Raporty giełdowe i rynkowe

RSS
Raporty miesięczne
 • 24.02.2017, 12:12

  Raport miesięczny: Luty 2017

  Nastroje na krajowym rynku długu istotnie pogorszyły się w styczniu. Wyrazem tego był wyraźny wzrost rentowności obligacji skarbowych na całej długości krzywej. Dochodowość 10-latek zwiększyła się do 3,88%, w przypadku 5-latek wzrosła do 3,17%, natomiast rentowność papierów 2-letnich przekroczyła 2,20%. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przetargi obligacji organizowane przez Ministerstwo Finansów, które od nowego roku przeprowadzane są w innej niż dotychczasowa formule (oferowane są papiery kilku serii). Deklarowany popyt okazał się ponad dwukrotnie większy od podaży, dzięki czemu resort sprzedał obligacje za przeszło 15 mld PLN, a stopień pokrycia tegorocznych potrzeb pożyczkowych przekroczył 35%.

  Pobierz raport
 • 26.01.2017, 10:20

  Raport miesięczny: Styczeń 2017

  Zaskakująca decyzja agencji S&P wpłynęła korzystnie na notowania polskich aktywów- w grudniu rosły ceny obligacji, umacniał się też złoty. Dane makroekonomiczne sygnalizują, że sytuacja gospodarcza ulega poprawie. Napływ kapitału zagranicznego wywołał imponujące wzrosty na warszawskim parkiecie.
  W pierwszych dniach grudnia agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie „BBB plus”, ale jednocześnie (ku zaskoczeniu ekonomistów) podniosła jego perspektywę do stabilnej. Analitycy agencji ocenili, że pozycja budżetowa w ostatnich miesiącach nie uległa pogorszeniu, pomimo niższego od oczekiwań wzrostu gospodarczego. Wskazali również, że wygasły obawy o dalsze osłabienie kluczowych instytucji (NBP, Trybunał Konstytucyjny). Decyzja S&P okazała się dużą niespodzianką dla rynku, gdyż w styczniu ubiegłego roku obniżyła ona nie tylko ocenę wiarygodności kredytowej (z „A minus”), ale i perspektywę ratingu (do negatywnej). Dodatkowo w drugiej połowie listopada na rynek trafiły niepokojące opinie ze strony innych agencji, które wskazywały na zagrożenia dla budżetu wynikające z przyjęcia przez Sejm ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

  Pobierz raport
 • 29.12.2016, 15:10

  Raport miesięczny: Grudzień 2016

   

  Niespodziewany wynik wyborów prezydenckich w USA wywołał spadki na rynkach wschodzących, w tym i na GPW. Na wartości traciły nie tylko krajowe akcje, ale również i obligacje; znaczące osłabienie zanotował polski złoty. Dane z rodzimej gospodarki potwierdziły spowolnienie dynamiki PKB i nie napawają póki co optymizmem na najbliższe kwartały.

  Listopad okazał się słabym okresem dla głównych indeksów warszawskiego parkietu. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca były wybory prezydenckie w USA, z których ku ogólnemu zaskoczeniu zwycięsko wyszedł Donald Trump. Negatywna reakcja na rynkach rozwiniętych była znacznie krótsza niż w przypadku Brexitu, jednak rynki wschodzące znajdowały się pod presją podaży, a wskaźnik MSCI EM stracił w tym czasie -4,7%. Na tym tle giełda przy Książęcej wypadła całkiem nieźle, jednak w skali miesiąca spadek indeksu szerokiego rynku, WIG, przekroczył -1,1%. Nieco mniejszą zniżkę zanotował WIG20 (-0,9%)- w gronie blue chips zdecydowanie wyróżniał się KGHM. Rosnące od wyborów w USA ceny metali przemysłowych wsparły notowania miedziowego koncernu- akcje KGHM wzrosły o niemal 23%. Umocnienie franka szwajcarskiego przy braku rozwiązania kwestii walutowych kredytów hipotecznych negatywnie wpłynęły natomiast na notowania banków. Słabo wypadły także spółki z branży energetycznej. Indeksy sektorowe obejmujące walory instytucji finansowych oraz koncernów energetycznych straciły ponad -5,5%.

  Pobierz raport
 • 29.11.2016, 13:43

  Raport miesięczny: Listopad 2016

  W centrum uwagi inwestorów w październiku znajdowały się spółki o dużej kapitalizacji, szczególnie z sektora paliwowego. Ceny krajowych obligacji spadały w ślad za zniżkującymi cenami długu na rynkach bazowych. Złoty wyraźnie osłabił się w relacji do dolara.

  Blue chips w natarciu. Po fatalnym wrześniu krajowe blue chips w imponującym stylu wróciły w październiku do łask inwestorów. Indeks WIG20 wzrósł o +6,2% i z nawiązką odrobił straty sprzed miesiąca, znajdując się jednocześnie w gronie najsilniej rosnących wskaźników europejskich parkietów. Duża w tym zasługa spółek paliwowych, PKN Orlen i Lotosu, które zyskały ponad +19%. Oba koncerny zaprezentowały wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Na ich poziom spory wpływ miało wprowadzenie tzw. „pakietu paliwowego”, który ma na celu ograniczenie szarej strefy. Istotne wzrosty zaliczyły także spółki z branży energetycznej, spośród których najlepiej wypadła Enea zwyżkując o ponad +18%. Sektorowy indeks WIG-Energia wzrósł w ubiegłym miesiącu o blisko +4%. Poprawa notowań koncernów energetycznych stanowi dużą niespodziankę, ale powodów lepszego zachowania przedstawicieli sektora należy upatrywać w rosnących cenach surowców. Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku węgla koksowego i energetycznego korzystnie wpłynęła na kursy JSW i Bogdanki, które zyskały (odpowiednio) ponad +37% i 22%. Przyjęcie nowej polityki dywidendowej wsparło notowania PZU, jednak liderem zwyżek spośród największych spółek okazało się LPP. Odzieżowa spółka pochwaliła się wzrostem wolumenu miesięcznej sprzedaży, jednak rynkowi najbardziej spodobało się zwiększenie uzyskiwanej marży.
  Pobierz raport
 • 20.10.2016, 11:50

  Raport miesięczny: Październik 2016

  Sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej pozwala na nieco większy optymizm, jednak studzi go dalsza słabość w inwestycjach. Materializacja ryzyka politycznego przesądziła o spadku indeksu największych spółek, natomiast mid- i small-capy nadal są w dobrej kondycji.

  Spółki o mniejszej i średniej kapitalizacji kontynuowały wzrosty zapoczątkowane w pierwszej połowie lipca. Jednakże widoczne było wyhamowanie zwyżek ze względu na ochłodzenie na rynkach globalnych oraz realizację zysków po ponad dwumiesięcznym letnim rajdzie. „Zadyszkę” złapali niedawni liderzy, aczkolwiek skala wakacyjnych wzrostów była na tyle solidna, że obecnie w wielu przypadkach można mówić o przekroczeniu aktualnych wycen analityków. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał +2,2%, natomiast sWIG80 wzrósł o +1,1%. W kręgu zainteresowania inwestorów znajdowały się szczególnie mniejsze spółki, które do tej pory w małym stopniu skorzystały na poprawie koniunktury. W ujęciu sektorowym zwyżki notowali deweloperzy oraz spółki z branży budowlanej.
  Znacznie gorzej wypadły rodzime blue chips, a największą przecenę zanotowały spółki pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa. Popłoch wśród inwestorów wywołała zapowiedź podniesienia wartości nominalnej akcji o 50 mld PLN w okresie 5 lat, co wiązałoby się z koniecznością zapłaty blisko 10 mld PLN podatku. Na „pierwszy ogień” miałyby pójść spółki z sektora energii- subindeks WIG-Energetyka spadł we wrześniu o blisko -9%. Sporą zniżkę zaliczyło także PGNiG (-5,3%), a wśród najmocniej tracących znalazł się ponadto Alior Bank (-12,9%), który złożył wiążącą ofertę na zakup działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska. Potencjalna akwizycja wymagałaby pozyskania nowego kapitału, najprawdopodobniej w drodze emisji akcji. Indeks WIG20 spadł o -4,7%, ale biorąc pod uwagę „odcięcie” dywidendy z akcji PZU, miesięczna strata jest nieco mniejsza (-3,8%).
  Pobierz raport
Raporty dzienne
 • 18.09.2018, 12:00

  Raport dzienny: Eskalacja wojny handlowej

   

  Świat
  Poniedziałkowa sesja na głównych światowych rynkach przebiegała w atmosferze wyczekiwania na  decyzję amerykańskiej administracji dotyczącej nałożenia nowej partii ceł na import z Chin do Stanów o rocznym wolumenie wynoszącym tym razem 200 mld USD. W takiej atmosferze poniedziałkowe notowania indeksów Shanghai Composite oraz Hang Seng przyniosły straty wynoszące odpowiednio -1,1% oraz -1,3%. Spadki dotknęły na ostatniej sesji również i akcje europejskie, natomiast ich skala była wyraźnie bardziej umiarkowana, a niemiecki indeks DAX grupujący spółki będące w dużej mierze globalnymi eksporterami spadł o jedynie -0,2%. Prezydent Donald Trump w trakcie trwania sesji giełdowych za oceanem ogłosił, iż oficjalny komunikat dotyczący amerykańsko-chińskich relacji handlowych zostanie opublikowany już po zamknięciu poniedziałkowych notowań. To wyczekiwanie wyraźnie ciążyło amerykańskim spółkom w trakcie wczorajszej sesji- między innymi spowodowało wyraźną korektę notowań spółek z grupy FAANG. Amerykańskie obligacje skarbowe znalazły się również pod presją, co spowodowało początkowo wzrost rentowności obligacji dziesięcioletnich do poziomu 3,02%- najwyższego od czterech miesięcy. Natomiast w trakcie trwania obrotu dynamika ta uległa korekcie, co spowodowało spadek rentowności dziesięcioletnich treasuries ostatecznie do poziomu 2,99%. Poza tym w poniedziałek korekcie uległ też indeks dolara, który spadł o -0,5%. Najświeższa, opublikowana po zamknięciu poniedziałkowej sesji za oceanem, decyzja w obszarze ceł nakłada obciążenia taryfowe w wysokości 10% na roczny wolumen importu z Chin o wartości 200 mld USD. Stawka ta ma zwiększyć się od dnia 1 stycznia 2019 roku do poziomu 25%. Strona chińska już zapowiedziała reakcję na decyzję amerykańską, sugerując między innymi, iż odrzuci ofertę przystąpienia do kolejnej tury rozmów handlowych, gdyż nie zamierza, jak to określono, negocjować z „pistoletem przystawionym do głowy”.
  Giełda
  Warszawska giełda rozpoczęła nowy tydzień spadkami indeksów grupujących spółki o największej i średniej kapitalizacji. Najsłabiej prezentowały się krajowe mid-caps, które z kolei do udanych mogły zaliczyć piątkową sesję. Przez cały dzień w obu tych segmentach rynku utrzymywały się słabe nastroje, a pesymizm inwestorów narastał z każdą godziną. Wyjątek stanowiły mniejsze firmy - wskaźnik sWIG80 w pierwszej fazie handlu umiarkowanie zyskiwał i dopiero po południu znalazł się "pod kreską", jednak ostatecznie zakończył sesję kosmetycznym wzrostem. Wartość obrotów na całym rynku przekroczyła 800 mln PLN, z czego za 613 mln PLN odpowiadają blue chips. W pierwszym szeregu uwagę zwracała słabsza postawa banków, z których najgorzej radził sobie Alior (-5,2%), a -2,5-proc. przecenę zaliczył Santander BP. W rezultacie branżowy subindeks WIG-Banki spadł o -1,9%. Solidne zniżki (ponad -2%) zanotowały spółki wydobywcze (JSW, KGHM), Orange Polska i PGNiG, a na wartości traciły także koncerny energetyczne. Po zielonej stronie rynku znalazły się tym razem CCC i firmy paliwowe. Spośród "średniaków" negatywnie wyróżniały się banki (Millennium, Handlowy), a koniec stawki z kilkunastoprocentowym spadkiem "okupował" Getin Noble Bank. Znacząco taniały również Asseco Poland i Grupa Azoty, natomiast do łask inwestorów wróciły akcje Medicalgorithmics (+5,6%). Liderami wzrostów w trzecim szeregu byli producenci gier komputerowych (TS Games, PlayWay), chętnie kupowane były też walory Altus TFI i Elemental Holding.
  Obligacje/Makro
  Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian wycen krajowego długu. Rentowności obligacji skarbowych nieznacznie (o 1 pb.) wzrosły na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  W poniedziałek złoty wykorzystał osłabienie dolara na rynkach światowych i umocnił się o 2 grosze względem amerykańskiej waluty. PLN lekko zyskiwał także w relacji do euro, franka i funta.
  Pobierz raport
 • 14.09.2018, 12:00

  Raport dzienny: Odreagowanie na GPW

   

  Świat
  Wczorajsze notowania rynkowe okazały się być szczególnie sprzyjające dla akcji amerykańskich do czego przyczynił się pomyślny, sierpniowy odczyt inflacji konsumenckiej za Oceanem wskazujący na pewne osłabienie tempa wzrostu cen, a co w ocenie rynkowej może skłonić członków Fed do nieco bardziej zachowawczego podejścia w kwestii tempa podwyżek stóp procentowych w nadchodzących kwartałach. Bieżący sentyment rynkowy zbudowany jest również ostatnimi doniesieniami prasowymi wskazującymi, iż zarówno strona chińska, jak i strona amerykańska zmierzają do kolejnej rundy rozmów handlowych, co rodzi pewne nadzieje, iż wzajemny spór mógłby potencjalnie zostać w przewidywalnej przyszłości rozwiązany. Ten dość pomyślny nastrój zmącił jednak w dniu wczorajszym tweet Donalda Trumpa twierdzący, iż to nie USA, a Chiny są bardziej zdeterminowane odnośnie zawarcia nowej umowy handlowej, a co stanowi zapowiedź kontynuacji prowadzenia twardych negocjacji oraz prawdopodobnych „nagłych zwrotów akcji” w czekających nas rozmowach. Sygnały te w konsekwencji wskazują, iż ostateczny układ w obszarze handlu może nie przybrać kształtu, jakiego większość rynkowa oczekuje, a co oczywiście będzie powodować pewną ostrożność wśród globalnych inwestorów. W dniu wczorajszym ponadto wyraźnie spadły ceny ropy naftowej do czego przyczyniły się informacje z amerykańskiej Energy Information Administration, iż globalna podaż ropy naftowej przekroczyła w sierpniu po raz pierwszy w historii poziom 100 mln baryłek dziennie, jak również doniesienia o obniżeniu klasyfikacji huraganu Florence ze stopnia 4 do 2, co potencjalnie ogranicza ryzyko wystąpienia większych szkód na amerykańskim wybrzeżu.    
  Giełda
  Czwartkowa sesja przy Książęcej przyniosła długo wyczekiwane odreagowanie. Doniesienia o możliwości wznowienia rozmów pomiędzy USA i Chinami, co mogłoby skutkować osiągnięciem porozumienia we wzajemnych kontaktach handlowych, sprawiły, że nastroje na giełdach znacząco się poprawiły. Już na otwarciu krajowe indeksy zwyżkowały, by w kolejnych godzinach jeszcze poprawić swoje osiągnięcia. Najlepiej wypadł wskaźnik grupujący spółki o średniej kapitalizacji - mWIG40 "poszedł w górę" +1,6%, napędzany dwucyfrowymi wzrostami Getin Noble Banku i Intercarsu. Wzięciem cieszyły się także akcje PKP Cargo, Bogdanki, Kruka i Grupy Azoty, z kolei wyprzedawane były walory Medicalgorithmics (-11,4%). W niełasce inwestorów znalazł się niedawny ulubieniec, Amrest. WIG20 zakończył dzień zwyżką o przeszło +1%, natomiast wskaźnik "maluchów" (sWIG80) zyskał +0,8%. W pierwszej linii najlepiej prezentowały się Santander PL (+4,4%) i PGNiG (+3,9%), a solidnymi wzrostami mogą się jeszcze pochwalić Eurocahs, KGHM i Cyfrowy Polsat. W segmencie small-caps na pierwszy plan wysuwały się Altus TFI (blisko +30%) oraz BA Holding (+20%). Imponujące, przekraczające +11-proc. zwyżki zanotowały jeszcze ATM Grupa i PHN, który opublikował lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Powody do zadowolenia mieli też udziałowcy Dom Development, Getin Holding i Rainbow Tours. Obroty na wczorajszej sesji były wyraźnie mniejsze od wygenerowanych w środę i sięgnęły 794 mln PLN.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w sierpniu o +2% rdr, zaś w porównaniu z poprzednim miesiącem wartość wskaźnika nie uległa zmianie. Na dotychczasowym poziomie utrzymał się również opracowywany przez BIEC, Wskaźnik Przyszłej Inflacji. Z komunikatu NBP wynika, że deficyt w obrotach bieżących wzrósł w lipcu do 809 mln EUR. Rentowności krajowych papierów skarbowych nieznacznie wczoraj wzrosły.
  Waluty                                                                                                                                           
  Przed południem złoty tracił względem najważniejszych walut, ale po publikacji danych nt. inflacji konsumenckiej w USA, zaczął wyraźnie umacniać się. W efekcie na zakończenie handlu PLN zyskiwał na wartości, a najmocniej spadł kurs pary USD/PLN.
  Pobierz raport
 • 13.09.2018, 11:33

  Raport dzienny: Przecena sektora bankowego

   

  Świat
  Pewna poprawa nastrojów w obszarze handlu międzynarodowego spowodowana propozycją strony amerykańskiej dotyczącą organizacji nowej rundy rozmów z przedstawicielami Chin pozwoliła na środowe odbicie notowań europejskich indeksów oraz pomyślne dla inwestorów czwartkowe notowania na rynkach azjatyckich. Jeśli chodzi o rynek amerykański, to indeksy za oceanem nie doświadczyły na ostatniej sesji szczególnej zmienności notowań. Sektory z dużym udziałem w kompozycji indeksu S&P 500- technologiczny (-0,5%) oraz sektor spółek finansowych (-0,9%) nie pozwalały na wyraźniejsze wzrosty pomimo wzrostów notowań ośmiu z pozostałych dziewięciu sektorów. Natomiast szczególnie pozytywnie na rynku amerykańskim wyróżniały się w trakcie środowej sesji spółki z branży podstawowych dóbr konsumpcyjnych (+1,3%) oraz telekomunikacyjne (+1,4%). Ceny ropy naftowej doświadczyły tylko lekkiej korekty po mocnych wtorkowych wzrostach do czego przyczyniały się też dane z gospodarki amerykańskiej wskazujące na wyraźny, tygodniowy spadek zapasów ropy naftowej. Amerykańskie obligacje skarbowe zyskały symbolicznie na wartości po spadku rentowności papierów 10-letnich o 1 punkt bazowy do poziomu 2,96%. Z pozostałych, istotnych czynników mających bieżący wpływ na zachowanie inwestorów należy również wspomnieć o zbliżającym się do południowo- wschodniego wybrzeża USA huraganie Florence, którego klasyfikacja została obniżona do poziomu- 3, a który to pomimo tego pozostaje nadal w klasie wiatrów o dużej sile.  
  Giełda
  Wczorajsza sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się silnym spadkiem wskaźnika największych spółek. Choć początek handlu nie wskazywał na taki rozwój sytuacji (WIG20 w pierwszych dwóch godzinach utrzymywał się po zielonej stronie rynku), to od południa nastroje zaczęły się systematycznie pogarszać. Słabsze zachowanie krajowych blue chips kontrastowało z pozytywnym sentymentem panującym na większości europejskich parkietów. Balastem dla indeksu WIG20 był sektor bankowy - spadki kursów akcji Aliora, Santandera PL i Pekao SA przekraczały -4-proc., a branżowy subindeks WIG-Banki stracił -3,1%. Mocno zniżkowały także PKO BP, PZU, Orange Polska, Energa i CD Projekt, natomiast na przeciwnym biegunie znalazły się bijący rekordy Lotos (+2,5%) oraz odrabiające straty z ostatnich dni JSW i PGE. Przewaga zniżkujących spółek była jednak na tyle znaczna, że na zamknięciu przecena WIG20 sięgała -1,7%. Wyraźnie lepiej prezentowały się tym razem spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji, a przewaga strony podażowej uwidoczniła się dopiero w ostatniej fazie handlu. sWIG80 stracił w środę -0,4%, a mWIG40 zaliczył jedynie kosmetyczną zmianę. Wyraźnie zwiększyła się aktywność inwestorów, choć tradycyjnie w centrum uwagi znajdowały się najpłynniejsze spółki. Wartość obrotu na całym rynku przekroczyła 1,26 mld PLN, z czego 1,06 mld PLN to "zasługa" rodzimych blue chips. Wśród mid-caps rosły notowania Bogdanki (+6,6%), Comarchu i Dino Polska, z kolei w gronie "maluchów" niekwestionowanym liderem był Altus TFI, którego kapitalizacja tylko wczoraj zwiększyła się o +35%.
  Obligacje/Makro
  Z projektu NBP dotyczącego założeń polityki pieniężnej na 2019 r. wynika, że cel inflacyjny zostanie utrzymany na poziomie 2,5% z pasmem odchyleń o 1 pp. W ocenie Banku sytuacja gospodarcza na świecie pozostanie korzystna, dynamika PKB Polski obniży się, wzrosnąć mają za to inwestycje prywatne. Największym czynnikiem ryzyka w ocenie NBP pozostaje ryzyko eskalacji globalnej wojny handlowej. Rentowności krajowych 5-latek i 10-latek obniżyły się o 4 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty lekko osłabiał się wczoraj w relacji do najważniejszych walut, jednak po południu w szybkim tempie odrobił wcześniejsze straty. W efekcie późnym popołudniem notowane były jedynie nieznaczne zmiany. 
   
  Pobierz raport
 • 11.09.2018, 12:00

  Raport dzienny: Nerwowość na akcjach JSW

   

  Świat
  Prezydent Donald Trump jak dotąd nie ogłosił oficjalnej decyzji dotyczącej nałożenia na Chiny nowych ceł dotyczących rocznego importu o wartości 200 mld USD, natomiast cały czas to istniejące istotne prawdopodobieństwo nałożenia nowych obciążeń utrzymuje inwestorów w „ostrożnościowych” nastrojach. W powiązaniu z tą kwestią Donald Trump zasugerował przez weekend przedstawicielom koncernu Apple, iż firma powinna rozwijać swoją produkcję w USA, jeśli obawia się wpływu ceł importowych z Chin. Słowa te zaniepokoiły początkowo inwestorów i spowodowały spadek ceny akcji Apple po raz czwarty z rzędu, tym razem o -1,3%, co w konsekwencji spowodowało również ograniczenie wzrostów całego sektora spółek technologicznych. W końcowej fazie sesji cały sektor zdołał jednakże „doszlusować” do wyniku całego szerokiego rynku w USA i ostatecznie wzrósł +0,3%. Zbliżający się do wybrzeży USA huragan Florence osiągnął w poniedziałek wysoki dla huraganów poziom czwarty i zgodnie z oczekiwaniami powinien osiągnąć amerykańskie wybrzeże w czwartek wieczorem. Będzie on miał najprawdopodobniej zauważalny wpływ na zachowanie amerykańskich indeksów w najbliższym czasie, a obecnie wyraźnie wspiera notowania firm z sektora wyposażenia domów oraz handlu materiałami budowlanymi, natomiast ciąży wycenom między innymi firm ubezpieczeniowych. W odniesieniu do pozostałych instrumentów finansowych na amerykańskim rynku, w poniedziałek wyceny treasuries pozostały praktycznie bez zmian- rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wyniosła 2,94%, a indeks dolara spadł -0,3% do poziomu 95,13.  
  Giełda
  Na większości europejskich parkietów utrzymywały się wczoraj pozytywne nastroje. Choć początek tygodnia przy Książęcej nie wypadł zbyt okazale, to po ubiegłotygodniowej przecenie cieszyć mogą nawet niewielkie wzrosty. Poza krótkimi epizodami wskaźnik największych spółek notował lekkie zwyżki, jednak jeszcze w ostatniej godzinie znajdował się po czerwonej stronie rynku. Dzięki mobilizacji kupujących na ostatniej prostej WIG20 zdołał wyjść na plus i zakończył dzień wynikiem o +0,6% lepszym od piątkowego zamknięcia. Ponownie słabiej wypadły indeksy grupujące firmy o średniej i mniejszej kapitalizacji, choć zarówno mWIG40, jak i sWIG80 na finiszu nieco poprawiły swój wcześniejszy dorobek. Obroty na poniedziałkowej sesji nie zachwyciły i wyniosły 689 mln PLN, z czego lwia część (ponad 557 mln PLN) została wygenerowana w segmencie blue chips. Liderem zwyżek w pierwszym szeregu był sektor bankowy reprezentowany przez mBank, Pekao SA, Santander BP i PKO BP, a rezultatem dobrego zachowania instytucji finansowych był wzrost sektorowego subindeksu WIG-Banki o +1,9%. Straty poniesione w minionych kilku dniach odrabiał CD Projekt (+3,6%), a wzięciem cieszyły się również walory Lotosu i Orange Polska. Kolejny dzień silnie taniały za to akcje JSW (-7,7%) - perspektywa zaangażowania kapitałowego w sektorze budowlanym nie spodobała się inwestorom. W drugiej linii w niełasce graczy znalazła się Bogdanka, solidne przeceny zaliczyły jeszcze Orbis i Medicalgorithmics. Rosły za to notowania Polimeksu (+7,6%), Millennium, LiveChat Soft. i Play'a. Spośród "maluchów" najlepszym wynikiem może pochwalić się Krezus (+16,5%), natomiast zdecydowanym outsiderem ponownie był Altus TFI (blisko -12%).
  Obligacje/Makro
  Nowy tydzień na rynku długu rozpoczął się od lekkich wzrostów cen krajowych obligacji skarbowych. Zwyżkowały notowania papierów na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty znacząco umocnił się wczoraj wobec franka (blisko 3 grosze), wyraźnie stracił za to w relacji do funta, który zyskiwał dzięki informacjom o możliwym osiągnięciu porozumienia ws. Brexitu. Krajowa waluta osłabiła się względem euro i umocniła w stosunku do euro, co można wiązać z wahaniami kursu pary EUR/USD.
  Pobierz raport
 • 07.09.2018, 11:25

  Raport dzienny: Pogrom małych i średnich spółek trwa

   

  Świat
  Kolejny dzień spadków amerykańskich indeksów sugeruje kontynuację lokalnej korekty, do czego przyczynkiem są widoczne spadki wycen spółek technologicznych. Indeks Nasdaq spadł w czwartek -0,9%, co było wynikiem zauważalnie gorszym od szerokiego rynku reprezentowanego przez indeks S&P 500 (-0,4%). Oprócz spółek technologicznych wyraźną słabość za Oceanem pokazywały również spółki z sektora energetycznego/paliwowego (-1,9%) do czego przyczyniały się spadki cen ropy naftowej – WTI (-1,1%), Brent (-0,8%). Dane opublikowane przez EIA dotyczące amerykańskich zapasów ropy oraz paliw przyniosły przy tym dość niejednoznaczne odczyty- zapasy ropy spadły w ubiegłym tygodniu o -4,3 mln baryłek, natomiast zapasy benzyn wzrosły o +1,85 mln bbl. W Waszyngtonie amerykańscy oraz kanadyjscy przedstawiciele kontynuowali w czwartek rozmowy dotyczące wspólnej polityki handlowej, a ponadto świat oczekuje na nowe informacje z Białego Domu dotyczącego potencjalnego nałożenia na Chiny nowych taryf celnych. Okres publicznych konsultacji przedmiotowego rozporządzenia minął w czwartek o północy czasu lokalnego. Kolejna runda ceł ma dotyczyć rocznego wolumenu importu o wartości 200 mld USD, a obejmować miałaby m.in. meble, produkty gumowe, rowery i produkty oświetleniowe. Przedstawiciele Chin zapowiedzieli natomiast w razie potrzeby wdrożenie adekwatnych środków odwetowych. Rentowności amerykańskich treasuries spadły w czwartek- rentowność dziesięcioletnich amerykańskich obligacji skarbowych wyniosła 2,88%. 
  Giełda
  Środa nie przyniosła poprawy nastrojów na warszawskim parkiecie. Wczorajsze spadki na krajowym rynku nie powinny dziwić, gdyż od rana na większości europejskich giełd dominował kolor czerwony. Choć wskaźnik blue chips w połowie sesji na chwilę wyszedł "nad kreskę", to presja strony podażowej w ostatniej fazie handlu sprawiła, że WIG20 zakończył dzień spadkiem o -1,1%. Indeksy mWIG40 i sWIG80 systematycznie zniżkowały od otwarcia, a na finiszu traciły odpowiednio -1,4% i -1%. Obroty na całym rynku sięgnęły 969 mln PLN, z czego blisko 775 mln PLN przypada na handel walorami największych firm. Z tego grona najmocniej taniały akcje koncernów energetycznych; sektorowy subindeks WIG-Energia spadł o -4,9%. Inwestorzy wyprzedażą zareagowali na informacje o porozumieniu Energi i Enei z FIZAN Energia ws. potencjalnego zaangażowania kapitałowego w budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka. Perspektywa sporych nakładów inwestycyjnych w połączeniu ze wzrostem cen surowców energetycznych oraz kosztów emisji CO2 sprawia, że walory spółek z sektora "parzą w ręce" giełdowych graczy. Solidne przeceny zaliczyły też CD Projekt (-5%) oraz Alior Bank (-4,3%). Rynek negatywnie przyjął medialne informacje o złożeniu oferty na zakup Eurobanku, gdyż w przypadku wygranej konieczne może być podwyższenie kapitału. Na przeciwnym biegunie znalazły się akcje spółek z branży paliwowej - kapitalizacja PKN Orlen zwiększyła się wczoraj o niespełna +4%. W segmencie mniejszych i średnich spółek spadki kontynuowały Altus TFI oraz podmioty z grupy L. Czarneckiego (Getin Noble Bank i Getin Holding).
  Obligacje/Makro
  Na wczorajszym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428, WZ0528 i WS0429 łącznie za blisko 4 mld PLN przy popycie sięgającym 6,78 mld PLN. Rentowności krajowych obligacji skarbowych wzrosły o 2-3 pb. na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Choć przed południem złoty lekko osłabiał się w stosunku do czołowych walut, to kolejne godziny przyniosły zmianę nastawienia i PLN z nawiązką odrobił wcześniejsze straty. Na zamknięciu wycena złotego nie odbiegała znacząco od poziomów ze środowego popołudnia.
  Pobierz raport
 • 06.09.2018, 10:31

  Raport dzienny: Dalsza przecena sektora energetycznego

   

  Świat
  Środa na Starym Kontynencie przyniosła kontynuację spadków, zaś w USA S&P500 odnotował trzeci spadek patrząc na ostatnie cztery sesje, tym razem o -0,3% w ujęciu dziennym. W Europie już od startu notowań szeroki indeks Stoxx 600 kontynuował spadki. Przecena sprowadziła indeks w okolice pułapu 376 pkt., po czym rozpoczęła się faza względnej stabilizacji. W końcówce notowań ponownie do głosu doszedł obóz podażowy i finalnie indeks odnotował spadek o -1,1% w ujęciu dziennym. W USA S&P500 w pierwszej godzinie handlu oddalił się na południe, co było pokłosiem wyraźnej słabości segmentu technologicznego oraz przeceny w obszarze dóbr luksusowych. Kolejne godziny handlu przyniosły pewne odbicie głównych indeksów, co pozwoliło na przekroczenie przez Dow Jones Industrial kursu odniesienia. Finalnie w USA środa przyniosła spadek S&P500 o -0,3% oraz nieznaczny wzrost Dow Jones Industrial o +0,1%. Za oceanem najlepiej w środę prezentował się argentyński Merval, który zyskał +4,1%. Na rynku walutowym dolar osłabił się względem euro, za które pod koniec dnia płacono powyżej 1,163 USD.
  Giełda
  Środa nie przyniosła poprawy nastrojów na warszawskim parkiecie. Wczorajsze spadki na krajowym rynku nie powinny dziwić, gdyż od rana na większości europejskich giełd dominował kolor czerwony. Choć wskaźnik blue chips w połowie sesji na chwilę wyszedł "nad kreskę", to presja strony podażowej w ostatniej fazie handlu sprawiła, że WIG20 zakończył dzień spadkiem o -1,1%. Indeksy mWIG40 i sWIG80 systematycznie zniżkowały od otwarcia, a na finiszu traciły odpowiednio -1,4% i -1%. Obroty na całym rynku sięgnęły 969 mln PLN, z czego blisko 775 mln PLN przypada na handel walorami największych firm. Z tego grona najmocniej taniały akcje koncernów energetycznych; sektorowy subindeks WIG-Energia spadł o -4,9%. Inwestorzy wyprzedażą zareagowali na informacje o porozumieniu Energi i Enei z FIZAN Energia ws. potencjalnego zaangażowania kapitałowego w budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka. Perspektywa sporych nakładów inwestycyjnych w połączeniu ze wzrostem cen surowców energetycznych oraz kosztów emisji CO2 sprawia, że walory spółek z sektora "parzą w ręce" giełdowych graczy. Solidne przeceny zaliczyły też CD Projekt (-5%) oraz Alior Bank (-4,3%). Rynek negatywnie przyjął medialne informacje o złożeniu oferty na zakup Eurobanku, gdyż w przypadku wygranej konieczne może być podwyższenie kapitału. Na przeciwnym biegunie znalazły się akcje spółek z branży paliwowej - kapitalizacja PKN Orlen zwiększyła się wczoraj o niespełna +4%. W segmencie mniejszych i średnich spółek spadki kontynuowały Altus TFI oraz podmioty z grupy L. Czarneckiego (Getin Noble Bank i Getin Holding).
  Obligacje/Makro
  Zgodnie z oczekiwaniami na wczorajszym posiedzeniu RPP pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Zdaniem członków Rady stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie do 2020 r. Prezes NBP ocenił, że gospodarka prawdopodobnie osiągnęła najwyższy pułap w cyklu, a poziom inwestycji nie daje powodów do niepokoju. O 2 pb. wzrosły wczoraj rentowności krajowych 5-latek i 10-latek.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty istotnie osłabiał się względem dolara i franka, jednak po południu straty zostały w szybkim tempie odrobione. Rósł także kurs pary EUR/PLN, co można wiązać z umocnieniem wspólnej waluty na rynkach światowych. Po informacjach o postępach w negocjacjach ws. Brexitu na wartości zyskiwał funt.
  Pobierz raport
 • 05.09.2018, 11:25

  Raport dzienny: KGHM traci wraz z przeceną miedzi na giełdach towarowych

   

  Świat
  Wtorkowa sesja w Europie przyniosła przewagę spadków, zaś w USA pierwszy dzień po przedłużonej przerwie przyniósł niewielką skalę przeceny. Na Starym Kontynencie początek sesji wskazywał na dominacje kupujących, jednakże Stoxx 600 tuż po dobrym starcie i wejściu na pułap 384 punktów rozpoczął drogę na południe. Kolejne godziny przy braku pozytywnych sygnałów dla obozu popytowego przyniosły w Europie spadki większości indeksów, zaś punkt równowagi został osiągnięty dopiero w ostatnich godzinach sesji. Finalnie Stoxx 600 stracił w ujęciu dziennym -0,7%, zaś niemiecki DAX spadł o ‑1,1%. W USA w poniedziałek inwestorzy obchodzili Święto Pracy, stąd start skróconego giełdowego tygodnia wypadł we wtorek. Od początku notowań indeks S&P500 znajdował się poniżej kursu odniesienia. Emocje na rynku były bardzo ograniczone, co odzwierciedlała jedynie kilkupunktowa zmienność indeksu. Obóz podażowy kontrolował sytuację, zaś w ujęciu segmentowym najsłabiej zachowywały się spółki telekomunikacyjne oraz nieruchomościowe. Finalnie S&P500 stracił w ujęciu dziennym -0,2%. Na rynku walutowym wtorek przyniósł umocnienie dolara względem euro, choć część tego ruchu została zniwelowana w końcówce dnia.
  Giełda
  Wtorkowa sesja przy Książęcej zakończyła się solidnymi spadkami czołowych indeksów. Choć początek handlu dawał nadzieję na kontynuację zwyżek przez największe spółki, to rosnąca presja ze strony sprzedających sprawiła, że już około południa wskaźnik blue chips znalazł się "pod kreską". W drugiej części dnia przewaga strony podażowej nie podlegała już dyskusji i na zamknięciu WIG20 tracił -1,5%. Słabe nastroje utrzymywały się także na większości rynków Starego Kontynentu, a dodatkowo po dniu przerwy sesja na Wall Street rozpoczęła się od zniżek. Kolejny dzień znacząco taniały walory spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, czego rezultatem były spadki indeksów mWIG40 (-1,5%) oraz sWIG80 (-1,8%). Obroty na wczorajszej sesji były wyraźnie wyższe niż w poniedziałek i sięgnęły 878 mln PLN, z czego ponad 680 mln PLN wygenerowane zostało w segmencie największych firm. W pierwszym szeregu najmocniej przecenione zostały KGHM (-5%) i Tauron (-4,6%); akcje lubińskiego koncernu traciły na wartości z powodu spadków cen miedzi na rynkach towarowych. Na przeciwnym biegunie znalazło się CCC (+4,6%), które w poniedziałek opublikowało wyniki sierpniowej sprzedaży. Wśród mid-caps imponujący wzrost zanotowały akcje 11Bit Studios (+11,5%), odrabiając w ten sposób część strat poniesionych w ostatnich dniach. Silnie zniżkowały za to Medicalgorithmics (-9,7%), Wirtualna Polska (-7,3%) oraz PKP Cargo (-5,4%). Z grona "maluchów" dołki pogłębiały akcje Altus TFI (-26,2%) oraz firm "kojarzonych" z funduszami zarządzanymi przez towarzystwo.
  Obligacje/Makro
  Na jutrzejszym przetargu sprzedaży obligacji Ministerstwo Finansów zaoferuje papiery OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428, WZ0528 i WS0429 o łącznej wartości 3-4 mld PLN. We wtorek notowania krajowych papierów skarbowych pozostawały dosyć stabilne.
  Waluty                                                                                                                                           
  Wzrost awersji do ryzyka przełożył się na wyraźne osłabienie złotego względem amerykańskiego dolara. Kurs pary USD/PLN zwyżkował od godzin porannych i po południu złoty tracił już blisko 4 grosze. O połowę mniejsze straty PLN poniósł w stosunku do euro, franka i funta.
   
  Pobierz raport
 • 04.09.2018, 11:26

  Raport dzienny: Mocna przecena spółek z branży gier komputerowych

   

  Świat
  Poniedziałkowy brak sesji giełdowej w Stanach spowodowany amerykańskim Świętem Pracy spowodował swoisty stan wyczekiwania na pozostałych kluczowych rynkach oraz pozwolił na odreagowanie indeksów chińskich w ślad za chwilowym brakiem nowej komunikacji dotyczącej nałożenia kolejnego pakietu ceł przez amerykańską administrację. Poniedziałkowe, sierpniowe, finalne odczyty przemysłowych indeksów PMI w Europie potwierdziły osłabienie sentymentu przedsiębiorców na Starym Kontynencie i nie dawały inwestorom dodatkowych powodów do zakupów akcji na europejskich parkietach. Aktualny brak porozumienia pomiędzy USA a Kanadą w kwestiach NAFTA oraz występujące ryzyko wzajemnego podniesienia ceł pomiędzy Stanami a Unią Europejską na samochody i komponenty z branży motoryzacyjnej, na poniedziałkowej sesji negatywnie wpływało na wyceny spółek motoryzacyjnych. Z kolei brak nowych informacji ze Stanów mogących potencjalnie wskazywać na zwiększenie ryzyk w obszarze handlu międzynarodowego pozwolił na wzrosty wycen części europejskich instytucji finansowych. We wtorek czeka nas druga tura odczytów przemysłowego PMI za sierpień- tym razem ze Stanów oraz Kanady, jak również dane dotyczące inflacji producenckiej w Strefie euro.
  Giełda
  Po spadkach w drugiej połowie ubiegłego tygodnia nowy miesiąc na GPW rozpoczął się od zwyżek wskaźnika największych spółek. Tuż po otwarciu WIG20 zaczął wyraźnie rosnąć i już po godzinie zyskiwał ponad +1%. W kolejnych godzinach sentyment nieco pogorszył się, jednak ostatnie słowo ponownie należało do kupujących. W efekcie zwyżka indeksu sięgnęła +0,8%, a końcowy wynik jest jednym z lepszych na tle innych europejskich giełd. Należy zwrócić uwagę na znacząco niższą aktywność inwestorów, co można wiązać z wolnym dniem za Oceanem i nieobecnością amerykańskich graczy. Wartość handlu walorami krajowych blue chips sięgnęła wczoraj 409 mln PLN, natomiast na całym rynku obroty wyniosły blisko 605 mln PLN. Poniedziałku do udanych nie zaliczą posiadacze akcji spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, gdyż zarówno mWIG40, jak i sWIG80 kontynuowały piątkowe spadki, tracąc odpowiednio -1% i -1,8%. Mocne przeceny kolejny dzień notowały akcje spółek z branży gier komputerowych - CI Games, 11Bit Studio oraz TS Games. Presja podaży widoczna była również w przypadku firm, w których znaczące udziały mają fundusze zarządzane przez TFI Altus (Oponeo.Pl, Rainbow Tours, Orzeł Biały). Po publikacji słabszych od oczekiwań wyników kwartalnych o ponad -19% obniżyła się kapitalizacja BA Holding. W pierwszym szeregu zwyżkom przewodziła Energa (+4,2%), z dobrej strony pokazały się także KGHM, PKN Orlen oraz banki (mBank i PKO BP). Na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem CD Projekt (-2%) oraz Tauron, który po spadku o -1% znalazł się na najniższym poziomie w swojej giełdowej historii.
  Obligacje/Makro
  Sierpniowy wskaźnik PMI dla Polski spadł w porównaniu do ubiegłego miesiąca do 51,4 pkt. (prognoza 53,1 pkt.). Początek tygodnia przyniósł istotny spadek cen krajowego długu; w rezultacie rentowności obligacji o średnim i dłuższym terminie zapadalności wzrosły o 3-4 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Odmiennie prezentowała się sytuacja na rynku walutowym, gdzie złoty umacniał się względem najważniejszych walut odrabiając w ten sposób straty poniesione w piątkowy wieczór. PLN zyskał ponad 1 grosz wobec dolara, euro i franka, natomiast kurs pary GBP/PLN spadł o blisko -1%.
  Pobierz raport
 • 03.09.2018, 12:00

  Raport dzienny: Słabość małych i średnich spółek

   

  Świat
  Oczy inwestorów zdecydowanie skierowane były na koniec tygodnia na Waszyngton i trwające negocjacje wokół nowej umowy NAFTA. Otwartym punktem pozostaje tutaj kształt nowej umowy z Kanadą, która ostatecznie nie została zawarta do ostatniego piątku. Wcześniej prezydent Trump ostrzegał stronę kanadyjską, iż jeżeli nowy układ nie zostanie zawarty do końca ubiegłego tygodnia, to będzie on skłonny zawrzeć nowy układ handlowy tylko z Meksykiem, a z pominięciem północnego, amerykańskiego sąsiada. Ostatecznie amerykańska administracja poinformowała, iż rozmowy te mają być kontynuowane w bieżącym tygodniu. Informacja ta pomogła amerykańskim indeksom na odrobienie porannych spadków. Nowe umowy mają docelowo zastąpić dotychczas obowiązujące zobowiązania dające podstawę funkcjonującej od 1994 roku Północnoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu (NAFTA). Obserwowane w piątek spadki cen ropy naftowej spowodowały, iż sektor spółek paliwowych w Stanach okazał się być najsłabszym w ostatnim miesiącu sektorem za Oceanem. Stracił on w skali całego miesiąca -3,8%, a dla porównania indeks S&P 500 wzrósł w sierpniu +3,0%. Niewielka zmienność panowała natomiast na rynku amerykańskiego długu, gdzie rentowność amerykańskich Treasuries spadła symbolicznie do poziomu 2,85%. Ponadto w stosunku do koszyka walut umocnił się amerykański dolar- indeks DXY wzrósł w piątek o +0,4%, co wzniosło go na najwyższy w skali całego ubiegłego tygodnia poziom. 
  Giełda
  Ostatnia sesja minionego tygodnia na warszawskiej giełdzie zakończyła się spadkami czołowych wskaźników. Mimo kolejnych rekordów za Oceanem od rana słaby sentyment utrzymywał się na większości parkietów Starego Kontynentu, nic więc dziwnego, że także i przy Książęcej więcej do powiedzenia mieli sprzedający. Choć WIG20 przed południem tracił już niespełna -1%, to w drugiej części dnia przez chwilę wydawało się, że wskaźnik krajowych blue chips zdoła wyjść na plus. Ostatnie słowo należało jednak do strony podażowej i w rezultacie indeks "poszedł w dół" o -0,7%. Obroty w tym segmencie rynku wyniosły 763 mln PLN, a wartość handlu akcjami wszystkich notowanych na GPW firm przekroczyła 1,01 mld PLN. W pierwszej linii liderami zniżek były spółki modowe (CCC -4,4%, LPP -2,3%), wyraźnie taniały również walory CD Projektu, Aliora, Lotosu oraz przedstawicieli branży wydobywczej (KGHM, JSW). Powody do zadowolenia mieli za to PZU i PGE, których kapitalizacja zwiększyła się o przeszło +1%. Zgoła odmienne nastroje towarzyszyły posiadaczom akcji producentów gier komputerowych. Inwestorom nie spodobały się plany podwyższenia kapitału zakładowego przez CI Games oraz wyniki kwartalne opublikowane przez 11Bit Studios. W efekcie walory obu firm zanotowały dwucyfrowe spadki. Informacja o zatrzymaniu byłych członków zarządu Altusa TFI spowodowała drastyczną przecenę papierów nie tylko samego towarzystwa, ale i firm, w której zarządzane przez niego fundusze dysponują znaczącym pakietem akcji. mWIG40 zniżkował w piątek o -1,1%, natomiast sWIG80 stracił na zakończenie tygodnia -1,7%.
  Obligacje/Makro
  W końcowym wyliczeniu GUS podał, że w 2. kwartale PKB wzrósł o +5,1% rdr, natomiast wg szacunkowych danych wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w sierpniu o +2% rdr, a w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny nie zmieniły się. Opracowywany przez BIEC Wskaźnik Rynku Pracy, który informuje o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, nieznacznie w sierpniu wzrósł. Na zakończenie tygodnia zniżkowały ceny krajowych 5-latek i 10-latek.
  Waluty                                                                                                                                           
  Dosyć stabilnie kształtowała się w piątek wycena złotego względem dolara - kurs pary USD/PLN utrzymywał się wokół poziomów z czwartkowego zamknięcia. W relacji do szwajcarskiego franka PLN lekko tracił, z kolei wobec euro zyskiwał po południu blisko 1,5 grosza.
   
  Pobierz raport
 • 31.08.2018, 10:30

  Raport dzienny: Problemy Turcji i Argentyny zwiększają awersję do ryzyka

   

  Świat
  Czwartek przyniósł na rynkach giełdowych ochłodzenie nastrojów – zarówno w Europie, jak i w USA przeważały spadki indeksów, choć ich skala była dosyć ograniczona. Na Starym Kontynencie od początku notowań dominował kolor czerwony, a indeks Stoxx 600 dość szybko dotarł do pułapu 384 pkt. Kolejne godziny wyglądały już lepiej z perspektywy posiadaczy akcji, a paneuropejski indeks stopniowo odrabiał straty. Finalnie udało się zmniejszyć skalę przeceny w ujęciu dziennym do -0,3%. W USA S&P 500 od początku notowań znajdował się poniżej poziomu odniesienia, a skala wahań była ograniczona. Nastroje popsuły doniesienia, iż już w nadchodzącym tygodniu prezydent D. Trump chce nałożenia ceł na towary z Chin, których roczna wartość importu do USA wynosi 200 mld USD. Końcówka sesji należała do rynkowych niedźwiedzi, którym jednak nie udało się sprowadzenia na finiszu indeksu S&P 500 poniżej pułapu 2.900 pkt. Finalnie w ujęciu dziennym indeks stracił -0,4%, a pozytywnie w sektorowych statystykach zaznaczał swoją obecność jedynie segment użyteczności publicznej. Na rynku walutowym dolar umocnił się względem euro oraz osłabił względem japońskiego jena.      
  Giełda
  Kolejne rekordy na Wall Street kontrastują w ostatnich dniach z sentymentem jaki panuje wobec rynków wschodzących. W depeszach agencji informacyjnych najczęściej przewijają się informacje z Turcji i Argentyny, jednak pogorszenie nastrojów zaczynają odczuwać także inne kraje zaliczane do grona emerging markets. Czwartkowe osłabienie złotego i spadki na GPW można po części wiązać właśnie ze wzrostem awersji do ryzyka, choć z drugiej strony nie należy zapominać o solidnych wzrostach, jakie od połowy lipca zanotował WIG20. Wczorajsza sesja przy Książęcej przebiegała pod dyktando sprzedających, którzy jeszcze przed południem przesądzili o końcowym wyniku. Wskaźnik blue chips po dwóch godzinach handlu tracił blisko -1%, a w kolejnych godzinach notowania oscylowały wokół tego poziomu. O połowę mniejszą przecenę zaliczył indeks "średniaków", natomiast nieco lepiej wypadły tym razem spółki o mniejszej kapitalizacji - sWIG80 zyskał +0,2%, dzięki mobilizacji popytu w ostatniej godzinie. Wyraźnie mniejsze były obroty, których wartość na całym rynku sięgnęła 865 mln PLN, z czego 726 mln PLN to "wkład", jak wniosły największe firmy. W pierwszym szeregu najmocniej na wartości zyskiwał Eurocash (+3,6%), inwestorzy pozytywnie przyjęli też wyniki PGNiG (+2,3%). Powodów do zadowolenia nie mieli za to udziałowcy CD Projektu (-4,3%), istotnie taniały też walory Orange Polska, PGE i PKN Orlen. Spośród mid-caps przecena dotknęła Medicalgorithmics i Bank Handlowy, z kolei w gronie "maluchów" na pierwszy plan wysunęły się Skarbiec Holding i Atal.
  Obligacje/Makro
  Opracowywany przez BIEC Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, który z wyprzedzeniem informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł w sierpniu. Składowe wskaźnika sygnalizują nadciągające nieuchronnie spowolnienie gospodarcze. W czwartek spadały dochodowości obligacji na środku i długim końcu krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Gorszy sentyment wobec walut krajów emerging markets osłabił wczoraj złotego, który wyraźnie tracił wczoraj na wartości w relacji do czołowych walut. O ponad 2 grosze zdrożały dolar i frank, natomiast w mniejszym stopniu wzrósł kurs pary EUR/PLN.
  Pobierz raport
 • 30.08.2018, 10:27

  Raport dzienny: Przystanek po kilkudniowym rajdzie ciężkich spółek

   

  Świat
  Środa przyniosła w Europie przewagę zwyżek, zaś w USA po raz kolejny odnotowano nowe historyczne rekordy. Na Starym Kontynencie pierwsza faza sesji przyniosła przewagę wzrostów, jednakże dość szybko na rynku zagościła korekta, która sprowadziła indeks Stoxx 600 poniżej poziomu odniesienia. Popołudniowa faza handlu przyniosła powolne wzrosty, zaś atmosferę rynkową poprawiał rosnący optymizm w kwestii rozmów handlowych miedzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą oraz wzrost apetytu na ryzykowne aktywa. Relatywnie słabo prezentował się rynek brytyjski, jednakże finalnie europejski Stoxx 600 w ujęciu dziennym zyskał +0,3%. W USA po neutralnym początku indeks S&P500 rozpoczął marsz na północ, zakończony wzrostem do okolic 2.915 pkt. Druga faza sesji przyniosła stabilizację, która umożliwiła na finiszu odnotowanie nowych rekordów S&P500 oraz Nasdaq Composite. W ujęciu dziennym za oceanem najlepiej prezentował się argentyński Merval (+1,5%). Na rynku walutowym euro umocniło się względem dolara – kurs eurodolara wzrósł na koniec dnia powyżej pułapu 1,17.      
  Giełda
  Po dwóch dniach silnych zwyżek na warszawskiej giełdzie widoczne było ochłodzenie nastrojów, ale spadki nie były duże. Przez całą sesję niewielką przewagę utrzymywała strona podażowa, jednak kupujący nie pozwolili na pogłębienie przeceny i na zamknięciu notowań WIG20 zniżkował o -0,4%. Uwagę zwraca rosnąca od kilku dni aktywność inwestorów - wczoraj wartość obrotów na całym rynku przekroczyła 1,06 mld PLN, z czego niespełna 869 mln PLN przypada na handel walorami największych firm. Powodów do zadowolenia nie mieli także gracze operujący w segmencie spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji. Choć sWIG80 zaliczył nieznaczny wzrost, a mWIG40 lekko stracił na wartości, to mówienie o ożywieniu w tych obszarach rynku (w kontekście widocznej w ostatnim czasie poprawy sentymentu) jest zdecydowanie na wyrost. W pierwszej linii gwiazdą był wczoraj Eurocash, który zaprezentował wyniki kwartalne. Mimo tego, że okazały się one zbieżne z oczekiwaniami, to akcje lidera hurtowej sprzedaży produktów FMCG sukcesywnie rosły od początku sesji. Inwestorzy pomni wcześniejszych rozczarowujących informacji chętnie nabywali walory spółki i na zamknięciu zwyżka sięgała +8,7%. Na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem Tauron (-3,4%) i PKO BP (-2,4%). W drugiej linii najlepiej radziły sobie Wirtualna Polska oraz Intercars, natomiast liderami pod względem przeceny były Medicalgorithmics i Polimex MS. Spośród small-caps silnie taniały walory Getin Holding i Prime Car Mgmt., na wartości zyskiwały za to Atal i Torpol. 
  Obligacje/Makro
  Informacje o deficycie budżetowym po lipcu negatywnie wpłynęły na wycenę krajowych papierów skarbowych. Ceny obligacji 5-letnich i 10-letnich lekko spadły, w efekcie czego ich rentowności wzrosły o 2 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty istotnie tracił wczoraj względem dolara, euro i franka, co można wiązać z dalszym osłabieniem tureckiej liry, co z kolei ma negatywny wpływ na waluty krajów rynków wschodzących. Dosyć zaskakująca wypowiedź głównego negocjatora UE ds. Brexitu sygnalizująca możliwość osiągnięcia kompromisu z Wlk. Brytanią wyraźnie umocniła funta. Kurs pary GBP/PLN wzrósł o blisko +1,5%.
  Pobierz raport
 • 29.08.2018, 11:23

  Raport dzienny: Zwiększone obroty na GPW

   

  Świat
  Wtorkowa sesja za Oceanem przyniosła kolejny dzień wzrostów indeksów akcyjnych, które pomimo stosunkowo niewielkiej skali pozwoliły na pobicie kolejnych rekordów notowań głównych indeksów akcyjnych. W przypadku pozostałych klas aktywów notowania amerykańskich obligacji skarbowych lekko spadły, po tym jak wzrósł poziom rentowności amerykańskich instrumentów dłużnych praktycznie na całej długości krzywej. Benchmarkowy poziom rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wzrósł w dniu wczorajszym o cztery punkty bazowe do poziomu 2,88%. We wtorek obniżyły się ponadto notowania ropy naftowej WTI do poziomu 68,42 USD/bbl. a indeks dolara obniżył swą wartość o -0,1% do 94,62, tj. do poziomu sierpniowych „dołków”.
  We wtorek, w Waszyngtonie Kanada przystąpiła do negocjacji w sprawie układu NAFTA, po tym jak Stany Zjednoczone oraz Meksyk poinformowały o osiągnięciu dwustronnego porozumienia w poniedziałek. Sytuacja ta pierwotnie rodziła ryzyko, iż Kanada znajdzie się poza ustaleniami handlowymi ze Stanami- prezydent Trump ostrzegł wcześniej, iż nowy, północnoatlantycki układ handlowy może wdrażać z wyłączeniem amerykańskiego, północnego sąsiada. Natomiast po tej decyzji ze strony Kanadyjczyków, amerykańscy oficjele pozostają optymistyczni sugerując, iż nowe porozumienie handlowe może zostać zawarte przed końcem tego tygodnia.      
  Giełda
  Po mocnej poniedziałkowej zwyżce indeksu WIG20 inwestorzy postanowili pójść za ciosem i wczorajsza sesja również zakończyła się wzrostem, choć już nie tak imponującym. W pierwszej połowie dnia na rynku dominowała niepewność odnośnie dalszego kierunku, jednak wahania nie były duże. Dopiero po południu kupujący przejęli inicjatywę i w efekcie wskaźnik krajowych blue chips "poszedł w górę", zyskując nawet +1%. Na finiszu impet nieznacznie wyhamował, lecz ostatnie słowo należało do strony popytowej i WIG20 zamknął dzień zwyżką o blisko +0,9%. Odmiennie prezentowała się sytuacja w sektorze spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy od otwarcia notowały niewielkie wzrosty. Wraz z upływem czasu górę zaczęły brać jednak obawy o kontynuację zwyżek - w rezultacie zarówno mWIG40, jak i sWIG80 zaliczyły lekkie spadki. Wyraźnie większa była natomiast aktywność graczy- obroty na całym rynku przekroczyły 1 mld PLN, z czego za niemal 800 mln PLN odpowiada handel walorami największych firm. W centrum uwagi znalazł się CD Projekt, który przed sesją zaprezentował wyniki kwartalne. Spotkały się one z ciepłym przyjęciem przez inwestorów, a dodatkowe emocje wzbudziły informacje dotyczące postępu prac nad nową grą: "Cyberpunk 2077". Akcje producenta gier po zwyżce o +3,4% ustanowiły nowe maksima, a jeszcze lepszy wynik osiągnęło LPP (+4,3%). Solidnie zyskiwały ponadto Alior oraz PGNiG, z dobrej strony pokazały się również koncerny energetyczne (PGE, Tauron, Energa), a sektorowy subindeks WIG-Energia wzrósł o +1,5%. Spośród mid-caps wzięciem cieszyły się walory Polimeksu i Wirtualnej Polski, natomiast gorsze nastroje towarzyszyły udziałowcom znacząco zniżkujących CI Games i Sanok RC. W gronie "maluchów" najsłabsze były natomiast TS Games, Getin Holding oraz PBKM, które taniały w dwucyfrowym  tempie.
  Obligacje/Makro
  Notowania krajowego długu były we wtorek dosyć stabilne. Ceny obligacji skarbowych nieznacznie wzrosły na całej długości krzywej, co przełożyło się na spadek ich rentowności o 1 pb.
  Waluty
  Złoty umocnił się wczoraj względem dolara korzystając z osłabienia amerykańskiej waluty na rynkach światowych. PLN zyskiwał także na wartości w relacji do funta, natomiast w stosunku do euro i franka notował jedynie lekkie zmiany.
  Pobierz raport
 • 28.08.2018, 10:14

  Raport dzienny: Euforia na akcjach JSW po wynikach i zapowiedzi wypłaty dywidendy

   

  Świat
  Poniedziałek przyniósł wyraźną przewagę zwyżek na parkietach Starego Kontynentu, zaś w USA S&P500 oraz Nasdaq Composite wyznaczyły nowe historyczne rekordy na zamknięciu. Europejski Stoxx 600 już od początku sesji notował zwyżki względem piątkowego zamknięcia. W pozytywną atmosferę wpisały się lepsze od oczekiwań dane z Niemiec, choć bezpośrednio po ich publikacji obóz popytowy wcale nie kwapił się do zdobywania kolejnego terytorium. W drugiej części dnia wzrosty zagościły już na dobre, a motorami napędowymi były spółki motoryzacyjne, technologiczne oraz chemiczne. Finalnie Stoxx 600 zyskał w ujęciu dziennym +0,5%, przy relatywnie niskich obrotach, które były efektem przedłużonego weekendu Brytyjczyków, którzy w poniedziałek obchodzili tzw. Letnie Święto Bankowe. W USA od początku sesji zagościły na rynku zwyżki indeksów. Druga połowa sesji przyniosła stabilizację na wyższych poziomach, co zaowocowało nowymi rekordami. Informacjami dnia były doniesienia dotyczące rewizji układu NAFTA i porozumienia USA z Meksykiem, które wpisało się w zapowiadane wcześniej przez prezydenta D. Trumpa zastąpienie NAFTA umowami dwustronnymi. W USA relatywnie najmocniej rosły spółki surowcowe oraz finansowe, zaś przemysł ostrożnie zareagował na informacje dotyczące zasad współpracy bilateralnej z Meksykiem. Za oceanem najmocniej rosła brazylijska Bovespa (+2,2%), redukując tym samym część sierpniowych strat. Na rynku walutowym euro ponownie umocniło się względem dolara.
  Giełda
  O ile o ubiegłym tygodniu można powiedzieć, że był dobrym okresem dla posiadaczy akcji krajowych największych spółek, to bieżący okres rozpoczął się od jeszcze mocniejszego uderzenia. Mimo nieobecności londyńskich inwestorów strona popytowa już od początku sesji uzyskała znaczącą przewagę, czego efektem była przedpołudniowa zwyżka indeksu WIG20 o blisko +2%. Choć tak dynamiczne wzrosty nie były poparte obrotami, to jednak w kolejnych godzinach nadal więcej do powiedzenia mieli byczo nastawieni gracze. Na zamknięciu wskaźnik blue chips zyskiwał +2,5%, a o skali wyśmienitych nastrojów może świadczyć fakt, że z tego grona jedynie Lotos znalazł się "pod kreską". Lokomotywami zwyżek były spółki z branży surowcowej: JSW (+9,3%) i KGHM (+4,7%). Węglowy koncern po piątkowej sesji opublikował lepsze od oczekiwań rezultaty za 2. kwartał, a w ciągu dnia dodatkowym paliwem stała się zapowiedź wypłaty dywidendy za 2018 rok. Solidne, przeszło +3-proc., wzrosty zanotowały również takie tuzy jak PGE i PZU, a z dobrej strony zaprezentowały się PGNiG, banki (mBank, Pekao SA) oraz Orange Polska. Pozytywny sentyment zagościł także w segmentach firm o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy zyskały (kolejno) +1,1% i +0,5%, przez cały dzień utrzymując się po zielonej stronie rynku. Pewien niedosyt może stanowić jedynie aktywność inwestorów, jednak nie umniejsza to faktu, że tegoroczne wiosenno-wakacyjne szczyty zostały sforsowane. Wartość handlu walorami krajowych blue chips sięgnęła 600 mln PLN, zaś na całym rynku obroty wyniosły 751 mln PLN. Spośród mid-caps straty z ostatnich tygodni odrabiały Getin Noble Bank i Grupa Azoty, z kolei na wartości traciły CI Games i Polimex, który negatywnie zaskoczył wynikami finansowymi. W segmencie "maluchów" na pierwszym planie ponownie znalazła się Polenergia (+9,4%), tym razem za sprawą wezwania ogłoszonego przez D. Kulczyk. Na szerokim rynku uwagę zwracała imponująca zwyżka notowań Prairie Mining (ponad +37%), która już od dłuższego czasu znajduje się na celowniku JSW.
  Obligacje/Makro
  Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian w wycenie krajowych papierów skarbowych. Dochodowości obligacji nieznacznie (o 1 pb.) wzrosły na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Dzięki poprawie sentymentu na rynkach wschodzących złoty lekko umocnił się wczoraj względem czołowych walut. PLN najwięcej zyskał w relacji do dolara - kurs pary USD/PLN spadł po południu do poziomu 3,66.
  Pobierz raport
 • 27.08.2018, 10:30

  Raport dzienny: Nowe rekordy na Wall Street

   

  Świat
  Piątek przyniósł przewagę wzrostów na parkietach europejskich oraz nowe historyczne rekordy indeksów w USA. Od początku handlu na Starym Kontynencie szeroki europejski Stoxx 600 wykazywał się niską zmiennością, oscylując w wąskim korytarzu, który można było nakreślić tuż ponad kursem odniesienia. W godzinach popołudniowych zaczęła się rysować niewielka przewaga obozu podażowego, jednak w obliczu braku istotnych impulsów rynkowych cały czas zmienność pozostawała ograniczona. Finalnie Stoxx 600 zyskał niecałe +0,1%, rosnąc tym samym w ujęciu całego tygodnia niemal o +0,7%. W USA S&P500 wystartował „na plusie”, w czym nie przeszkodziły słabsze od oczekiwanych wstępne dane dotyczące zamówień na dobra trwałe za lipiec. Przy dobrej postawie spółek surowcowych oraz technologicznych kolejne godziny wzrostów zaprowadziły indeks do rekordowych obszarów. W drugiej części dnia niewiele się działo i finalnie S&P500 zyskując +0,6% w ujęciu dziennym ustanowił po raz pierwszy od końcówki stycznia nowy historyczny rekord na zamknięciu. Za oceanem po raz kolejny negatywnie wyróżnił się argentyński Merval, przeceniony tym razem aż o -5,1%. Na rynku walutowym euro ponownie zyskało względem dolara, umacniając się tym samym w ujęciu całego tygodnia o ponad +1,6%.
  Giełda
  Po czterech dniach nieprzerwanych zwyżek piątkowa sesja zakończyła się niewielkim spadkiem indeksu największych spółek. Przewaga sprzedających utrzymywała się przez cały dzień, jednak WIG20 cały czas zachowywał "bezpieczną" odległość od poziomu 2300 punktów. Po południu wydawało się, że strona popytowa zdoła odwrócić sytuację na rynku, jednak kontra podaży w ostatniej godzinie sprawiła, że na zamknięciu handlu wskaźnik blue chips tracił -0,4%. Ciężarem w tym segmencie były PGNiG (-2,9%) i JSW (-2,3%), słabiej prezentowały się również instytucje finansowe (ponad -1,5-proc. spadki Aliora i BZ WBK) oraz Tauron. Na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem PKN Orlen i KGHM, które zwyżkę notowań zawdzięczają wzrostom cen surowców na rynkach towarowych. Obroty akcjami największych firm wyniosły niespełna 504 mln PLN, natomiast na całym rynku przekroczyły 681 mln PLN. Indeks mWIG40 niemal przez cały dzień świecił na zielono, a na końcowym fixingu zyskiwał +0,2%. Kosmetyczną zmianę zaliczył za to wskaźnik grupujący spółki o mniejszej kapitalizacji, choć także i w tym obszarze przez większą część sesji więcej do powiedzenia mieli kupujący. W drugiej linii prym wiodły Budimex (+4,1%), Boryszew, Mabion i Grupa Azoty, zaś w minorowych humorach kończyli dzień posiadacze walorów Getin Noble Banku i Dino Polska. Z grona "maluchów" pozytywnie wyróżniały się akcje Polenergii (+5,4%).
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, ze w lipcu stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie z poprzedniego miesiąca i wyniosła 5,9%. Urząd skorygował także dane o czerwcowej produkcji przemysłowej , obniżając poprzedni odczyt do 6,7% rdr (wcześniej 6,8%). Na zakończenie tygodnia dochodowości krajowych 5-latek i 10-latek nieznacznie się obniżyły.
  Waluty                                                                                                                                           
  Wyczekiwane przez rynki piątkowe wystąpienie prezesa Fed wpłynęło na osłabienie dolara, na czym skorzystał również złoty. Kurs pary USD/PLN spadał od poranka, a po słowach J. Powella osunął się o kolejny grosz. Złoty zyskał względem amerykańskiej waluty ponad 1%, a w mniejszym stopniu umocnił się względem franka i funta. Euro było wyceniane o ok. 1/3 mniej niż w czwartek.
   
  Pobierz raport
 • 23.08.2018, 11:06

  Raport dzienny: Dalszy wzrost WIG20. Solą w oku spółki energetyczne

   

  Świat
  Środa przyniosła na parkietach europejskich przewagę wzrostów, zaś w USA główne indeksy odnotowały mieszane rezultaty. Na Starym Kontynencie indeks Stoxx 600 rozpoczął sesję od spadku, jednakże szybko powrócił ponad poziom odniesienia. Kolejne godziny handlu upłynęły pod znakiem niewielkiej zmienności i finalnie szeroki europejski benchmark finiszował niemal bez zmian w ujęciu dziennym tuż ponad pułapem 384 pkt. W USA inwestorzy koncentrowali w środę uwagę na akcentach politycznych związanych z zarzutami wobec dwóch byłych współpracowników prezydenta Donalda Trumpa oraz na protokole z posiedzenia FED. Informacje po posiedzeniu nie przyniosły inwestorom zaskoczeń, potwierdzając nadchodzącą kolejną podwyżkę stóp w USA. Środa upłynęła w USA pod znakiem ograniczonej zmienności, przynosząc jedynie kosmetyczną zmianę S&P500 w ujęciu dziennym. Rosnące wyraźnie notowania ropy naftowej wsparły istotnie spółki paliwowe, które zachowywały się w środę najlepiej w ujęciu sektorowym, zarówno w USA, jak i w Europie. Za oceanem najlepiej wypadł indeks Merval, który zyskał +3,1%. Na rynku walutowym euro umocniło się nieco względem dolara oraz zyskało wyraźniej względem jena.
  Giełda
  Po silnych zwyżkach wskaźnika WIG20 we wtorek, krajowe blue chips nie zwolniły tempa i również środowa sesja zakończyła się zwyżką indeksu największych spółek. Choć przed południem żadna ze stron nie potrafiła uzyskać wyraźnej przewagi, to w kolejnych godzinach szala przechyliła się na korzyść kupujących. W ostatniej godzinie zwyżka przekraczała już +1%, jednak wtedy uaktywniła się strona podażowa i w efekcie WIG20 wzrósł o +0,6%, zamykając dzień poniżej poziomu 2300 punktów. W pierwszej linii najlepiej prezentowały się walory instytucji finansowych, a liderem zwyżek był BZ WBK (+3,2%). Wzięciem cieszyły się także akcje PZU, PKO BP i mBanku, inwestorzy chętnie kupowali też walory CCC, PKN Orlen, PGNiG i Orange Polska. Na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem koncerny energetyczne, czego rezultatem jest ponad -1-proc. spadek sektorowego indeksu WIG-Energia. Najmocniej przeceniony został Tauron (blisko -3%), a spadki kursów Energi, PGE i Enei przekraczały -1%. Obroty na wczorajszej sesji przekroczyły 831 mln PLN, z czego przeszło 611 mln PLN wygenerowane zostało w segmencie największych spółek. Słabiej radziły sobie firmy o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy zaliczyły nieznaczne zmiany. Wśród mid-caps straty z poprzedniego dnia odrabiały CI Games i Medicalgorithmics, solidnie rosły też notowania Intercarsu, Budimeksu i Kęt. Wskaźnikowi mWIG40 ciążyły za to 11Bit Studios i Getin Noble Bank, a mimo publikacji lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych zniżkowały akcje Dino Polska (-2,2%). Z grona "maluchów" na pozytywne wyróżnienie zasługuje BA Holding (+14,7%), natomiast na szerokim rynku uwagę zwracała drastyczna (niemal -30%) przecena akcji Erbudu. Powodem spadków była informacja o wstępnych wynikach za 1. półrocze - zamiast zysku udziałowcy muszą liczyć się ze sporymi stratami (ok. 30 mln PLN).
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 9,3% rdr (prognozowano 8,2%). Środa nie przyniosła większych zmian w wycenie krajowych papierów skarbowych.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty w godzinach porannych korygował umocnienie z wtorkowego wieczora, ale po południu zaczął ponownie zyskiwać na wartości względem czołowych walut. W efekcie PLN był na koniec dnia o 1 grosz był mocniejszy względem dolara, franka i funta.
  Pobierz raport
 • 22.08.2018, 10:27

  Raport dzienny: WIG20 najlepszy w Europie

   

  Świat
  Druga sesja tygodnia przyniosła kontynuację zwyżek w Europie i w USA. Na Starym Kontynencie po chwilowym zawahaniu w pierwszej godzinie, przewagę zaczął szybko budować obóz popytowy. Wzrostom w Europie przewodziły spółki motoryzacyjne oraz budowlane. Końcówka dnia skorygowała nieco wcześniejsze wzrosty, choć i tak większość indeksów finiszowała powyżej kursu odniesienia; sam Stoxx 600 zyskał +0,2%. W USA S&P500 już na starcie zyskał kilka punktów, a w kolejnych godzinach udało się nawet wspiąć na nowy historyczny rekord. Realizacja zysków w kolejnych godzinach zaowocowała jednak jedynie skromną zwyżką w ujęciu dziennym (+0,2%), a na finiszu wartość indeksu była niższa o -0,4% od historycznego rekordu zamknięcia z końcówki stycznia. Najsłabiej za oceanem wypadła brazylijska Bovespa, której wartość spadła o -1,5%. Na rynku walutowym wtorek przyniósł wyraźne umocnienie euro względem amerykańskiego dolara.
  Giełda
  Poniedziałkowe niewielkie wzrosty na Wall Street oraz osłabienie dolara przełożyły się na poprawę nastrojów na giełdach. W największym stopniu skorzystały na tym rynki wschodzące - po wyraźnych zwyżkach na azjatyckich parkietach pałeczkę lidera na Starym Kontynencie przejęły indeksy giełd naszego regionu. Przy Książęcej od początku sesji przewaga kupujących nie podlegała dyskusji, a wskaźnik krajowych blue chips systematycznie rósł z każdą godziną. Na zamknięciu WIG20 zyskiwał +2% i był to najlepszy wynik spośród europejskich parkietów. W tyle zostały indeksy grupujące spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji, jednak i one zakończyły wtorkową sesję zwyżkami (mWIG40 +0,6%, sWIG80 +0,1%). Obroty były wyższe niż dzień wcześniej i sięgnęły niemal 688 mln PLN, z czego ponad 517 mln PLN przypada na handel walorami największych firm. Lokomotywami wzrostów w tym segmencie rynku były PGE, KGHM, PZU i PKO BP, które zaliczyły przeszło +3-proc. zwyżki. Nieco w tyle pozostały BZ WBK, Pekao SA i Alior, a solidnie na wartości zyskało jeszcze odzieżowe LPP. W gronie "średniaków" na pierwszy plan również wysuwały się instytucje finansowe, a najlepiej wypadł odrabiający straty z początku tygodnia Getin Noble Bank (+8%). Inwestorzy chętnie kupowali też akcje Budimeksu, Grupy Azoty i PKP Cargo, a minorowe humory towarzyszyły udziałowcom CI Games i Medicalgorithmics. Wśród small-caps kolejny dzień silnie rosły akcje Krezusa (blisko +13%), z kolei silnie przecenione zostały walory Prime Car Management.
  Obligacje/Makro
  Ministerstwo Finansów poinformowało, że na czwartkowym przetargu zamiany sprzeda obligacje OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428 i WZ0528, a w zamian odkupi OK1018, WZ0119 i OK0419. Rentowności krajowego długu nieznacznie wzrosły wczoraj na środku i długim końcu krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na rynku walutowym złoty istotnie umacniał się wobec dolara, jednak w relacji do euro, franka i funta pozostawał stabilny. Wyraźniejszy ruch nastąpił dopiero po południu i PLN na koniec dnia wyraźnie zyskiwał względem czołowych walut.
  Pobierz raport
 • 21.08.2018, 10:27

  Raport dzienny: Mocna przecena spółek z grupy L. Czarneckiego

   

  Świat
  Pierwsza sesja tygodnia przyniosła satysfakcję posiadaczom akcji w Europie oraz za oceanem. Większość indeksów odnotowała zwyżki, w czym pomogły poprawiające się nastroje inwestorów oczekujących na środowe nowe otwarcie negocjacji handlowych pomiędzy Chinami a USA. Na Starym Kontynencie już od początku sesji dominował optymizm, a indeks Stoxx 600 kontynuował po starcie wzrostowy ruch zapoczątkowany w końcówce ubiegłego tygodnia. Obóz popytowy „ustawił” sytuację w pierwszej godzinie notowań, przechodząc potem płynnie do fazy stabilizacji, która trwała do samego końca sesji. Finalnie szeroki europejski Stoxx 600 zyskał +0,6%, zaś niemiecki DAX wzrósł o +1%. W USA nastroje inwestorów na starcie dostosowały się do tendencji widocznych wcześniej w Azji i w Europie. Kolejne godziny upłynęły pod znakiem niewielkiej zmienności S&P500, który pozostawał cały czas powyżej piątkowego kursu zamknięcia. Finalnie S&P500 zyskał w poniedziałek +0,2%, a zwyżki dominowały w 8 z 11 sektorów. Na rynku walutowym eurodolar odbił się od poziomu 1,14, kończąc dzień przy pułapie bliskim 1,15.
  Giełda
  Po silnym spadku na zakończenie tygodnia wskaźnik rodzimych blue chips zyskał wczoraj +0,8%. Przez cały dzień WIG20 znajdował się po zielonej stronie rynku, poruszając się w ograniczonym paśmie wahań. Sporo do życzenia pozostawiała aktywność inwestorów, co nie najlepiej wróży na kolejne dni. Także dane z krajowej gospodarki nie miały istotnego wpływu na notowania na GPW. Wartość obrotów akcjami największych spółek przekroczyła 445 mln PLN, natomiast na całym rynku obroty sięgnęły 646 mln PLN. W pierwszej linii najlepiej wypadł CD Projekt (+3,4%), odrabiając w ten sposób część strat poniesionych w drugiej połowie minionego tygodnia. Z dobrej strony zaprezentowały się instytucje finansowe z BZ WBK, Pekao SA i PKO BP na czele, wzięciem cieszyły się również walory PKN Orlen, które zanotowały niespełna +2-proc. zwyżkę. Zgoła odmienne nastroje towarzyszyły posiadaczom akcji PGE (-4,4%), które znalazły się na historycznych minimach, a w niełasce graczy znalazła się też Energa (-2%). Piątkowa informacja o dokonaniu odpisów i utworzeniu rezerw przez Idea Bank przełożyła się na silne przeceny spółek z grupy L. Czarneckiego. Kapitalizacja Idea Banku i Getin Holdingu spadła o przeszło -20%, natomiast notowania walorów Getin Noble Banku zniżkowały o blisko -14%. Wśród mid-caps negatywnie wyróżniały się również Medicalgorithmics i CI Games (-6,5%), choć przed południem akcje producenta gier wyraźnie zyskiwały na wartości. Honoru "średniaków" broniły tym razem Play i 11Bit Studios. Z grona mniejszych firm korekta dotknęła Elemental Holding i Cormay, zaś po przeciwnej stronie rynku "błyszczał" Krezus (+22%). Zarówno mWIG40, jak i sWIG80 nowy tydzień rozpoczęły od spadków - kolejno -0,3% i -0,8%.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 10,3% rdr, a poprawę odnotowano w 30 branżach. Ceny produkcji sprzedanej zwiększyły się w tym okresie o 3,4% rdr. Opracowywany przez BIEC Wskaźnik Dobrobytu spadł w sierpniu, na co wpływ miały wolniejszy wzrost wynagrodzeń, słabszy przyrost zatrudnienia oraz wyższa inflacja. Dochodowości krajowych obligacji skarbowych o średnim i dłuższym terminie zapadalności spadły wczoraj o 2-3 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Nowy tydzień rozpoczął się od lekkiego osłabienia złotego względem najważniejszych walut. PLN tracił ponad 1 grosz w relacji do dolara, funta i franka, natomiast kurs pary EUR/PLN stabilizował się wokół poziomu 4,30.
  Pobierz raport
 • 20.08.2018, 11:11

  Raport dzienny: Słabe zakończenie tygodnia na GPW

   

  Świat
  Piątek przyniósł w Europie mieszane rezultaty, choć większość głównych indeksów odnotowała spadki. W USA dzięki dobrej końcówce notowań, na którą płynęły pozytywne informacje dotyczące planowanych rozmów przedstawicieli USA i Chin, główne indeksy zakończyły dzień zwyżkami. Na Starym Kontynencie po neutralnym otwarciu zaczęło brakować paliwa do ewentualnych zwyżek. Stoxx 600 osuwał się, spadając chwilowo w okolice 379 pkt. Poprawa sentymentu w końcówce pozwoliła zmniejszyć skalę dziennej straty do -0,1%, co przełożyło się na łączny spadek w ujęciu całego tygodnia o -1,2%. W USA początek sesji przyniósł ruchy S&P500 w obrębie kursu odniesienia. Mieszane odczyty danych makroekonomicznych nie pozwoliły na zdefiniowanie dominującego kierunku zmian indeksów. Atmosferę na rynku poprawiły dziennikarskie doniesienia, dotyczące planowanych rozmów pomiędzy chińskimi a amerykańskimi negocjatorami, które mogłyby zakończyć spór handlowy jeszcze przed planowanych na listopad spotkaniem prezydentów Chin i USA. Przewaga obozu popytowego przełożyła się na dobrą końcową fazę sesji i ostatecznie S&P500 zyskał w ujęciu dziennym +0,3%, rosnąc w ciągu całego tygodnia łącznie o +0,6%. Za oceanem najsłabiej wypadł argentyński Merval przeceniony o -2,6%. Na rynku walutowym piątek przyniósł umocnienie euro względem dolara.
  Giełda
  Ostatnia sesja minionego tygodnia przyniosła mocny spadek indeksu grupującego spółki o największej kapitalizacji. Choć na otwarciu WIG20 nieznacznie zyskiwał, to do głosu szybko doszli sprzedający i jeszcze przed południem strata sięgała -1%. W kolejnych godzinach sytuacja nie uległa poprawie i na finiszu wskaźnik blue chips zniżkował o blisko -2%. Słabo prezentowały się zwłaszcza KGHM i Eurocash, których akcje "poszły w dół" o przeszło -4%. W przypadku miedziowego koncernu inwestorzy mogli poczuć się rozczarowani rezultatami wypracowanymi w drugim kwartale, natomiast walory Eurocashu kontynuują spadkową tendencję zapoczątkowaną przed dwoma laty. Powodów do zadowolenia nie mieli także posiadacze akcji instytucji finansowych (ponad -2,5-proc. przeceny mBanku, PKO BP, Pekao SA i PZU), Energi i PKN Orlen. Na zielono świeciły za to notowania CCC (+1,8%), Cyfrowego Polsatu oraz Orange Polska. Obroty w tym segmencie przekroczyły 492 mln PLN, zaś na całym rynku sięgnęły 632 mln PLN. Niewielkie wzrosty zanotowały w piątek mWIG40 i sWIG80, choć w ostatniej godzinie oba indeksy znajdowały się pod kreską. Spośród mid-caps od kilku dni na celowniku graczy znajdują się walory CI Games, czego efektem jest ubiegłotygodniowa zwyżka ich kursu o ponad +40%. Z dobrej strony pokazały się też Dino Polska i Amica, z kolei na przeciwnym biegunie znalazły się Getin Noble Bank oraz Polimex MS. Z grona "maluchów" na pierwszy plan wybijał się Cormay (+17,5%), a po informacji o zgodzie UOKiK na połączenie firm odzieżowych (Vistuli i Bytomia) o +7,6% podrożały akcje śląskiej spółki.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że przeciętne wynagrodzenie wzrosło w lipcu o 7,2% rdr, zaś zatrudnienie zwiększyło się w tym okresie o 3,5% rdr. Na zakończenie tygodnia nieznacznie (o 1 pb.) spadły rentowności krajowych obligacji skarbowych.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na rynku walutowym złoty umocnił się wobec dolara wykorzystując jego lekkie osłabienie na rynkach światowych. PLN zyskiwał również względem franka i funta, tracił natomiast w stosunku do euro. 
  Pobierz raport
 • 17.08.2018, 10:29

  Raport dzienny: Możliwe porozumienie USA i Chin napędza kupujących akcje

   

  Świat
  Czwartek przyniósł w Europie przewagę wzrostów. W USA główne indeksy zakończyły dzień zauważalnymi zwyżkami. Globalnie atmosferę rynkową poprawiły doniesienia w kwestii wznowienia rozmów pomiędzy Chinami a USA na temat wymiany handlowej. Przyszłotygodniowe negocjacje byłyby pierwszymi oficjalnymi konsultacjami od zerwania rozmów ok. dwa miesiące temu. Na Starym Kontynencie już od początku notowań dominował obóz popytowy, choć skala wzrostów nie pozwalała myśleć o odrobieniu środowych strat. Przy szczególnie dobrej postawie sektora technologicznego oraz branży nieruchomości udało się powiększyć przewagę obozowi pobytowemu przed końcem sesji. Finalnie szeroki europejski Stoxx 600 zyskał +0,5% odrabiając część strat z poprzedniego dnia. W USA od początku sesji dominowali kupujący, a w szczytowym momencie S&P500 przekraczał 2.850 pkt. Finalnie po niewielkiej realizacji zysków w końcówce dnia amerykański indeks wzrósł w ujęciu dziennym o +0,8%. Relatywnie słabo za oceanem wypadły brazylijska Bovespa (-0,3%) oraz argentyński Merval (-0,3%). Na rynku walutowym euro nieco zyskało względem dolara oraz japońskiego jena.
  Giełda
  Czwartek przyniósł na rodzimej giełdzie spadki głównych indeksów. Polska giełda wraz z m.in. włoską były w środę nieczynne ze względu na świąteczną przerwę, tym samym w czwartek niejako „nadrabiały” wyniki z innych parkietów (w Europie środa przyniosła bowiem wyraźną przecenę). WIG20 stracił w czwartek -0,5% przy obrotach na poziomie 632 mln zł. Najmocniej zyskiwały akcje PKO BP (+2,3%), zaś najmocniej przeceniono JSW (-4,1%). Szeroki WIG stracił -0,3% przy wartości obrotu niemal 790 mln zł. Indeksy mWIG40 i sWIG80 odnotowały kosmetyczne spadki. W posesyjnych statystykach wyraźnie wyróżniał się CI Games (+15,8%), który poinformował, iż w przyszłym roku wyda grę Sniper Ghost Warrior Contracts. Relatywnie dobrze na tle szerokiego rynku radziły sobie również akcje LiveChat (+3,8%). Po drugiej stronie czwartkowych statystyk znalazły się przecenione przynajmniej o 5% walory LSI Software (-6,6%), Kopex (‑5,7%), Wielton (-5,2%) oraz Krezus -5,2%). Największą aktywność inwestorów można było obserwować w czwartek na akcjach PKN Orlen – niemal 126 mln zł obrotu stanowiło niemal 20% całego obrotu wygenerowanego na dwudziestu największych spółkach notowanych na GPW w Warszawie.
  Obligacje/Makro
  Na polskim rynku długu czwartek upłynął bez większych emocji. Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych utrzymywała się poniżej pułapu 3,2%. Ministerstwo Finansów poinformowało, iż stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec lipca wyniósł łącznie 3.378 mln euro, czyli 14.450 mln zł.
  Waluty
  Złoty nieco umocnił się względem głównych walut, korygując tym samym spadek wartości ze świątecznej środy. Za euro płacono nieznacznie ponad 4,3 zł, a więc niemal dokładnie tyle samo co miesiąc wcześniej oraz trzy miesiące wcześniej. Notowania franka szwajcarskiego spadły poniżej 3,8 zł.
   
  Pobierz raport
 • 16.08.2018, 10:27

  Raport dzienny: Wyraźne spadki na parkietach w Europie

   

  Świat
  Środa przyniosła w Europie wyraźną dominację spadków, a przewaga obozu podażowego uwidoczniła się również w USA. Początek notowań na Starym Kontynencie nie zwiastował jeszcze dotkliwej porażki obozu popytowego. Europejski Stoxx 600 oraz niemiecki DAX rozpoczęły od wzrostów, jednakże po godzinie handlu zaczęła rysować się stopniowo przewaga sprzedających. Notowania surowców pociągnęły w dół kursy spółek działających w tym sektorze, przecena dotknęła również segmentu paliwowego. Wyprzedaż w Europie zatrzymała się dopiero tuż przed końcem sesji, jednak wystarczyło to jedynie do ograniczenia skali spadków w ujęciu dziennym. Globalne nastroje położyły się cieniem na notowaniach w USA już od startu sesji. Sektor paliwowy otrzymał zaś dodatkowy cios w postaci zaskakującego raportu o zwyżce zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych, co pociągnęło za sobą dynamiczna przecenę surowca, a w ślad za nią ruszyła wyprzedaż spółek paliwowych. Sentymentowi rynkowemu nie pomagało rosnące napięcie na linii USA – Turcja – we wtorek władze tureckie poinformowały o podwojeniu ceł na niektóre amerykańskie towary. Finalnie w USA wszystkie główne indeksy skończyły dzień poniżej wtorkowych kursów odniesienia. Na rynku walutowym początkowo dolar umacniał się wobec euro, jednakże druga część dnia w całości zniwelowała wcześniejszą zmianę.
  Giełda
  Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie wzrosty indeksów na GPW w Warszawie. Chwilowe uspokojenie nastrojów na globalnych rynkach przysłużyło się rodzinnym notowaniom. Obroty były jednak ograniczone i dla całego indeksu WIG nie przekroczyły 600 mln zł. WIG20 zyskał we wtorek +0,5%. Pozytywnie zaznaczył swoją obecność w posesyjnych statystykach LPP, który zyskał +4,2%. Rosły m.in. notowania Orlenu (+2,6%), kontynuujące solidną poniedziałkową zwyżkę, a także Lotosu (+1,4%). Relatywnie słabo wypadł grupujący średnie spółki mWIG40, który zyskał jedynie niecałe +0,1%. Indeksowi ciążyło m.in. zachowanie CI Games (-4,5%), którego notowania skorygowały nieco wyrazistą zwyżkę z poniedziałku, a także Play (‑3,4%) po publikacji w poniedziałek po sesji wyników finansowych oraz informacjach o obniżeniu prognoz i zmniejszeniu skali dywidendy. Indeks małych spółek sWIG80 wzrósł o +0,4% przy łącznych obrotach jedynie nieco wyższych od 25 mln zł – dla porównania wartość obrotów na PKN Orlen, która była najwyższa spośród spółek z GPW w Warszawie, wyniosła 91,3 mln zł. Środa była na GPW w Warszawie dniem bez sesji.
  Obligacje/Makro
  Sytuacja na polskim rynku długu pozostawała stabilna. Według szacunków GUS PKB w II kwartale wzrósł o +5,1% r/r, zaś ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły +2% r/r. Deficyt w handlu zagranicznym według danych na koniec I półrocza wyniósł 1,2 mld euro.
  Waluty
  Polski złoty ponownie osłabił się względem głównych walut. Sentyment rynkowy oraz wzrost awersji do ryzyka nie sprzyja rodzimej walucie oraz walutom krajów wschodzących. Dalsze osłabianie złotego mogłoby być czynnikiem, który spowoduje zmianę dotychczasowego podejścia Rady Polityki Pieniężnej, choć prezes NBP oceniał po lipcowym posiedzeniu RPP, iż nie widzi obecnie powodów do zmiany poziomu stóp procentowych.
  Pobierz raport
Raport specjalny
 • 25.07.2018, 10:28

  Raport dzienny: Kontynuacja dynamicznego wzrostu największych spółek z GPW

   

  Świat
  Wtorkowa sesja przyniosła przewagę wzrostów na parkietach europejskich. W USA wzrosły S&P500 oraz Dow Jones Industrial, a Nasdaq Composite, który w ciągu dnia wspiął się na nowe śródsesyjne maksimum, zakończył dzień tuz poniżej kursu odniesienia. Na Starym Kontynencie notowania rozpoczęły się neutralnie, jedynie z lekką przewagą obozu popytowego. Sukcesywnie napływające wstępne odczyty przemysłowych indeksów PMI dla Francji, Niemiec oraz całej strefy euro okazały się wyższe od oczekiwań, choć analogiczne dane dla sektora usługowego miały mniej optymistyczny wydźwięk. Jeszcze przed południem kupujący wypracowali sobie większą przewagę i przy takim układzie sił upłynęła cała druga część dnia. Finalnie szeroki europejski Stoxx 600 zyskał +0,9%. W USA obóz popytowy rozpoczął od mocnego akcentu w postaci nowego śródsesyjnego rekordu na indeksie Nasdaq Composite. Potem z indeksu nieco uszło powietrze, a realizacja zysków przez część inwestorów sprowadziła go do poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Pozostałe główne indeksy odnotowały zwyżki, w tym S&P500 o +0,5%. Za oceanem najlepiej w statystykach posesyjnych prezentował się argentyński Merval, który zyskał niemal +2,1%, redukując tegoroczną stratę do -6%. Na rynku walutowym eurodolar niemal nie zmienił wartości w ujęciu dziennym, finiszując przy pułapie 1,168.
  Giełda
  Wskaźnik największych spółek warszawskiego parkietu, WIG20, nie zwalnia tempa i we wtorek "poszedł w górę" o +1,8%. Widoczne od końca ubiegłego tygodnia wzrosty w tym segmencie rynku, w wyniku których indeks sforsował poziom 2200 punktów, skłoniły kolejnych inwestorów do zwiększenia zaangażowania, czego efektem jest wczorajsza zwyżka o +1,8%. WIG20 systematycznie zyskiwał od godzin porannych, a dzięki dodatniemu otwarciu za Oceanem zdołał jeszcze powiększyć zdobycze w ostatniej fazie sesji. Cieszyć może fakt, że wzrostom na GPW towarzyszą wyższe obroty, które we wtorek przekroczyły 855 mln PLN, z czego za niespełna 689 mln PLN "odpowiada" handel walorami spółek z pierwszej linii. Pozytywny sentyment utrzymywał się także w gronie "średniaków" (mWIG40 zwyżkował o +0,9%), a fala optymizmu nie udzieliła się graczom operującym w obszarze small-caps. sWIG80 zyskał +0,2%, a w minionych trzech dniach poprawił swoje osiągnięcia jedynie o +0,7%. Palmę pierwszeństwa w segmencie blue chips dzierżyły we wtorek banki - Alior i BZ WBK (ponad +4,5%), a tylko nieco w tyle zostawiając PKO BP, Pekao SA i mBank. Mocno wzrósł kurs akcji KGHM (+4,5%), w reakcji na zwyżki cen miedzi. Wcześniejsze straty odrabiały też PGNiG i Orange Polska, a z dobrej strony pokazały się też CCC i JSW. Wzrost indeksu WIG20 mógłby być pokaźniejszym, gdyby nie słabsze zachowanie koncernów energetycznych - branżowy subindeks WIG-Energia stracił wczoraj -1,1%. W drugim szeregu najlepiej wypadły Millennium (+6,1%), Intercars, Orbis i PKP Cargo, natomiast w gronie "maluchów" uwagę zwracały silne, ponad +10-proc. wzrosty notowań ABC Daty i Trakcji. Powody do zadowolenia mieli także udziałowcy Torpolu, Rainbow Tours oraz Playway'a.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że w czerwcu stopa bezrobocia spadła do 5,9%. Urząd skorygował także (do 5,2%) dane o majowej produkcji przemysłowej (wcześniej podano, że wyniosła ona 5,4%). Podobnie jak dzień wcześniej, we wtorek nie doszło do istotnych zmian w wycenie krajowego długu i rentowności obniżyły się tylko w nieznacznym stopniu.
  Waluty                                                                                                                                           
  Pomimo utrzymującego się ryzyka związanego z eskalacją wojen handlowych, złoty systematycznie umacniał się od godzin porannych w relacji do czołowych walut. Najmocniej spadły kursy par EUR/PLN i CHF/PLN, a nieco mniejszy spadek zaliczyła para USD/PLN.
  Pobierz raport