSW. To właśnie akcje producenta gier były obok silnie rosnącego Comarchu (+4,9%), Apatora, Kruka i GetinNoble Banku motorem napędzającym zwyżkę wskaźnika mid-caps. Istotny wzrost zaliczył również Budimex, który osiągnął najwyższy poziom w swojej giełdowej historii. Na przeciwnym biegunie znalazły się Kęty, które przed sesją zaprezentowało prognozy na najbliższe lata. Aktualizacja strategii nie spotkała się z przychylnym przyjęciem przez inwestorów i w rezultacie walory Spółki zostały przecenione o -4,3%. Istotny spadek (-3,1%) zanotował Bioton, który nie zaliczy do udanych również ostatniego półrocza. Wśród blue chips największe obroty wypracowały KGHM i Pekao SA, które dzisiaj ma przedstawić raport finansowy za ostatni kwartał. Gwiazdą środowej sesji okazał się jednak mBank (blisko +5%)- rynek pozytywnie przyjął rezultaty osiągnięte w 4. kwartale ubiegłego roku. Pomimo spadku zysku w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 roku, dochód netto okazał się wyraźnie lepszy od konsensusu rynkowego. Dobrego wrażenia nie zmąciła nawet wypowiedź prezesa, który ocenił, że Bank najprawdopodobniej nie wypłaci dywidendy za ubiegły rok. Powodów do zadowolenia nie mieli za to posiadacze Cyfrowego Polsatu i BZWBK, słabo wypadły także spółki z branży energetycznej. Spośród small-caps pozytywnie wyróżniały się Monnari i Rafako, a najsilniej wzrosły notowania Compu (+9,6%). Wśród outsiderów znalazły się walory 11Bit Studios, które korygowały wzrosty z ostatniego tygodnia.

  Obligacje/Makro

  Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie po posiedzeniu RPP oceniła, że dynamika cen ustabilizuje się w kolejnych kwartałach, a ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest niewielkie. Wg słów prezesa NBP, cała RPP zgadza się, że obecnie najlepszym stanowiskiem jest postawa "wait and see". Rentowności krajowych obligacji spadły na środku i długim końcu krzywej- podobna tendencja widoczna była również na rynkach bazowych.

  Waluty

  Środa była kolejnym dniem osłabienia złotego, który stracił w relacji do najważniejszych walut. Po południu dolar kosztował 4,03 PLN, euro było wyceniane na 4,31 PLN, a za franka trzeba było zapłacić 4,05 PLN. Do poziomu 5,05 PLN wzrósł kurs pary GBP/PLN.

  Pobierz raport
 • 07.02.2017, 11:10

  Raport dzienny: GPW najsilniejsza w Europie

  Giełda
  Warszawska giełda w dużej mierze zignorowała wczoraj słabą kondycję czołowych europejskich giełd i zakończyła dzień wzrostami indeksów spółek o dużej i mniejszej kapitalizacji. Od nieznacznego spadku rozpoczął za to tydzień wskaźnik mid-caps, który stracił niespełna -0,1%. Obroty w tym segmencie rynku były stosunkowo małe- niewykluczone, że po okresie silnych wzrostów indeksu mWIG40, inwestorzy skupili swoją aktywność na walorach mniejszych firm. Z grona „średniaków” najlepiej wypadł Amrest (+5,8%), a wyraźne- o ponad +2%, wzrosty zanotowały Stalprodukt, Uniwheels i GPW. Z kolei na przeciwnym biegunie znalazły się walory Apatora i Comarchu. Istotne ponad -2%-owe zniżki zaliczyły także Emperia, Grupa Azoty, Neuca i Trakcja. Wśród small-caps zdecydowanie wyróżniał się Polimex, który zakończył dzień zwyżką o +4,7%, choć w ciągu akcje rosły już nawet +10%. Wzrostowi kursu budowlanej spółki towarzyszyły spore, przekraczające 37 mln PLN, obroty. W ostatnich tygodniach widoczne jest większe zainteresowanie firmami z tego sektora, a wczoraj uwaga inwestorów zwrócona była dodatkowo na PBG i Mostostal Zabrze. O +4,2% „poszedł w górę” kurs 11Bit Studios, dzięki czemu walory producenta gier komputerowych osiągnęły historyczne maksima notowań. Znaczący wzrost zanotował Getin (+8,6%), a piątkową zwyżkę kontynuował Integer.Pl (+3,4%). Indeks sWIG80 zyskał +0,65%, podobnie jak i wskaźnik największych spółek. WIG20 jedynie w pierwszej godzinie sesji na krótko znalazł się na minusie, ale szybka kontra kupujących jeszcze przed południem znacznie przybliżyła indeks do poziomu 2100 pkt. Optymizm na GPW utrzymał się już do końca dnia, choć impet strony popytowej nieco wyhamował. Wzrosty w segmencie blue chips napędzały spółki paliwowe, banki (PKO BP i Pekao SA) oraz KGHM, wspierany przez rosnące ceny miedzi. Najmocniej zwyżkował Lotos (+3,5%), który przed sesją zaprezentował szacunkowe wyniki za ubiegły rok, a solidne wzrosty zanotowały ponadto Cyfrowy Polsat oraz CCC. Spośród spółek z sektora bankowego zwracała uwagę silna przecena notowań mBanku (-5,4%), słabiej wypadł również BZWBK. W niełasce inwestorów znalazły się także koncerny energetyczne. Obroty walorami największych spółek wyniosły 536 mln PLN, a największa aktywność przypadła na PKN Orlen i Pekao SA.

  Obligacje/Makro

  Na poniedziałkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało bony skarbowe za 1,22 mld PLN przy popycie sięgającym 3,71 mld PLN. Popyt na krajowy dług sprowadził rentowności obligacji 10-letnich nawet do poziomu 3,70%, jednak po południu ceny ponownie spadły i dzień zakończył się nieznacznym wzrostem dochodowości.

  Waluty

  Dobre nastroje utrzymujące się na rynkach wschodzących sprzyjały złotemu, dzięki czemu lekko zyskiwał w stosunku do najważniejszych walut. Późnym popołudniem tendencja nieco się zmieniła i PLN "oddał" wypracowane zyski. W skali całego dnia złoty umocnił się jedynie wobec euro i funta (o 1 grosz), zaś wycena dolara i franka praktycznie nie zmieniła się.

  Pobierz raport
 • 01.02.2017, 10:20

  Raport dzienny: wzrosty na GPW na zakończenie miesiąca

  Giełda
  Wtorkowa sesja przy Książęcej zakończyła się wzrostami głównych indeksów. WIG20 i mWIG40 zyskały po +0,3%, natomiast najmocniej zwyżkował sWIG80, który „poszedł w górę” o +0,7%. Przez większą część dnia wskaźnik blue chips notował wyraźne wzrosty (ok. +1%), jednak ujemne otwarcie i spadki za oceanem wpłynęły negatywnie na notowania na krajowym rynku. Liderem zwyżek wśród największych spółek był tym razem BZWBK (+2,5%), który wcześniejsze dwa dni miał istotnie gorsze od innych przedstawicieli sektora bankowego. Wzrosty cen metali przemysłowych przełożyły się na zwyżkę kursu akcji KGHM (+1,3%), który już tradycyjnie zanotował największe obroty. O ponad +1% zyskały ponadto Tauron, Lotos, Alior i Eurocash, a z kolei powodów do zadowolenia nie mieli udziałowcy LPP (-2,6%) i Cyfrowego Polsatu (-1,2%). Wolumen handlu w segmencie blue chips był większy niż w poniedziałek i osiągnął wartość 685 mln PLN. Zwiększyły się również obroty akcjami spółek o średniej kapitalizacji, które przyciągają coraz większą uwagę inwestorów. Wczoraj pozytywnie wyróżniały się notujące solidne zwyżki Wawel, ING i Benefit Systems. Sześć spółek osiągnęło wczoraj historyczne lub kilkuletnie maksima notowań. Na przeciwnym biegunie znalazły się mocno zwyżkujące ostatnio Amrest i Pfleiderer, istotny spadek zaliczyła Grupa Azoty. O -1,3% obniżył się kurs walorów Emperii, choć w ciągu dnia strata sięgała już prawie -10%. Powodem przeceny była informacja o decyzji Urzędu Kontroli Skarbowej nakazującej zapłatę 195 mln PLN zaległego podatku. Wśród mniejszych spółek największą aktywność inwestorów ponownie skupił na sobie Polimex. Uwagę zwracał również mocny wzrost akcji Atalu (+10,5%), któremu towarzyszyły relatywnie wysokie, jak na tą spółkę, obroty. Istotne zwyżki zanotowały również Oponeo.Pl, 11Bit Studios, BOŚ i Famur.

  Obligacje/Makro

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że na lutowych przetargach zaoferuje obligacje za 6-12 mld PLN oraz bony skarbowe za 2-4 mld PLN. Rentowności 10-letnich obligacji wyraźnie wzrosły, podczas gdy na krótkim końcu krzywej pozostały stabilne. Dochodowość 10-latek zwiększyła się do 3,87%.

  Waluty

  Wtorek przyniósł znaczące umocnienie złotego w stosunku do głównych walut. Istotny wzrost kursu pary EUR/USD na rynkach światowych spowodował, że dolar wyceniany był po południu na 4 PLN. Złoty znacząco zyskał również wobec funta (+1,5%), natomiast najmniej umocnił się względem euro i franka (1-2 grosze).

  Pobierz raport
 • 31.01.2017, 10:17

  Raport dzienny: Pogorszenie sentymentu na rynkach światowych

  Giełda
  Początek tygodnia na warszawskiej giełdzie przyniósł mocny spadek wskaźnika największych spółek. WIG20 krótko otwarciu wyszedł na plus, jednak w kolejnych godzinach wyraźnie naśladował zachowanie głównych indeksów rynków bazowych. W ostatniej godzinie, po słabym starcie handlu w USA, spadki nabrały tempa i w rezultacie indeks blue chips stracił -1,6%. Obroty w tym segmencie były znacznie mniejsze niż w ubiegłym tygodniu i wyniosły niespełna 520 mln PLN. Podobnie jak w ostatnich dniach aktywność inwestorów koncentrowała się na walorach KGHM, Pekao SA i PKN Orlen, które odpowiadają za przeszło połowę obrotów. Z grona największych firm słabością raziły banki, wśród których najgorzej ponownie wypadł BZWBK (-2,9%). Ponad -2-proc. zniżki zanotowały jeszcze mBank i Pekao SA, natomiast Alior i PKO BP straciły po -1,5%. O -2,4% został przeceniony PKN Orlen, a tylko nieco mniejszą stratę zaliczył KGHM. Walory miedziowego koncernu, które były jednym z liderów zwyżek w ostatnich tygodniach i skutecznie opierały się korektom, zniżkowały wczoraj w ślad za tracącymi na wartości akcjami firm wydobywczych notowanych na londyńskiej giełdzie. Spośród spółek z branży energetycznej najgorzej wypadły Enea i PGE (spadki o ponad -1,3%), z kolei Energa nieznacznie zyskała. Znacznie lepiej wyglądała sytuacja w segmencie spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji. mWIG40 zniżkował jedynie o -0,4%, natomiast sWIG80 leciuteńko wzrósł. Oznacza to, że krajowi inwestorzy nie byli skłonni do sprzedaży posiadanych papierów, licząc na dobre dane z krajowej gospodarki, których publikacja planowana jest w tym tygodniu. Wśród mid-caps uwagę zwraca solidny wzrost walorów Pfleiderer (+3,%), które kontynuowały piątkową zwyżkę. O +2,8% poszedł górę kurs akcji Benefit Systems, ustanawiając tym samym nowy historyczny szczyt. Spadkom przewodziły tym razem JSW, Kernel i Kruk. W gronie mniejszych spółek największe obroty wygenerowane zostały na Polimeksie, a wzrost zainteresowania inwestorów walorami budowlanej spółki skutkował również zwyżką kursu akcji o +8,3%.

  Obligacje/Makro

  Stabilna sytuacja panowała wczoraj na rynku długu. Większe wahania są możliwe w najbliższych dniach, po publikacji danych z gospodarki. Rentowności krajowych obligacji nieznacznie obniżyły się na środku i długim końcu krzywej. Dochodowość 10-latek spadła do poziomu 3,80%.

  Waluty

  Umocnienie dolara oraz pogorszenie nastrojów na rynkach przełożyły się na osłabienie złotego w relacji do najważniejszych walut. Po południu kurs pary USD/PLN przekraczał poziom 4,06, frank był wyceniany na blisko 4,07 PLN, natomiast notowania funta zbliżyły się nawet do 5,10 PLN. Złoty dosyć stabilnie zachowywał się za to w relacji do euro.


   

  Pobierz raport
 • 30.01.2017, 10:25

  Raport dzienny: Istotny wzrost indeksu sWIG80

  Giełda
  Warszawski parkiet "dzielnie zniósł” pogorszenie sentymentu na światowych rynkach. Podczas gdy giełdowe wskaźniki w zachodniej Europie notowały umiarkowane spadki, a słabsze dane z gospodarki amerykańskiej ostudziły zapał inwestorów za oceanem, główne indeksy na GPW w komplecie zakończyły piątkową sesję wzrostami. Najmocniej zwyżkował sWIG80 (+0,8%), utrzymujący przez większą część dnia równą formę. Warto zwrócić uwagę na relatywnie wysokie obroty, jakie od kilku dni generowane są w tym segmencie rynku. W piątek spore wymiany widoczne były na Rafako (ponad 20 mln PLN) i Impexmetalu, a ostatnią sesję minionego tygodnia obie spółki „okrasiły” solidnymi wzrostami. Liderem zwyżek był jednak Integer.Pl (+9,5%), który poinformował o osiągnięciu porozumienia z obligatariuszami dotyczącego przesunięcia terminu wykupu obligacji. Wyraźnie na wartości zyskały również Polimex oraz MCI, które ostatnich tygodni nie mogło zaliczyć do udanych. Poprawę notowań Funduszu należy wiązać z ogłoszoną ofertą skupu własnych akcji, o czym inwestorzy mogli dowiedzieć się dopiero po zakończeniu sesji. Indeks WIG20 zwyżkował w piątek o +0,2%, głównie dzięki dobrej postawie KGHM i wracającego do łask inwestorów PKN Orlen. Najsilniejszy wzrost zaliczył mBank (+2,8%), zaś o +1% „poszły w górę” akcje Pekao SA. Dobre zachowanie obu banków kontrastowało ze słabszą postawą pozostałych dużych kredytodawców, z których negatywnie wyróżnił się BZWBK (-2,5%). Z grona spółek energetycznych, które były liderami czwartkowych zwyżek, najgorzej wypadły Enea i Tauron, natomiast PGE zyskało +1%. Największe obroty wśród blue chips zanotował KGHM (blisko 220 mln PLN). Akcje miedziowego koncernu tuż po starcie handlu zanurkowały i traciły już ponad -7%, jednakże w kolejnych godzinach systematycznie zyskiwały na wartości, by zamknąć dzień wzrostem o +2,4%. Obroty na całym rynku były istotnie mniejsze niż w środę i czwartek, ale przekroczyły 1 mld PLN. Wśród mid-caps kursy akcji większości spółek spadły, jednak nie przeszkodziło to indeksowi mWIG40 w zaliczeniu kosmetycznej zwyżki. Najmocniej w górę poszły notowania Pfleiderera (+10,7%)- przebicie poziomu 40 PLN zachęciło inwestorów do kupna walorów. Na przeciwnym biegunie znalazły się JSW, Forte i Wawel, które straciły ponad -2,7%.

  Obligacje/Makro

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury opracowywany przez BIEC, wzrósł w styczniu o 1,3 pkt. w stosunku do grudnia osiągając wartość wyższą niż przed rokiem. Rentowności krajowego długu rosły w piątek na środku i długim końcu krzywej, ale po południu zaczęły spadać. Dochodowość obligacji 10-letnich obniżyła się do 3,82%.

  Waluty

  Końcówka tygodnia okazała się dobrym okresem dla złotego, który umocnił się w relacji do najważniejszych walut. Dolar tracił na rynkach światowych po publikacji danych nt. PKB za 4. kwartał, co przełożyło się na spadek kursy pary USD/PLN do poziomu 4,05. Złoty najwięcej zyskał wobec funta, natomiast względem euro i franka umocnił się o ok. 0,2%.

  Pobierz raport
 • 27.01.2017, 10:07

  Raport dzienny: Energetyka na celowniku inwestorów

  Giełda
  Jeszcze w poniedziałek wskaźnik największych spółek znajdował się poniżej okrągłej bariery 2000 pkt., a już wczoraj "flirtował" z poziomem 2100 pkt. WIG20 ok. godz. 16.00 na krótko znalazł się powyżej 2100 pkt., zyskując nieco ponad +1%, jednak ostatnia godzina handlu przyniosła realizację zysków i indeks blue chips w szybkim tempie oddał zyski, mozolnie wypracowane w ciągu całego dnia. Początek sesji na GPW to z jednej strony próba kontynuacji środowego rajdu, ale także i spadek poniżej poziomów zamknięcia. Kolejne godziny przyniosły poprawę nastrojów i walory najpłynniejszych spółek systematycznie zwyżkowały. Mimo zjazdu w końcówce sesji, WIG20 na finiszu notował niewielki wzrost (niespełna +0,1%). Na celowniku inwestorów znalazły się tym razem spółki z branży energetycznej. Na rynek nie trafiła żadna istotna informacja, która mogłaby tłumaczyć taki nagły przypływ zainteresowania tym sektorem. Można przypuszczać, że kupujący zaczęli doceniać te branże, które w ubiegłym roku przez długi czas pozostawały w niełasce rynku. Pomimo korekty akcje Energi i Enei zwyżkowały odpowiednio o +9,2% i +8,2%, a w trakcie sesji notowały dwucyfrowe wzrosty. Na wyraźnym plusie zamknęły dzień także PGE i Tauron, a branżowy subindeks WIG-Energetyka poszedł w górę o +4,7%. Banki, które były gwiazdami środowej sesji, wypadły słabiej, chociaż PKO BP zyskiwało nawet +2%. Jednak na koniec dnia zmiany kursów walorów największych banków nie przekraczały 1%, wyjątek stanowił jedynie mBank (-1,1%). Obroty w segmencie blue chips przekroczyły 1,22 mld PLN, a najchętniej handlowano akcjami Pekao SA i KGHM. Miedziowy koncern wczoraj nieznacznie zniżkował (-0,5%), na co częściowo wpłynęła korekta na rynku metali przemysłowych. Indeks spółek o średniej kapitalizacji wzrósł w czwartek o +0,3%, natomiast zwyżka wskaźnika small-caps była o połowę mniejsza. Oba indeksy przez całą sesję utrzymywały się na niewielkich plusach. W gronie „średniaków” uwagę zwracały spore obroty akcjami ING (ponad 80 mln PLN), które zaliczyło blisko -3,5% korektę. Istotną przecenę zanotowały również Amica, Echo, Robyg i Trakcja, co kontrastowało z mocnym wzrostem kursu Amrestu (+6,8%). Drugi dzień z rzędu wyraźnie zwyżkowało Forte, powyżej poziomu 71 PLN znalazły się walory JSW (+2,6%), a na historyczne maksima wspięły się Kęty. Wśród mniejszych spółek aktywność inwestorów koncentrowała się na Polimeksie i Impexmetalu, solidny wzrost zaliczyły akcje Getin Holding (+4,5%), ale najsilniej zwyżkował BOŚ (+15,6%).

  Obligacje/Makro

  Z protokołu ze styczniowego posiedzenia RP wynika, że stopy procentowe powinny w najbliższych kwartałach pozostać na stabilnym poziomie. Członkowie Rady zwracali uwagę rosnącą dynamikę cen, oceniali także, ze spowolnienie jest przejściowe, a wzrost gospodarczy powinien przyspieszyć w tym roku. Rentowności krajowych obligacji wyraźnie wczoraj wzrosły- dochodowość papierów 10-letnich wynosiła 3,85%.

  Waluty

  Umocnienie dolara na rynkach światowych wpłynęło na zachowanie rodzimej waluty. Złoty osłabił się względem "zielonego" oraz franka, zyskał za to w relacji do euro. Późnym popołudniem kurs pary USD/PLN wzrósł nawet do 4,08, natomiast euro wyceniane było na 4,34 PLN.

  Pobierz raport
 • 26.01.2017, 10:16

  Raport dzienny: Euforia zakupów na GPW

  Giełda
  Na warszawskiej giełdzie widoczna była w środę wręcz euforia zakupów. Rzadko zdarza się, aby wzrosty akcji największych banków przekraczały +6%. W połączeniu z ponad +4-proc. zwyżką kursu KGHM oraz dobrym zachowaniem spółek z branży energetycznej, wynik wczorajszej sesji musiał być imponujący. Indeks WIG20 „poszedł w górę” o +3,3%, zyskując nieprzerwanie od początku handlu. Sesja toczyła się pod dyktando kupujących, a pozytywny sentyment na rynkach bazowych dostarczał dodatkowych zachęt do inwestycji. Wzrostom przewodził sektor bankowy, wspierany przez wyraźnie rosnące kursy czołowych europejskich instytucji finansowych. Paliwa do zwyżek dostarczyły także lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne BZWBK oraz ostatnie opinie agencji ratingowych, które oceniły, że najnowsze rekomendacje KSF nie powinny mieć wpływu na sytuację finansową sektora. W rezultacie branżowy indeks WIG-Banki zyskał wczoraj +5,6%, a najmocniejsze wzrosty zanotowały mBank (+7,4%) i BZWBK (+7%). Poza wspomnianymi wcześniej walorami KGHM, banków (PKO BP. Pekao SA, Alior), spółkami z sektora energii (Enea, Energa), znaczące zwyżki zanotowały także PZU (+2,7%), Eurocash (+2,5%) i spadające ostatnio CCC (+4,9%). Obroty przekroczyły wczoraj 1,5 mld PLN, z czego na blue chips przypada 1,15 mld PLN. Dobre nastroje utrzymywały się także w segmencie spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji. Indeksy mWIG40 i sWIG80 również zyskiwały przez cały dzień, a na zamknięciu sesji zwyżkowały odpowiednio o +2,5% i +1,2%. Także poziom obrotów był relatywnie wysoki. W gronie mid-caps największy wzrost zaliczyła JSW (+7,1%), mocno w górę poszedł także kurs walorów Forte (+5,6%), które zaprezentowało wstępne wyniki osiągnięte w 4. kwartale. Wzrosty wielu spółek przekraczały +3%, a o dobrych nastrojach i świetnej passie w tym segmencie rynku świadczy fakt, że kursy aż 14 firm zanotowały historyczne lub kilkuletnie maksima. Z grona spółek wchodzących w skład indeksu sWIG80 na uwagę zasługuje imponująca zwyżka Getinu (+13,6%).

  Obligacje/Makro

  GUS poinformował, że stopa bezrobocia wzrosła w grudniu do 8,3%. Wzrost apetytu na ryzykowne aktywa przyczynił się do spadku cen obligacji na rynkach bazowych, co jednocześnie oznacza wzrost ich rentowności. O 3-4 pb. zwiększyła się także dochodowość krajowego długu na środku i długim końcu krzywej.

  Waluty

  GUS skorygował dane o produkcji przemysłowej w listopadzie z 3,3% do 3,1%. Z pozytywnego sentymentu na giełdach skorzystały także waluty krajów naszego regionu. Złoty umacniał się w środę w relacji do dolara, euro i franka, stracił natomiast wobec funta.

  Pobierz raport
 • 25.01.2017, 10:10

  Raport dzienny: KGHM gwiazdą sesji

  Giełda
  Wskaźnik największych spółek „nie zabawił” długo poniżej poziomu 2000 pkt. Na wtorkowej sesji tylko w pierwszej godzinie znajdował się „pod kreską”, jednak w kolejnych godzinach utrzymywał się na blisko +0,5% plusie. W końcowej fazie handlu kupujących dodatkowo zmobilizowała niezła postawa Wall Street i ostatecznie WIG20 zyskał +1,1%. Obroty wyraźnie wzrosły i wyniosły 1,1 mld PLN, z czego niespełna 850 mln PLN zostało wygenerowanych w segmencie blue chips. Gwiazdą wczorajszej sesji był KGHM, który zyskał ponad +4% przy relatywnie dużych obrotach. Walory miedziowego koncernu zwyżkowały w ślad za rosnącymi wycenami akcji spółek surowcowych notowanych na londyńskiej giełdzie. Mocno rosły metale przemysłowe- warto zwrócić uwagę na najnowszy raport Banku Światowego, którego analitycy prognozują, że w tym roku utrzymają się wysokie ceny surowców. Do wzrostu indeksu WIG20 przyczyniło się również dobre zachowanie spółek z branży energetycznej (PGE i Tauron) oraz instytucji finansowych, z których najlepiej wypadł mBank (+3,5%). W minorowych nastrojach kończyli dzień posiadacze akcji spółek modowych- uwagę zwraca kolejna słabsza sesja CCC, które wczoraj na chwilę znalazło się poniżej poziomu 200 PLN. Wyceny koncernów paliwowych praktycznie nie zmieniły się, jednak zarówno w przypadku PKN Orlen i Lotosu, „czkawką” odbija się ubiegłotygodniowa informacja o zakupach dokonanych przez PERN. Dobra passę podtrzymały we wtorek spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji, których wskaźniki wzrosły odpowiednio o +1,1% i +0,8%. Oba indeksy systematycznie zyskiwały niemal przez całą sesję, a wzrostom towarzyszyły stosunkowo duże obroty. Spośród mid-caps pozytywnie wyróżniły się Boryszew, GPW. Millennium, Pfleiderer, Uniwheels i Synthos. Warty podkreślenia jest fakt, że 10 spółek wchodzących w skład indeksu mWIG40 zanotowało historyczne lub kilkuletnie maksima. Z grona mniejszych spółek uwagę zwraca kolejna solidna zwyżka kursu akcji Quercus TFI, silne wzrosty zaliczyły także Auto Partner, Impexmetal i TIM. Na szerokim rynku silnie rosły walory Serinusa (przeszło +18%), wyraźnie zwyżkowały również akcje spółek zajmujących się dystrybucją wyrobów stalowych (Kons. Stali, Stalprofil).

  Obligacje/Makro

  Ceny krajowego długu nieznacznie wzrosły we wtorek, a podobna tendencja widoczna była na innych rynkach regionu. Tym samym rentowności obligacji skarbowych lekko spadły na całej długości krzywej. Dochodowość 2-latek obniżyła się o 1 pb. do 1,95%, zaś 5-latek i 10-latek o 2 pb. do (odpowiednio) 2,91% i 3,78%.

  Waluty

  Wyrok Sądu Najwyższego Wlk. Brytanii ws. uruchomienia procedury Brexitu początkowo wpłynął na osłabienie funta, jednak po południu brytyjska waluta zaczęła odzyskiwać „utracony teren”. Kurs pary GBP/PLN spadł nawet do 5,05, ale potem wrócił do poziomu 5,09. W relacji do dolara, euro i franka złoty nieznacznie się umocnił.

  Pobierz raport
 • 24.01.2017, 10:11

  Raport dzienny: WIG20 poniżej 2000 pkt.

  Giełda
  Słabsza postawa walorów dużych banków przyczyniła się do spadku indeksu WIG20 poniżej poziomu 2000 punktów. Zanotowane wczoraj obroty w segmencie blue chips nie były jednak duże i wyniosły niespełna 428 mln PLN. Największy wolumen ponownie osiągnął PKN Orlen (125 mln PLN), który zakończył dzień lekką zniżką, choć początkowo próbował odrabiać piątkowe straty. Najmocniej przecenione zostało CCC (-4%), a o połowę mniejszą stratę zaliczył Eurocash. Jednakże największym ciężarem dla indeksu WIG20 były akcje czołowych banków. Spadki BZWBK i mBanku wyniosły -2,8%, natomiast PKO BP potaniało o -2,1%. Tylko lekkim wzrostem zakończył dzień KGHM, choć ceny metali przemysłowych wyraźnie zyskiwały. Negatywnie na wycenę miedziowego koncernu mogła wpłynąć wypowiedź J. Kaczyńskiego, który praktycznie rozwiał możliwość likwidacji w najbliższym czasie tzw. podatku miedziowego. Powody do zadowolenia mieli za to udziałowcy PGNiG (+1,9%). Wskaźnik największych spółek stracił wczoraj -0,7%, kończąc dzień na minimum. Zupełnie odmiennie i znacznie ciekawszy przebieg miała sesja w segmencie spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji. Oba indeksy praktycznie przez całą sesję znajdowały się po „zielonej stronie” rynku, osiągając w ostatniej fazie handlu coraz wyższe poziomy. mWIG40 wzrósł o +0,6%, natomiast sWIG80 zyskał +0,5%. Krajowi inwestorzy widząc, że po sforsowaniu okrągłej bariery 2000 pkt., WIG20 zaczyna nieco słabnąć, zwrócili się w kierunku spółek z drugiej i trzeciej linii. Wśród mid-caps liderem pod względem obrotów był CD Projekt, detronizując w ten sposób JSW. Walory węglowej spółki zakończyły dzień spadkiem o -2,3%, notując wczoraj przy okazji jeden z gorszych wyników. Pozytywnie wyróżniły się za to akcje Apatora, Boryszewa, Ciechu, GPW i Trakcji, których kursy wzrosły o przeszło +4%. Niemniej solidne (ponad +3%) zwyżki zanotowały Stalprodukt, GTC i Amica. W gronie mniejszych spółek uwagę zwracał mocny wzrost kursu Torpolu (blisko +6%), który ma szansę na zdobycie kontraktu o wartości niespełna 500 mln PLN. Najmocniej na wartości zyskały Quercus TFI i Prairie Mining (ponad +7%), natomiast najchętniej handlowano akcjami budowlanego Polimeksu.

  Obligacje/Makro

  Bardzo udany przebieg miał poniedziałkowy przetarg, na którym Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK0419, PS0422, WZ1122, WZ0126 i DS0727 łącznie za blisko 10,69 mld PLN przy popycie sięgającym 22,3 mld PLN. Uzyskane przez MF ceny były wyższe od planowanych, dzięki czemu na całej długości krzywej o 2-4 pb. obniżyły się rentowności obligacji na rynku wtórnym.

  Waluty

  Osłabienie dolara na rynkach światowych przełożyło się na umocnienie złotego względem amerykańskiej waluty. Po południu dolar wyceniany był na 4,07 PLN. Złoty zyskał również w relacji do brytyjskiego funta (kurs pary GBP/PLN spadł do poziomu 5,08), natomiast w stosunku do euro i franka pozostawał stabilny.

  Pobierz raport